Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 7205
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żydzi w wojsku polskim – wystawa

Czwartek, 12 kwietnia 2018, 6:34
Aktualizacja: 9:10
Autor: Org
Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze zaprasza na wystawę „Żydzi w Wojsku Polskim”. Otwarcie – 19 kwietnia. Ekspozycja opisuje udział Żydów w Wojsku Polskim w okresie od XV wieku do końca II wojny światowej. Wystawa będzie czynna do 10 maja.

W szczególności prezentuje postać Berka Joselewicza, uczestnika Powstania Kościuszkowskiego, a także sylwetki generałów Wilhema Orlika-Ruckemanna oraz Bernarda Monda. Byli to Żydzi w regularnych jednostkach Wojska Polskiego podczas II wojny światowej. Wystawa pokazuje ponadto takie wydarzenia jak: walka Żydów o wolną Polskę i jej granice w wieku XIX oraz udział Żydów w walce o niepodległość.

Na wystawę składa się ponad dziesięć plakatów, na których prezentowane są tekstowe i fotograficzne informacje, opowiadające o żołnierzach żydowskiego pochodzenia, walczących w polskich powstaniach narodowych oraz bitwach, stoczonych przez Wojsko Polskie w XIX i XX stuleciach.

Organizatorem wystawy jest Agencja Koncertowo-Wydawnicza SOLO, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, BWA w Jeleniej Górze Komitet HADAR, we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskim oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Wystawa otrzymała Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group