Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6694
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Życie na migi

Środa, 2 lutego 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 stycznia 2006, 23:33
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
JELENIA GÓRA Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych chce wesprzeć tysiące inwalidów słuchu.

Prawie dwa tysiące osób niedosłyszących i głuchych z Kotliny Jeleniogórskiej ma problemy nie tylko w urzędach. Powód: w mieście i okolicy jest tylko jedna tłumaczka języka migowego. Nie może wszystkim pomóc

Jest rozrywana na lewo i prawo - mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych o Barbarze Łuczyckiej. To właśnie ona jest zatrudniona w Polskim Związku Głuchych jako tłumaczka języka, dzięki któremu osoby dotknięte głuchotą mogą porozumiewać się ze światem.
Pan Jan, który nie dosłyszy (nie zgodził się na podanie nazwiska) miał do załatwienia sprawę w biurze obsługi interesanta Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. Placówka jest dostępna dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, ale głusi i niedosłyszący mają poważny problem: tłumacza języka migowego nie ma tam na zawołanie. Rozmowa z urzędnikiem za pomocą pisania na kartce na niewiele się zdała.

Tu znajdą pomoc
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych mieści się przy ulicy Grabowskiego 7 w Jeleniej Górze. Działa tam biblioteka “książki mówionej”, czyli dzieł literatury nagrananych na kasety. Cieszy się sporym zainteresowaniem osób niedowidzących i niewidomych. Telefon do KSON (0-75) 752 42 54.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group