Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 5852
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zwycięski czerwiec po 20 latach

Niedziela, 8 marca 2009, 16:51
Aktualizacja: 16:52
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zwycięski czerwiec po 20 latach
Fot. TEJO/Archiwum
– 4 czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm – ogłosiła Joanna Szczepkowska w jednym z wydań Dziennika Telewizyjnego. W tym roku przypada 20 rocznica tamtych wydarzeń, która zostanie uczczona wystawą i pokazem filmów.

Czy komunizm się skończył? Czy rzeczywiście w Polsce był? Czy kontrakt Okrągłego Stołu był umową z „czerwonym diabłem”? Takie pytania zadają sobie dziś historycy i ideolodzy. Tymczasem jeleniogórzanie będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych wydarzeniach związanych z kresem epoki realnego socjalizmu i narodzinami wolnej RP tu, w naszym regionie.

Specjalną ekspozycję archiwaliów z przełomowego, 1989 roku przygotowuje Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego. – Jest to przedsięwzięcie ogólnokrajowe, które będzie miało odsłony w każdym z oddziałów archiwów – mówi. Ivo Łaborewicz podkreśla, że nie jest łatwo o takie materiały, choć od wydarzeń Okrągłego Stołu i wyborów do kontraktowego parlamentu minęło dopiero 20 lat.

W obchody rocznicy włączy się także Zbigniew Dygdałowicz z Pracowni Dokumentacji Filmowej i Audiowizualnej Jeleniogórskiego Centrum Kultury. – Dysponuję dokumentami z tamtych czasów nagranymi zarówno w środowisku Solidarności, jak i pośród władz partyjnych i wojewódzkich – mówi Z. Dygdałowicz.

Pan Zbigniew planuje urządzenie specjalnego pokazu tych filmów połączone z wydarzeniem bez precedensu: spotkaniem tych ludzi, którzy 20 lat temu byli po dwóch stronach barykady. – Niektórzy już niestety odeszli z tego świata, ale jest jeszcze bardzo wielu świadków tamtej historii – podkreśla Zbigniew Dygdałowicz. O dokładnym terminie planowanych przedsięwzięć poinformujemy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group