Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5789
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Związkowcy przeciw centralizacji w oświacie

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 listopada 2016, 10:28
Aktualizacja: Piątek, 4 listopada 2016, 8:24
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Jeleniogórscy związkowcy zaprosili dziennikarzy na konferencję prasową, aby wyrazić publicznie niepokój ws. planowanego Centrum Usług Wspólnych w oświacie. Podkreślali m.in. sprzeciw pracowników oświaty oraz brak doświadczenia firmy Vulcan w tego typu audytach.

Związkowcy, po konsultacji z pracownikami placówek oświatowych zdecydowanie sprzeciwiają się działaniom mającym na celu utworzenie CUW – mówiła Sylwia Gac-Sufleta. - Organ prowadzący już dwukrotnie likwidował jednostki obsługujące centralnie placówki oświatowe MZEASz i Zespół Obsługi Oświaty, co pokazuje, że taka centralizacja nie sprawdziła się – dodała szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jeleniej Górze.

Koszty działów finansowo-kadrowych to 2-3 proc. wydatków budżetowych jednostek oświatowych. Źródłem oszczędności mogłyby być: zawarcie wspólnych umów na obsługę informatyczną, przeglądy kominiarskie, obsługa bhp, przeglądy techniczne i budowlane, szkolenia, badania lekarskie, zakupy środków czystości i artykułów biurowych – podkreślali związkowcy, którzy wystosowali stosowne pismo do prezydenta miasta, w tym do wiadomości przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Wrotniewskiego i szefowej Komisji Oświaty Anny Ragiel. To właśnie Rada Miejska ostatecznie zdecyduje czy utworzyć Centrum Usług Wspólnych.

Jak twierdzą przeciwnicy tego rozwiązania, pozostawienie działu kadr i księgowości w szkołach to wygoda dla pracowników, rodziców, byłych pracowników, czy bezpośrednia dostępność do obsługi ekonomicznej czy kadrowej. - Zarządzanie jednostką będzie trudniejsze ze względu na brak możliwości bieżącej kontroli nad finansami i realizacją budżetu jednostki oświatowej, czego skutkiem może być problem odpowiedzialności dyrektora za ewentualne naruszenie dyscypliny finansowej – mówił Sylwia Gac-Sufleta przestrzegając też przed powiększeniem grona bezrobotnych z brakiem perspektyw na zatrudnienie w Jeleniej Górze.

Związkowcy mają zastrzeżenia do firmy Vulcan, która przeprowadziła audyty w jeleniogórskich placówkach oświatowych. - W naszej ocenie jest on nierzetelny – powiedziała Sylwia Gac-Sufleta. - Zwracaliśmy uwagę, że Vulcan nie jest jednostką wyspecjalizowaną w tym kierunku, żeby badać takie rzeczy jak obsada stanowisk. To jest firma, która zajmuje się przekazem informacji w szkole, natomiast nie ma żadnego doświadczenia w kwestii etatyzacji, wyliczenia, dania pomysłu jak to rozwiązać – dodał Andrzej Grosicki, przewodniczący organizacji międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” POiW.

Były szef ZNP Marian Hübner wspomniał, że gdy istniał MZEASz jedni dyrektorzy byli lepiej traktowani, inni gorzej. - To już było. Taka tendencja jest w Polsce, że wracamy do tego, co było – mówił M. Hübner. - Miasto na razie mówi o księgowych, a nagle za rok okaże się, że dalej szukają oszczędności na oświacie i wówczas zwolnią kadrowych i pozostałych pracowników niepedagogicznych – dodała S. Gac-Sufleta.

W 1994 roku pokazaliśmy, że zjednoczenie się na dole ZNP i Solidarności powoduje ogromną siłę i mamy ochotę sięgnąć po różnego typu metody, na które pozwala nam ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Apelujemy na ten moment do radnych, aby nie przekłuli tego na uchwałę – przestrzega A. Grosicki. - Nauczyciele też są zaniepokojeni taką sytuacją – podkreślali uczestnicy konferencji.

Zapytaliśmy prezydenta, czy Centrum Usług Wspólnych to kwestia starań, aby przekonać pracowników oświaty do tego rozwiązania, czy może jeszcze wycofa się z tego pomysłu? - Przygotowaliśmy propozycję działań, są trzy scenariusze. To, co się odbyło w Ratuszu to była pierwsza prezentacja możliwości powołania tego centrum. Problem polega na tym, że jest ileś przesłanek, żeby się nad tym bardzo poważnie zastanowić. Np. bardzo małe instytucje oświatowe już miały problem przez pół roku, żeby na cząstkę etatu znaleźć księgową. W miarę malejącego bezrobocia możemy mieć te problemy w innych placówkach, tym bardziej, że nie płacimy księgowym najwyższych stawek. Po drugie, zmieniły się przepisy VAT-owskie, a po trzecie - mówi się tyle o systemie oświaty, gimnazjach, a nikt nie mówi o finansowaniu oświaty – odpowiedział Marcin Zawiła.

Czy księgowi to tylko początek i będą dalsze oszczędności? - dopytaliśmy. - To nie są oszczędności. To jest inny sposób zarządzania. Zobaczymy jak to będzie działało. Jestem bardzo otwarty, żeby tego typu działania usługowe świadczyć dla innych instytucji – stwierdził prezydent Jeleniej Góry. Związkowcy podważają też rzetelność audytu firmy Vulcan – poinformowaliśmy. - Rozumiem związkowców, że oni tego nie chcą, ale boję się reformy, która nadchodzi. Nikt nie da miastom więcej pieniędzy. Lepiej teraz spokojnie się zastanowić – powiedział Marcin Zawiła, który na pytanie o rzetelność audytu stwierdził, że obawy ma o wszystko, natomiast „gdyby się bał, to by nic nie robił. Stara się wyprzedzać pewne proce

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

czlowiekpuszcza 3-11-2016 10:58
Dwie sprawy: Co to za firma Vulcan? Nazwa sugeruje prace geodezyjne w najlepszym razie, skąd się wzięła? Czy to tacy sami szpcece jak ci co opracowali rozkład jazdy MZK? Druga sprawa: co to za etatowi związkowcy czy to ZNP czy SPOiW, nic nie robią tylko całe życie mędrkują. Jest tyle osób, którzy nie są tak chronieni jak nauczyciele i nikt nie robi awantur. Widać lepszy sort. Ale czekaj, ZNP więc chyba gorszy? A może mało lepszy?
~xyz 3-11-2016 13:58
firma Vulcan to firma świadcząca usługi w zarządzaniu oświatą , którą nasze miasto uwielbia. Wszystko działa na systemach Vulcan`u - i kadry i księgowość i dzienniki elektroniczne - wszystko wszystko
~qwu 3-11-2016 14:15
Jelenia Góra (my wszyscy) dopłaca do lokalnej oświaty ponad 20 milionów złotych rocznie (jak ktoś zna dokładne dane, niech poprawi) - tyle dopłaca do rządowej subwencji oświatowej [ktora teoretycznie powinna wystarczyć na szkoły]. Za te pieniądze możnaby w 2-3 lata wyremontować wszystkie dziurawe ulice albo dofinansować kilkaset wspólnot i mieć kompleksowo odnowione elewacje w mieście) Więc albo faktycznie koszty w oświacie JG są rozbuchane (zbędna księgowość w każdej szkole, za dużo nauczycieli, za dużo remontów, itp. wchodzenie nauczycielom w d ... w imię "spokoju społecznego") - i wówczas cięcia są konieczne, albo pisowski rząd "okrada" Jelenią Górę poprzez zaniżoną subwencję, zmuszając miasto do dopłacania do oświaty, której utrzymywanie w 100% jest psim obowiązkiem państwa.
~pytajnik 3-11-2016 14:32
A co na to "wybitny znawca oświaty" - Zofia Czernow?
~ 3-11-2016 17:16
do 14:15 no właśnie jako podatnicy ciągle dopłacamy do tej oświaty a wszędzie słysze jak to rodzice muszą łożyć z własnej kieszeni na różne rzeczy w szkołach (nawet na srajtaśmę) i o nagłych zachciewajkach nauczycieli (np z dnia na dzień że dziecko ma przyjść w różowej koszulce i żółtych spodniach bo jakiś głupi występ) aż strach mieć dzieci w tym kraju, co do samej reformy to niech zostaną w końcu przywrócone 8-klasowe podstawówki oraz zaostrzona dyscyplina w szkołach i NIC WIĘCEJ , a ci którzy są przeciw powrotowi 8 kl podst są przeciw woli narodu i demokracji więc KOD powinien się nimi zająć
~zmiany 3-11-2016 17:45
po co w szkołach po dwie trzy księgowe ,kadrowa, dwie sekretarki, kierownik administracyjny trochę tych etatów na wyrost
~~do zmiany 3-11-2016 18:04
Pierwsze słyszę że w szkołach są po dwie trzy księgowe. Jak czegoś nie wiesz to może głupot nie opowiadaj.
~owszem 3-11-2016 18:29
Owszem, w mojej są trzy.
THX1138 3-11-2016 19:02
do 17:16 racja, naród chce 8 letniej podstawówki (więc ci co przeciw temu protestują trollują faktycznie nie demokratycznie postępują więc czemu JESZCZE NIE WIDZĘ PROTESTÓW KODU POD SIEDZIBĄ ZNP ? i powinna wrócić najlepiej równie szybko jak gimnazjum zostało wprowadzone (pamiętam te czasy błyskawicznego wprowadzenia gimnazjum nikt jakoś nie protestował) a mniej etatów tylko dla dyrektorów no i może przy okazji niekompetencja niektórych nauczycieli wyjdzie na jaw to polecą bo fajnie że mają wiedzę ale jeszcze trzeba umieć ją przekazać
~AaaaA 3-11-2016 19:20
Usunąć księgowe ze szkoły i stworzyć jakieś Centrum Czegośtam w którym będą posady kierownika, trzech zastępców i praca dla Krewnych i Znajomych Królika!!!! DOBRA ZMIANA????
~Bezdomny 3-11-2016 19:29
I w tym Centrum łaskawie panujący nam prezydent zatrudni swoich znajomków.
~oświata 3-11-2016 20:17
walka z wiatrakami same klany rodzinne, miasta ,związki zawodowe, rady miasta
~jAN 4-11-2016 0:22
Szkoła podstawowa 8 -klasowa super
~JM 4-11-2016 9:28
Mam pytanie ile będzie zarabiał dyrektor CUW ile pozostali księgowi ??? Ile kadrowa do CUW ,ile Kierownicy do obsługi CUW. Obcinać się będzie jednostkom .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group