Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 3325
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Żółty tydzień dla zdrowia

Czwartek, 13 marca 2008, 8:25
Aktualizacja: 8:27
Autor: AGA
Region Jeleniogórski: Żółty tydzień dla zdrowia
Fot. Archiwum
– Żółtaczka to potencjalnie śmiertelna choroba. Warto się zaszczepić – apelują organizatorzy XVIII edycji ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień.

Jej celem jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z tą chorobą. To również doskonała okazja do zaszczepienia się przeciwko dwóm typom żółtaczki – wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B.

Organizatorzy ostrzegają, że wirusowe zapalenia wątroby, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa (typ A) i wszczepienna (typ B), stanowią poważny problem zdrowotny i należą do najpoważniejszych chorób zakaźnych. Wirus zagraża każdemu, kto nie jest zaszczepiony.

Warto wiedzieć, że zakażenie żółtaczką pokarmową następuje poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusami wody pitnej oraz surowych pokarmów w niej mytych. Zachorowaniu sprzyja również bliski kontakt z osobami zakażonymi we wczesnym, bezobjawowym okresie choroby, gdy zakażony nie jest jeszcze świadomy infekcji. Z kolei do zakażenia żółtaczką wszczepienną dochodzi najczęściej podczas zabiegów operacyjnych, ambulatoryjnych, stomatologicznych, w salonach kosmetycznych lub fryzjerskich oraz drogą kontaktów seksualnych.

W Jeleniej Górze do akcji włączyło się pięć punktów: NZOZ „Sobieszów” ul. Cieplicka 164a, tel. 075 755 37 64, NZOZ „Źródło” ul. Sprzymierzonych 4, tel. 075 75 57 781, NZOZ Przychodnia Zabobrze s.c. ul. Ogińskiego 1b, tel. 075 64 30 630, 64 30 640, Zakład Usług Lekarskich Zdrowie ul. Mostowa 2, tel. 075 767 49 37.

Do 21 marca czekają na wszystkich, którzy troszczą się o swoje zdrowie. Punkty szczepień oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa oraz szczepionki pojedyncze: przeciwko WZW typu A i WZW typu B.

Sugerowana cena podczas Żółtego Tygodnia jest o około 20-30% niższa niż w ciągu roku i wynosi około 120 zł. Warto więc skontaktować się wcześniej z wybranym punktem, ustalić koszty i umówić się na szczepienie.

Żółtemu Tygodniowi towarzyszy jednocześnie akcja informacyjna. W przychodniach i punktach szczepień pacjenci znajdą ulotki i plakaty informujące o zagrożeniach wynikających z zakażeń oraz możliwościach zapobiegania wirusowym zapaleniom wątroby typu A i typu B.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group