Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 5487
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Zobaczcie te szybowce!

Sobota, 19 maja 2018, 8:51
Aktualizacja: Niedziela, 20 maja 2018, 15:40
Autor: Przemek Kaczałko
Jeżów Sudecki: Zobaczcie te szybowce!
Fot. Przemek Kaczałko
Góra Szybowcowa po raz kolejny stała się miejscem Zlotu Zabytkowych Szybowców Grunau Baby. Od 16 do 27 maja Aeroklub Jeleniogórski zaprasza do podziwiania statków powietrznych produkowanych niegdyś w Jeżowie Sudeckim (wówczas niemieckim Grunau).

Wśród szybowców, które można podziwiać w hangarze i podczas lotów jest Grunau Baby z 1939 roku, który został stworzony przed II wojną światową właśnie u nas. - Jak widać, szybowiec jest sprawny, piękny i będzie latać. Dzisiaj dotykamy historii, która zaczęła się tworzyć na Górze Szybowcowej w 1925-1926 roku. Dzięki ludziom, którzy dbają o te szybowce możemy się przenieść w czasie – powiedział Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego, który porównuje Grunau Baby do samochodu garbusa. - To był szybowiec, który w zamyśle miał służyć tym, którzy uczą się latać, ale też mógł wykonywać dalsze przeloty i akrobacje – dodał dyrektor, wspominając m.in. Wolfa Hirtha, który na takim szybowcu pierwszy raz nawiązał kontakt z falą karkonoską. Model z 1939 roku, prezentowany podczas tegorocznego zlotu należał do Gottloba Espenlauba.

Jak zaznacza Jacek Musiał, na naszym terenie powstało ponad 5 tysięcy egzemplarzy Grunau Baby. Obecny zlot odbywa się już po raz 39., jednak w czasach powojennych Aeroklub Jeleniogórski organizuje je od 2004 roku, co dwa lata. W czasie trwania wydarzenia można podziwiać szybowce przywiezione z Niemiec, Czech i Austrii. Wśród uczestników jest m.in. Dietmar Pohl, który jest zarówno konstruktorem, właścicielem zakładów szybowcowych w Austrii i Szwajcarii, jak również byłym Międzynarodowym Mistrzem Polski w akrobacji szybowcowej (zawody odbywały się na naszym terenie), a także byłym mistrzem świata w tej samej konkurencji.

Organizatorzy zlotu zabytkowych szybowców zapraszają szczególnie w niedzielę (20.05) o godz. 12:00 na Górę Szybowcową, kiedy to będzie najwięcej atrakcji. - Fundacja z Japonii dostrzegła nasze działania i Aeroklub Jeleniogórski będzie uhonorowany Słupem Pokoju, który będzie odsłonięty właśnie w niedzielę o 12:00. To dla nas ogromne wyróżnienie! - powiedział Jacek Musiał, który zapowiada też pokazy latających modeli, szybowców, skoki spadochronowe, pokaz nowych samochodów marki Toyota, a także odsłonięcie kolejnych tablic w Galerii Lotniczych Sław.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group