Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7650
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Zobacz Tatry pod Szrenicą

Czwartek, 20 maja 2010, 8:10
Aktualizacja: 8:11
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Zobacz Tatry pod Szrenicą
Fot. .....
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Tatry – czas odkrywców”. Wernisaż odbędzie się dziś o godz. 17.00. Będzie to niepowtarzalna okazja do zobaczenia zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, kolekcjonowanych przez 120 lat. Wystawa przypomni, jak rozwijało się poznawanie Tatr od pierwszej połowy XIX do początków XX wieku.

Okazją do zrealizowania wystawy było 120-lecie powstania Muzeum Tatrzańskiego. Po prezentacji w Zakopanem zbiory podziwiano w całej Europie. Teraz będzie to możliwe w Szklarskiej Porębie. Wystawa poświęcona jest początkom wędrówek po Tatrach. Wśród licznych zbiorów znajdą się pierwsze fotografie gór, przewodniki górskie, ale przede wszystkim dzieła malarzy, zafascynowanych tatrzańskim pejzażem.

W latach 1890-1910 Tatry i góralszczyzna zajmowały centralną pozycję w historii kultury polskiej. Budziły zainteresowanie zarówno wśród poszukiwaczy minerałów, naukowców, jak i pisarzy oraz pozostałych turystów. Góry stały się prawdziwą inspiracją dla twórców ówczesnej literatury i sztuk plastycznych.

Otwarcie Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w 1922 r. było zwieńczeniem tej fascynacji. U Hauptmannów będzie można zobaczyć fotografie Walerego Rzewuskiego, a także aranżację szałasu pasterskiego wraz z przedmiotami, które składały się na jego wyposażenie. Będą też wyroby kuźnickich zakładów oraz historia powstania Towarzystwa Tatrzańskiego.

Nie zabraknie wspomnień o legendarnych postaciach Zakopanego, ks. Józefie Stolarczyku, Tytusie Chałubińskim i Janie Krzeptowskim Sabale. Druga połowa XIX w. to także rozwój badań nad Tatrami. Wśród zbiorów znajdzie się wątek tematyczny, poświęcony naukowcom w polskich górach. Po grupowych wyprawach w Tatry z przewodnikami rozpoczął się okres indywidualnego odkrywania gór, szczególnie zimą. Dlatego też znaczna część wystawy będzie ukazywała sztukę taternictwa, początki narciarstwa oraz narodziny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wystawa w Szklarskiej Porębie będzie dostępna do 29 sierpnia br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group