Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2577
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Znaleźli rajskie freski

Czwartek, 28 stycznia 2010, 9:05
Aktualizacja: 10:57
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Znaleźli rajskie freski
Fot. rylit
Bogdan Gralik – oto wyłoniony w losowaniu laureat kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników była odpowiedź na pytanie: gdzie znajdują się freski przedstawiające raj.

Laureat, zgodnie ze wskazaniem treści książki Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”, wskazał na Muzeum Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie i przepiękne malowidło Johannesa Maximiliana Avenariusa. Wykonanie dzieła zlecił artyście gospodarz willi Wiesenstein w 1922 roku. Dla grafika, który klepał biedę, była to oferta nie do odrzucenia. Z asystentem pracował nad freskiem osiem miesięcy.

Dzieło przedstawia wiele motywów z twórczości Noblisty, a także elementy biblijne, w tym – poszukiwany przez Czytelników Eden z Adamem i Ewą. Są też nawiązania do biografii Hauptmanna: portrety jego syna i drugiej żony. Fundatorem fresku był przyjaciel i mecenas artystów dolnośląski przemysłowiec Max Pinkus, który w ten sposób zrobił prezent na 60. urodziny pisarza.Oczywiście freski z rajską tematyką są także w kilku jeleniogórskich świątyniach.

Panu Bogdanowi gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza laureata do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Co weekend – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group