Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9181
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice/region: Żmije w Piechowicach?

Wtorek, 13 sierpnia 2013, 10:03
Aktualizacja: 10:31
Autor: Angela
W tym roku to pierwsze zgłoszenie o zauważonych żmijach przy budynkach mieszkalnych. Wczoraj (12.08) około godz. 14.30 odebrali je jeleniogórscy strażacy od właściciela przydomowego garażu przy ul. Leśnej w Piechowicach.
Kiedy strażacy dojechali na miejsce jadowitych węży już nie było. Nie znaleziono ich również w pobliżu zabudowań. Strażacy i ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR przypominają, że szczególnie w okresie wakacyjnym warto zachować ostrożność.

Najwięcej żmij jest w górach i na terenach górzystych. Powinni więc na nie uważać przede wszystkim miłośnicy gór, grzybiarze czy zbieracze jagód. Najprostszym zabezpieczeniem są wysokie buty. Żmije zwykle same nie atakują ludzi. Kiedy jednak poczują się zagrożone lub zostaną nadepnięte przez przechodniów zaczynają się bronić kąsając. Wówczas do ciała ofiary wpuszczają jad. Co wówczas zrobić?

- Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę – mówi jeden z jeleniogórskich lekarzy. - Poszkodowany powinien wycisnąć jad z rany i przemyć ją czystą wodą. Trzeba pamiętać też, o której godzinie doszło do ukąszenia. Powyżej rany należy założyć opaskę uciskową, którą trzeba luzować co pół godziny na kilka minut. Noga powinna też zostać w miarę możliwości unieruchomiona i oczywiście poszkodowanego należy jak najszybciej przetransportować do szpitala czy ośrodka zdrowia, w którym znajduje się surowica – dodaje lekarz.

W Jeleniej Górze surowicą dysponuje Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej (dawny Szpital Wojewódzki) się przy ulicy Ogińskiego 6.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group