Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 4231
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zmarł fotografik Waldemar Wydmuch. Chwytał życie w kadr

Piątek, 20 stycznia 2012, 14:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2012, 8:27
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Zmarł fotografik Waldemar Wydmuch. Chwytał życie w kadr
Waldemar Wydmuch (1928 – 2012). Jedno z ostatnich zdjęć Artysty, 21 X 2011 roku.
Fot. Archiwum
Jutro (sobota) na starym cmentarzu komunalnym przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzony zostanie śp. Waldemar Wydmuch, wybitny fotografik i działacz organizacji fotograficznych, dokumentalista jeleniogórski.

W październiku ubiegłego roku Waldemar Wydmuch odbierał Medal "Zasłużony dla kultury polskiej". Niemal do końca swoich dni, mimo kłopotów zdrowotnych, starał się brać udział w wydarzeniach związanych z fotografią.

Urodził się w 1928 roku, a w roku 1958 przybył do Jeleniej Góry, gdzie się osiedlił i podjął pracę fotoreportera dla lokalnej prasy. Jego zdjęcia ilustrowały jeleniogórską codzienność w latach 60. i 70. XX wieku i pozostaną bezcennym dokumentem obrazu naszego miasta z tamtych czasów. Pozostawił po sobie przepastne archiwum z tysiącami negatywów. Można śmiało powiedzieć, że wyprzedził epokę, chadzając z aparatem po mieście, podpatrując i uwieczniając chwile, które już nigdy się nie powtórzą. Bo nic dwa razy się nie zdarza... Wraz odejściem Waldemara Wydmucha w coraz głębszym cieniu kryje się subtelna estetyka fotograficzna czasów, kiedy o wartości zdjęć nie decydowała jakość sprzętu i możliwości technicznych, ale tylko i wyłącznie umiejętności fotografującego.

Waldemar Wydmuch był także kreatywnym artystą fotografikiem. Uwieczniał góry, najchętniej podczas wspólnych wycieczek fotograficznym z Wacławem Narkiewiczem. Zbiór pejzaży karkonoskich autorstwa W. Wydmucha zakupiło Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Jego prace są także w zasobach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Fotografował też akty. – Dzięki fotografii jeszcze żyję i to ona trzyma mnie przy życiu – powiedział w czerwcu 2009 roku podczas wernisażu swojej ostatniej - jak się okazało - autorskiej wystawy w Galerii Korytarz Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Wystaw miał na swoim koncie kilkanaście.

Nie tylko fotografował, lecz także działał. Był wśród założycieli Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, które w minionym roku świętowało półwiecze istnienia. Kilkukrotnie stał na czele tej organizacji jako prezes. Prowadził pracownię fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury. Należał też do Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej. Jego pasją było kolekcjonowanie sprzętu fotograficznego. Pana Waldemara można było spotkać na jarmarku staroci i osobliwości, gdzie wystawiał swój imponujący zbiór.

Na swój ostatni reportaż śp. Waldemar Wydmuch wyruszy jutro. Pogrzeb odbędzie się o godz. 13 na starym cmentarzu przy ulicy Sudeckiej. Nie cały jednak zmarł. Non omnis moriar. Ta łacińska sentencja dosłownie wpisuje się w postać tego Artysty, który pozostawił po sobie świadectwo swojego życia: tysiące fotografii, z których wiele nie było nigdy opublikowanych. Niech zawsze sprzyja Mu najlepsze światło! Niech spoczywa w pokoju wiecznym!

Bliskim Waldemara Wydmucha składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
1008
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group