Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 6468
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Złoty medal olimpijski w Karpaczu

Wiadomości: Karpacz
Piątek, 5 maja 2017, 8:07
Autor: MSiT
Fot. Użyczone/MSiT w Karpaczu
Podczas „Dni Olimpijczyka” obchodzonych w Karpaczu otwarto nową wystawę czasową w Muzeum Sportu i Turystyki pt. I Europejskie Igrzyska w Baku 2015, udostępnioną przez Polski Komitet Olimpijski w Warszawie. W uroczystości wzięli udział olimpijczycy z Karpacza: Andrzej Kozik i Andrzej Żyła, którzy startowali w saneczkarstwie na XII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku w 1976 roku oraz sportowcy i działacze, jak również władze miasta.

Honorowym gościem była Renata Mauer-Różańska, dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich w strzelectwie, medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata. Zaprzyjaźniona z muzeum mistrzyni przekazała Zbigniewowi Kulikowi dyrektorowi muzeum swój złoty medal olimpijski, pierwszy złoty medal w zbiorach tej placówki, oraz 72 innych medali z najważniejszych imprez sportowych, które postanowiono odpowiednio wyeksponować. W pierwszej gablocie pokazano złoty medal olimpijski w strzelectwie z XXVII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 w Australii, wraz z medalem uczestnictwa i pamiątkowym znaczkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, oraz z dyplomem z tych zawodów. W drugiej gablocie wystawiono pozostałe 72 bardzo cenne medale. Udostępnienie tych gablot z medalami dla zwiedzających nastąpiło po uroczystym przecięciu biało-czerwonej wstęgi przez „nasze dobro narodowe” – Renatę Mauer-Różańską, jak to zostało skomentowane przez jedną z uczestniczek tej imprezy.

Przy tej okazji warto odnotować jeszcze jedno ważne wydarzenie. Prezes firmy Gamibt w Lubawce Józef Piotrowski przekazał w darze do zbiorów muzealnych zakupiony na aukcji w Niemczech medal uczestnictwa w VIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Squaw Valley w 1960 r. w USA, uzupełniając w ten sposób zgromadzoną w Karpaczu kolekcję medali z zimowych igrzysk olimpijskich.

Warto tu przypomnieć, iż w muzeum tym jest wystawiony medal z I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku, jak też unikalna nie tylko w skali naszego kraju, kolekcja medali uczestnictwa w zimowych igrzyskach olimpijskich z okresu 1928 rok (St. Moritz) aż do 2014 r. (Soczi). Wystawę wzbogacają też pochodnie olimpijskie, paszporty olimpijskie oraz różnego rodzaju pamiątki olimpijskie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~lechujarek 5-05-2017 10:57
najlepsi są "mistrzowie" drugiego planu...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group