Środa, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 7774
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Złoty medal olimpijski w Karpaczu

Piątek, 5 maja 2017, 8:07
Autor: MSiT
Karpacz: Złoty medal olimpijski w Karpaczu
Fot. Użyczone/MSiT w Karpaczu
Podczas „Dni Olimpijczyka” obchodzonych w Karpaczu otwarto nową wystawę czasową w Muzeum Sportu i Turystyki pt. I Europejskie Igrzyska w Baku 2015, udostępnioną przez Polski Komitet Olimpijski w Warszawie. W uroczystości wzięli udział olimpijczycy z Karpacza: Andrzej Kozik i Andrzej Żyła, którzy startowali w saneczkarstwie na XII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku w 1976 roku oraz sportowcy i działacze, jak również władze miasta.

Honorowym gościem była Renata Mauer-Różańska, dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich w strzelectwie, medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata. Zaprzyjaźniona z muzeum mistrzyni przekazała Zbigniewowi Kulikowi dyrektorowi muzeum swój złoty medal olimpijski, pierwszy złoty medal w zbiorach tej placówki, oraz 72 innych medali z najważniejszych imprez sportowych, które postanowiono odpowiednio wyeksponować. W pierwszej gablocie pokazano złoty medal olimpijski w strzelectwie z XXVII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 w Australii, wraz z medalem uczestnictwa i pamiątkowym znaczkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, oraz z dyplomem z tych zawodów. W drugiej gablocie wystawiono pozostałe 72 bardzo cenne medale. Udostępnienie tych gablot z medalami dla zwiedzających nastąpiło po uroczystym przecięciu biało-czerwonej wstęgi przez „nasze dobro narodowe” – Renatę Mauer-Różańską, jak to zostało skomentowane przez jedną z uczestniczek tej imprezy.

Przy tej okazji warto odnotować jeszcze jedno ważne wydarzenie. Prezes firmy Gamibt w Lubawce Józef Piotrowski przekazał w darze do zbiorów muzealnych zakupiony na aukcji w Niemczech medal uczestnictwa w VIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Squaw Valley w 1960 r. w USA, uzupełniając w ten sposób zgromadzoną w Karpaczu kolekcję medali z zimowych igrzysk olimpijskich.

Warto tu przypomnieć, iż w muzeum tym jest wystawiony medal z I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku, jak też unikalna nie tylko w skali naszego kraju, kolekcja medali uczestnictwa w zimowych igrzyskach olimpijskich z okresu 1928 rok (St. Moritz) aż do 2014 r. (Soczi). Wystawę wzbogacają też pochodnie olimpijskie, paszporty olimpijskie oraz różnego rodzaju pamiątki olimpijskie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
972
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group