Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7771
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Złagodzony wyrok za zbrodnię w Zbylutowie

Sobota, 17 marca 2018, 12:17
Aktualizacja: Niedziela, 18 marca 2018, 5:04
Autor: WAC
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydał prawomocny wyrok w sprawie przeciwko Janowi G., który z oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze odpowiadał za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem oraz zgwałcenie 15–letniej dziewczyny. Do zdarzenia doszło w sierpniu 1993 roku w Zbylutowie (powiat lwówecki).

Rozprawa we Wrocławiu odbyła się w wyniku apelacji obrońcy oskarżonego od wyroku Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, który wcześniej skazał Jan G. na karę dożywocia. Sąd drugiej instancji podzielił ustalenia Prokuratury oraz Sądu Okręgowego i utrzymał w mocy wyrok.

Jednak wrocławski sąd apelacyjny złagodził wymiar kary dla Jana G. do 25 lat pozbawienia wolności. Stało się tak gdyż uznano, że powinien on ponosić odpowiedzialność na podstawie kodeksu karnego z 1969 roku, według którego najsurowszy wymiar kary pozbawienia wolności wynosi 25 lat.

Przypomnijmy. Ujęcie i doprowadzenie do skazania Jana G. za popełnioną zbrodnię jest efektem współpracy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze z funkcjonariuszami z Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. W 2008 roku po dokonaniu przez prokuratora analizy akt umorzonego śledztwa uznano, że istnieją podstawy do podjęcia działań, które mogą doprowadzić do wykrycia sprawcy zbrodni.

Z inicjatywy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze w 2009 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu doszło do powołania zespołu tak zwanego Archiwum X. Dzięki odnalezieniu szeregu nowych dowodów, w tym z użyciem nowoczesnych metod, ustalono ponad wszelką wątpliwość, że to Jan G. dopuścił się przed laty brutalnej zbrodni na 15-latce. Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wniosła w lipcu 2016 roku. Dodajmy, że 44-letni dziś sprawca przez cały czas przyznawał się jedynie do zgwałcenia pokrzywdzonej, nie zaś do jej zabójstwa.

Prokuratura złożyła wniosek o uzasadnienie orzeczenia Sądu Apelacyjnego. Po jego analizie, zostanie podjęta decyzja co do ewentualnego wywiedzenia kasacji w tej sprawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
769
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group