Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 3017
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Zjazd saniami rogatymi – już za tydzień

Niedziela, 21 stycznia 2018, 10:21
Aktualizacja: Środa, 24 stycznia 2018, 11:25
Autor: WAC
Kowary: Zjazd saniami rogatymi – już za tydzień
Fot. Organizator
Przypominamy, że już wkrótce piętnasta edycja Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi. Ponad 200–letnia tradycja ożyje po raz kolejny w Kowarach 27 stycznia.

Dwuosobowe załogi sań wystartują w sobotę o godzinie 10.00 z punktu poniżej Sulickiego Rozdroża, by następnie zjechać leśnym duktem w dół w pobliże Hotelu „Jelenia Struga MEDICAL SPA” (Kowary, ul. Podgórze 55). Dojechanie do mety nie jest jednak dla zawodników końcem sportowych emocji. Muszą oni wziąć jeszcze udział w kolejnych, nie zawsze łatwych konkurencjach. Dodatkowe punkty zdobyć można także za oryginalny strój. Organizatorzy liczą na kreatywność oraz poczucie humoru zawodników.

Sanie rogate są znacznie większe od zwykłych, dziecięcych sanek. Ich konstrukcja jest niezmienna od stuleci: drewniana rama na płozach z miejscem dla dwóch osób: pasażera i przewodnika. Na przedzie śnieżnego wehikułu umieszczone są dwa rogi, pomagające przewodnikowi w kierowaniu. W rejonie Kowar sanie rogate znane są od XVI wieku. Drwale i chłopi używali ich jako środka transportu aż do początków XX w. Oficjalnie do przewozu ludzi po raz pierwszy sanie posłużyły w roku 1737. Natomiast turystyczne walory zjazdów na rogatych saniach odkryto dopiero na początku XIX wieku. Pierwszy rekreacyjny zjazd odnotowano w 1815 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group