Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2187
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zima nie zaskoczyła drogowców

Wiadomości: REGION LWÓWECKI
Piątek, 18 grudnia 2009, 11:07
Aktualizacja: 11:08
Autor: KAM
Fot. KAM
Wbrew powszechnemu powiedzeniu stało się tak w gminie Lwówek Śląski i powiecie lwóweckim. Do dyspozycji służb drogowych są piaskarki, ciągniki, spychy i oczywiście sami drogowcy, którzy pracują całą dobę. W tym roku po raz pierwszy wykorzystywany jest nowoczesny system GPS.

Dwie sześcioosobowe ekipy mają do dyspozycji pług z piaskarko-solarką, dwa ciągniki z rozrzutnikiem, dwa samochody towarowe do posypywania ręcznego ulic i koparko-ładowarkę do przebijania trudnych zatorów śnieżnych.

- Szczególnie na drogach polnych mamy często bardzo duże zatory śnieżne, które utrudniają dojazd do domu, wówczas musimy używać koparko-ładowarki – mówi dyrektor Zakładu Budżetowego Ryszard Chodorowski. - Nie odnotowaliśmy jeszcze jakiś szczególnych skarg na opieszałość służb drogowych w gminie - dodaje.

Drogowcy z Lwówka Śląskiego do nadejścia zimy przygotowani są od miesiąca, posiadają już spore zapasy piasku i soli drogowej. W gminie jednak wielu ludzi, którzy mieszkają na obrzeżach miasta, miało problem z dojazdem do swoich domów.

Problemy pojawiły się na lwóweckim osiedlu, kiedy dzisiaj nad ranem samochody na niektórych ulicach stawały w poprzek drogi. Wielu kierowców nadal jeździ na letnich oponach i to także może być skutkiem złej przyczepności do nawierzchni. Pamiętajmy też, że przy niskich temperaturach i obfitych opadach posypywanie jezdni solą na niewiele się zdaje, ponieważ po chwili tworzy się kolejna pokrywa śnieżna.

Z kolei na drogach powiatu lwóweckiego po raz pierwszy używany jest nowoczesny system GPS w siedmiu piaskarkach, który zakupiony został za blisko 16 tysięcy złotych. System działa na zasadzie telefonii komórkowej. Nowoczesny GPS zainstalowany w samochodach ma się zwrócić już po roku czasu.

- Zima nie zaskoczyła drogowców z powiatu lwóweckiego. Pamiętajmy, że drogowcy mają jedynie ograniczyć skutki zimy, a nie zlikwidować i prosimy kierowców o dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych - mówi kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Marek Makowski.

W powiecie lwóweckim jest pięć gmin i w każdej z tych gmin systematycznie są odśnieżane drogi powiatowe. W całym powiecie jest blisko 310 kilometrów dróg powiatowych. Służby powiatowe korzystają także z usług prywatnych firm, które zostały wyłonione w drodze przetargu specjalnie do odśnieżania ulic.

We Wleniu drogowcy do odśnieżania dróg powiatowych maja do dyspozycji jedną pługopiaskarkę i dwa ciągniki z pługiem. Sprzęt obsługuje blisko 40 kilometrów dróg. W gminie Lubomierz pracuje cały czas jedna pługopiaskarka i utrzymuje około 36 kilometrów dróg.

– W gminie Lwówek Śląski utrzymujemy około 108 kilometrów dróg powiatowych mamy do dyspozycji dwie pługopiaskarki a w pogotowiu czekają ciągniki z pługami, które zostaną uruchomione, kiedy warunki będą się pogarszały - dodaje Marek Makowski.

W gminie Gryfów drogowcy korzystają z jednej pługopiaskarki, która utrzymuje blisko 40 kilometrów dróg. Dodatkowo w zapasie jest ciągnik, który wyjedzie na drogi, jeśli opady śniegu będą o wiele bardziej intensywne. W Mirsku z kolei gdzie warunki są trudniejsze pracują dwie pługopiaskarki i ciągnik z pługiem.
- Dzisiaj z powodu utrzymujących się niskich temperatur dwie pługopiaskarki miały problem z uruchomieniem silnika i wyjechaniem na drogę. Auta wyjechały dopiero o 5 rano a nie o 4 jak planowaliśmy – tłumaczy Makowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

rymcycymcy 18-12-2009 11:36
U nas też jest podobnie. Jeździłem cały ranek i nie spotkałem ani jednego zaskoczonego drogowca ;)
rymcycymcy 18-12-2009 11:38
Tylko troche nudno się jeździ. Przez te ciapciuchy nie ma się gdzie rozpędzić. ...nawet pomyślałem żeby już zmienić opony na letnie, bo wiosną będą paskudne kolejki :)
Ryba 18-12-2009 11:48
A w przyszlym roku drogowcy wykaza sie jeszcze bardziej i to oni zaskocza zime. Beda odsniezac ulice w lato ;)
~ZIMOWY 18-12-2009 12:05
Tylko powiat ma bardzo mało piaskarek reszta to prywatne firmy, którym słono się płaci
~ronin 18-12-2009 12:06
Drogowcy z Jeleniej powinni brać przykład od Lwówka!!!!!!!
~Derik 18-12-2009 12:35
Nie piszcie że zima nie zaskoczyła drogowców. Przecież to truizm. ZIMY JESZCZE NIE MA więc nie mogła nikogo zaskoczyć, a tym bardziej drogowców. Na razie mamy opady śniegu i mrozik. A wracając do rzeczy- może Pan Prezes/Dyrektor czy jak mu tam - Generał jedynie słusznego zakładu w naszym mieście popatrzy jak to robią mniejsi i jak widać lepsi. W Gryfowie jedna piaskarka utrzymuje 40km dróg i daje radę. A u nas....szkoda gadać, a pisać to już w ogóle nie ma o czym. U nas się nie uda....po prostu. Lepiej się tłumaczyć, niż działać. Działanie kosztuje, a narzekanie jest za darmo.
~siupakabras80 18-12-2009 12:41
póki co to jestem zaskoczony oczywiście pozytywnie stanem dróg w powiecie lwóweckim!w porównaniu do lat wcześniejszych to postęp.szczególnie widać granicę powiatu lwóweckiego z bolesławieckim bo tam to straszna kicha.
~ 18-12-2009 16:00
NIE ROZUMIEM . TO BRAK ZASKOCZENIA CZY JEDNAK JEST ?ZDJĘCIE WSKAZUJE NA BRAK ODŚNIEŻANIA,W TEKSCIE JEST WZMIANKA O PROBLEMACH I BRAKU PROBLEMÓW. BICIE PIANY CZY MASŁO MAŚLANE? ZIMA DOPIREO PRZED NAMI TO PO CO TEN ZACHWYT . WYSŁAĆ TAM KASZTELANA TO ROZPIRZY TĄ SIELANKĘ.
~?? 18-12-2009 20:14
"zatory śnieżne" to po polski ZASPY.
~aldi 18-12-2009 20:20
A jednak małe jest piękne!Lwówek potrafi w realu a Jelonka w wirtualu.No cóż byliśmy kiedyś miastem wojewódzkim i od tamtego "kiedyś" spadamy już nawet poniżej Lwówka,obyśmy nie wywalczyli zaszczytnego miana "gromada"bo Jeżów się zjeży.
~lwówczanin 18-12-2009 21:25
W Lwówku od lat dzieje się więcej jak w Jeleniej a samorządowcy z Lwówka powinni świecić przykładem dla jeleniogórskich i ci muszą brać przykład.
~to jakies jaja! 19-12-2009 3:08
chyba sobie k.. jaja robią, nie zaskoczeni???!?!?! a co k.. się działo 12 grudnia ??? na drodze ze zgorzelca do jeleniej, na odcinku obwodnicy radoniowskiej, chmielenia, pasiecznika taaaak tam było pięknie super, jasne, tylko k... lód na drodze i zero jakichkolwiek piaskarek, problemem nie był intensywny opad, tylko nieprzygotowanie nawierzchni na wieczorny mróz. jakbym zniszczył przez to swój samochodzik, to łby by leciały jeden po drugim

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group