Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 3262
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Żerom vs Norwid: konflikt czy zdrowa konkurencja

Środa, 19 listopada 2008, 14:01
Aktualizacja: Piątek, 21 listopada 2008, 17:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Żerom vs Norwid: konflikt czy zdrowa konkurencja
Fot. TEJO
„Myśl globalnie, działaj lokalnie” – takie było hasło dzisiejszej debaty zorganizowanej w ratuszu przez samorządy dwóch jeleniogórskich liceów. Tajemnicą poliszynela jest, że o szkołach tych mówi się, iż są skłócone. Licealiści z obydwu placówek postanowili przełamać barierę milczenia i sami o tym porozmawiać.

Punktem wyjścia do debaty, której przysłuchiwał się z uwagą Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry, była dyskusja na tematy wzbudzające powszechne kontrowersje: uczestnicy w grupach rozmawiali o sprawiedliwości i wolnym rynku, konfliktach, pieniądzach, egoizmie, patriotyzmie, ksenofobii, nacjonalizmie, buncie, interwencjonalizmie i w końcu o odmiennościach oraz tolerancji: Żydach, homoseksualistach i Murzynach „i innych terrorystach”.

Animator debaty, Kamil Radomski, nie miał – wydawałoby się – łatwego zadania. Musiał szybko zintegrować zaproszonych gości: a byli to licealiści z dwóch szkół, którzy w wielu przypadkach wcześniej się nie znali. Łamaniu barier służyła gra integracyjna. Młodzież maszerowała w rytm muzyki, a przy pauzach – zatrzymywała się i ucinała sobie krótkie pogadanki na zasugerowane tematy.

Później przy stolikach i w zmieniających się grupach debatowano na określone wcześniej zagadnienia. A wnioski służyły do wypowiedzenia się w dyskusji otwartej, która była zwieńczeniem debaty. – Myśl globalnie, a działaj lokalnie – to hasło posłużyło nam do przygotowania tła pod główny temat spotkania, który tyczy domniemanego konfliktu dzielącego obydwie szkoły. Chodziłem zarówno do Żeroma i do Norwida i osobiście nie zaznałem żadnych przejawów dyskryminacji, ale mamy przypadki, choćby z forum Jelonki.com, gdzie uczniowie obu tych szkół naskakują na siebie – mówi Kamil Radomski.

Dyskusja ogólna, w której wystąpili ludzie bez „internetowej” maski anonimowości, nie potwierdziła ogólnych przekonań o „nienawiści”, która dzieli „norwidziaków” i „żeromiaków”. Natomiast na pewno wykazała, że konflikt istnieje, choć różnie się go nazywa i jest to raczej rywalizacja, choć nie zawsze zdrowa.

– Moim zdaniem ten konflikt jest sztucznie nakręcany, abyśmy mieli lepsze wyniki. Uczymy się coraz więcej, aby być lepszymi od was, a wy na odwrót – mówił jeden z uczniów „Norwida”. Ale ma to też pozytywny wpływ: młodzi się doskonalą i zwiększają swoje umiejętności.

Dyskutowano też o roli pieniądza w szkolnej rzeczywistości. – Nie jest to prawda, że za „Żeromem” stoją tylko pieniądze. Owszem, znam kilka osób, które dostały się tam po znajomości, ale nie można generalizować, że chodzą tu tylko dzieci bogatych rodziców. To bzdura – podkreślił jeden z licealistów z I LO.

Inny dyskutant z „Norwida” przyjął optykę, że to media są winne istnieniu konfliktu, a głównie Jelonka. com Młodego człowieka, którego jeszcze nie było na świecie, kiedy obydwie szkoły rywalizowały (i były w „konflikcie”), nie przekonał ten argument. Ani to, że wówczas nie było ani Jelonki, ani Internetu.

Nie brakowało głosów, że do „starcia” obydwu szkół przyczyniają się sami nauczyciele. – Mówią nam: uczcie się dobrze, bo pójdziecie do „Norwida” – podkreśliła jedna z dyskutantek I LO. Niektórzy pedagodzy stamtąd traktują drugie liceum jak babę jagę, którą można postraszyć niegrzeczne dzieci.

– Konflikt wpisuje się, czy się tego chce, czy nie, w powszechnie pojmowaną integrację społeczną – podsumował ten wątek prezydent Marek Obrębalski. – Mówi się, i nie ma w tym przypadku, że konflikt jest tym etapem, który doprowadza do wyższego stopnia integracji. Jestem przekonany, że ta dyskusja i ujawniony konflikt, będzie przyczynkiem to tego, że pokażecie, iż potraficie się zintegrować silniej i bardziej zdecydowanie niż kiedyś to bywało – powiedział prezydent Jeleniej Góry.

Szerzej o debacie napiszemy w poniedziałkowym wydaniu Tygodnika Jelonka.com
Pana Jędrzeja oraz tych licealistów, którzy poczuli się dotknięci moim sformułowaniem dotyczącym "płycizny intelektualnej" - przepraszam - Autor.

Czytaj również

Komentarze (77) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group