Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5545
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żegnajcie wakacje, witaj szkoło

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 2 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 2 września 2007, 14:42
Autor: ROB/AGA/Angela
Fot. Angela
W poniedziałek pierwszy dzwonek. Następna długa laba dopiero za 10 miesięcy.

Cykliczna akcja organizowana przez straże miejską i pożarną, policję i księdza Tomasza Olczaka z zakonu pijarów, w tym roku zakończyła się imprezą zatytułowaną „Żegnajcie wakacje, witaj szkoło” w Parku Zdrojowym. Jej celem było przypomnienie najmłodszym oraz ich rodzicom zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły.

Starsi i młodsi uczniowie zawitają w jej progi już w poniedziałek. Jaki będzie ten rok szkolny?
– Zamontowaliśmy 6 kamer, w korytarzu na parterze oraz przed budynkiem szkoły – mówi Marek Przeorski, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze. – Dzięki temu, uczniowie będą bezpieczniejsi, bo nikt obcy nie wejdzie niepostrzeżenie do budynku. A i nasi gimnazjaliści będą zachowywali się grzeczniej.

W szkole był już monitoring, ale kamery obejmowały niewielki zasięg. Zmian w „trójce” jest więcej. – Mamy nowych nauczycieli matematyki, fizyki, języka angielskiego – wymienia dyrektor. Latem wykonano też sporo drobnych remontów.
W Szkole Podstawowej nr 11 z kolei uczniowie będą nosić identyfikatory. Będzie na nich widniało imię, nazwisko oraz klasa. Uczniowie spoza szkoły będą od razu rozpoznawalni. – To duża szkoła. Dzięki identyfikatorom, nasi uczniowie nie będą tacy anonimowi – przyznaje jeden z rodziców.

Identyfikatory sprawdziły się w Szkole Podstawowej nr 6. Wprowadzono je w ubiegłym roku. – Przynajmniej wiemy, czy ktoś obcy nie chodzi po korytarzach – mówi dyrektor Maria Głuszała. W placówce latem wykonano sporo remontów, m.in. wymieniono okna w klasach, przebudowano też szatnie. Znikły stare okratowane boksy, tak modne w czasach PRL-u. Uczniowie mają zamykane szafki.

Wyremontowaliśmy salę pod nową pracownię komputerową – mówi Maria Malczuk, dyrektorka Gimnazjum nr 2. Latem w szkole zmienił się wicedyrektor. Ewę Cierpisz, która przeszła na emeryturę, zastąpiła Jolanta Studniarek, nauczycielka matematyki.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Jeleniej Górze przez całe lato trwały prace remontowe. Wymieniono zalaną podczas powodzi kotłownię, odnowiono kilka klas, wyremontowano chodniki. – Już przygotowujemy się do obchodów 60-lecia placówki, które odbędą się w październiku – mówi dyrektor Jadwiga Dąbrowska.

Uczniów szkół średnich nie obowiązują mundurki. – Co roku rozdajemy pierwszoklasistom tarcze szkolne. Nie mają obowiązku ich noszenia, ale większość uczniów i tak je przypina – mówi Jadwiga Dąbrowska.

O mundurki muszą się martwić dyrekcje gimnazjów i szkół podstawowych. – Już złożyliśmy zamówienie. Powinny być w połowie września – usłyszeliśmy w „dwójce” i „trójce”. Podobnie jest w gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze oraz w SP 6.
Kłopotu nie będą mieli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, która jako jedna z pierwszych w mieście wprowadziła obowiązek noszenia jednakowych strojów dla uczniów.

<b> Prace z opóźnieniem </b>
W niektórych szkołach jeszcze we wrześniu będą trwały remonty, które powinny być wykonane latem. Nie skończyły się na czas ze względu na kłopoty ze znalezieniem wykonawców. W SP nr 6 będą wymieniane okna w świetlicy, zerówce oraz bibliotece, w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 oraz I LO robotników będzie można zastać na sali gimnastycznej. Jak zapewniła nas Joanna Hanusz, dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty w Jeleniej Górze, prace powinny zakończyć się najpóźniej w połowie miesiąca.

<b> Lekcje w sieci </b>
Kilkanaście jeleniogórskich szkół wkrótce otrzyma lub już otrzymało nowe pracownie komputerowe z Ministerstwa Edukacji Narodowej. To szkoły podstawowe nr 2, 3, 6, 8, 10 i 11, gimnazja nr 1, 2, i 4, gimnazjum przy I LO, Zespoły Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 i 2, Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, Zespół Szkół Technicznych &#8222;Mechanik&#8221;. Ale to nie koniec. O komputery ubiega się kilka innych placówek, m.in. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych (dawna &#8222;Budowlanka&#8221;). W skład pracowni wchodzi kilkanaście komputerów połączonych w sieć, serwer oraz notebook.
Pieniądze na przeszkolenie pracowników obsługujących pracownie oraz na remonty pomieszczeń dało miasto.

<b> Dofinansowane wyprawki </b>
1021 rodzin zapłaci mniej za szkolne podręczniki i mundurki
Wśród nich jest 59 przedszkolaków, 113 pierwszoklasistów, 68 uczniów klas drugich, 85 trzecioklasistów, oraz 755 uczniów gimnazjów i podstawówek, których rodzice skorzystali wsparcia przy zakupie mundurków szkolnych. Wszystko w ramach programu rządowego pomocy rodzinom o niskich dochodach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~kamil 2-09-2007 15:10
kto się wybiera na studium "cosinus" w jg? jak myslicie,ta szkola to dobry wybór?
~Sandra 2-09-2007 15:43
Ja idę do apedukacji:)
~Pier Dzący 2-09-2007 16:19
taa, dla tych co znowu im w życiu nie wyszło
~mimi 2-09-2007 17:47
za jakie 10 miesięcy...ja rok szkolny kończę w kwietniu :D
~miki 2-09-2007 20:07
na zdjęciu super wyszli dwaj wspaniali księża
~pepek 2-09-2007 20:08
jakie rozpoczecie, jeszcze miesiac :P
~zuzu 2-09-2007 20:10
faktycznie o wiele lepiej im bez sutanny
~Bart 2-09-2007 21:12
ja ide do cosinusa!!
~Teraz Polska 2-09-2007 22:32
Smutne to , ze juz jutro nasze dzieci beda wygladac jak Hitler Jungen , nikt chyba na Swiecie juz nie wprowadza unifomow do szkol . Polska sie popisala .Gratulacje skladam polakom , elektoratowi LPR , PiS i innych takich , BRAWO .
~studentka 2-09-2007 23:22
Nie będą wyglądać jak Hitler Jungen bo są Polakami – a wiadomo wszem i wobec, że my potrafimy obejść każdy przepis. Co z tego, że na grzbiecie mundurek jak ze spodni i tak stringi w panterkę będą wystawać;)
~Do"teraz Polska" 3-09-2007 0:59
Ta formacja nazywala sie"Hitlerjugend",co w doslownym tlumaczeniu oznaczalo hitlerowska mlodziez.We wszystkich szkolach prywatnych obowiazuja uniformy(na calym swiecie).Zanim napiszesz niedorzecznie,przemysl problem trzykrotnie(conajmniej trzykrotnie).W twoim imieniu pozdrawiam Giertycha oraz inne poslanki i mohery. Zgadnij kto.BYE,BYE,Honey!!!
~Patol 3-09-2007 1:06
Szkoda że znowu muszę powtarzać klasę ;–( Już 3 rok z rzędu będę pisał testy kompetencyji ;–P Moi koledzy pisali matury, a ze mnie sie śmiali ;–( Kto mi pomoże w końcu uzyskać promocję do wymarzonej zawodówki ( profil diler – kasjer – sprzedawca ) ???
~hehe 3-09-2007 8:25
ks. tomek i ks wacus wymiataaaają:D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group