Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 5863
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zdrojowy Teatr Animacji im. Bogdana Nauki?

Wtorek, 23 marca 2021, 6:46
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zdrojowy Teatr Animacji im. Bogdana Nauki?
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
W niedzielę (21.03) obchodzony był Światowy Dzień Lalkarstwa. Przy tej okazji prezydent Jeleniej Góry złożył życzenia aktorom i pracownikom Zdrojowego Teatru Animacji, a także poinformował o zamiarze nadania imienia placówce na cześć Bogdana Nauki, zmarłego w ubiegłym roku dyrektora cieplickiego teatru.

21 marca 2021 roku to pierwszy Dzień Lalkarstwa, który aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze obchodzili bez swojego dyrektora, bowiem zszedł ze swojej sceny w listopadzie ub. roku. Wiem, że już latem ub. roku zespół aktorski ZTA myślał o benefisie Bogdana Nauki, który jesienią miał obchodzić swój jubileusz pracy artystycznej w Teatrze, który właściwie sam zbudował. I jako zespół artystyczny, i jako repertuar, i niemalże jako budynek, bo to dzięki przede wszystkim jego wieloletniemu wysiłkowi ten obiekt zyskał na wskroś nowoczesne, a nawiązujące do najpiękniejszych tradycji wnętrza - napisał na swoim profilu facebookowym Jerzy Łużniak.

Nie chcieliśmy wtedy, żeby ten benefis odbył się we wrześniu, bo wówczas wiele jest imprez. W październiku zaczęły się kwarantanny wśród aktorów, więc trzeba było raz jeszcze myśleć o zmianie terminu. W listopadzie dyrektor zachorował i zmarł… Myślę, że Dzień Lalkarstwa jest dobrym terminem, by poprosić zespół aktorski ZTA, by zorganizował benefis swojemu dyrektorowi w pierwszą rocznicę jego śmierci. To będzie należyty hołd dla pamięci o jego pracy - kontynuował prezydent Jeleniej Góry.
Myślę też, że Dzień Lalkarstwa jest najlepszym terminem, bym mógł powiedzieć jeleniogórzanom, że przedłożę radnym Jeleniej Góry projekt uchwały, by w pierwszą rocznicę śmierci Bogdana Nauki nazwać ten teatr jego imieniem - ogłosił J. Łużniak dodając, że na takie uhonorowanie w pełni zasługuje. - Ten, kto wielu pokoleniom dzieci ofiarowywał najpiękniejsze baśnie świata niech chociaż w taki sposób pozostanie w tym teatrze - dodał prezydent.

Bogdan Nauka miał 62 lata. Od 1994 roku był związany z jeleniogórskim teatrem (wcześniej, od 1982 roku, był kierownikiem literackim i asystentem reżysera we Wrocławskim Teatrze Lalek). W stolicy Karkonoszy zarządzał zarówno Teatrem Norwida, jak i Zdrojowym Teatrem Animacji. Był również reżyserem wielu znakomitych spektakli, a także wykładowcą wrocławskiej PWST.

Twoja reakcja na artykuł?

18
62%
Cieszy
2
7%
Hahaha
2
7%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
5
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group