Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8794
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zdrój dla bogaczy

Środa, 21 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 21 marca 2007, 18:26
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Zdrój dla bogaczy
Fot. rylit
Bez szans na refundowane zabiegi dla jeleniogórzan w uzdrowisku Cieplice.

Kto chciałby skorzystać z usług Uzdrowiska Cieplice wiosną, latem, jesienią, a nawet zimą – nie ma na to w tym roku szans. Chyba że zapłaci. Zdrój nie przyjmuje już pacjentów w tzw. terapii ambulatoryjnej na ten rok, refundowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia.

– Słyszałem, że są kłopoty z dostaniem się na zabiegi, ale nie myślałem, że aż takie. Zadzwoniłem, aby się zarejestrować do przychodni uzdrowiskowej. Usłyszałem, że nie ma przyjęć – powiedział nam Kazimierz Marecki. – A może na wrzesień, czy październik? – zapytał. – Nie przyjmujemy do końca roku, a na 2008 nie rejestrujemy – powiedziała mu pielęgniarka.

Dowiedział się, że z kuracji może skorzystać, ale jak za nią zapłaci, w ramach usług komercyjnych. – Mam skromną rentę. Nie stać mnie. Przecież płacę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Na coś te pieniądze idą – mówi rozeźlony Marecki.
W jego sytuacji jest wielu jeleniogórzan i mieszkańców okolicy, którzy chcieliby ze zdroju skorzystać w ramach świadczeń refundowanych. Nic z tego.

W uzdrowisku dowiedzieliśmy się, że możliwości firmy są znacznie większe, ale kontrakty z NFZ ograniczone. Te na przyszły rok będą dopiero negocjowane. – Sytuacja powtarza się co roku, ale bywały lata, że jeszcze o tej porze można było się zapisać na jesień. Teraz jest to niemożliwe, bo zainteresowanie okazało się zbyt duże – usłyszeliśmy.

Mieszkańcy, którzy czują się zawiedzeni taką sytuacją, pytają, po co im takie uzdrowisko. – Możemy się podleczyć niemalże pod nosem, dochodząc na zabiegi. A tak musiałam załatwiać terapię w poradni rehabilitacyjnej w szpitalu przy ulicy Ogińskiego. I muszę dojeżdżać z uzdrowiskowych Cieplic do dalekiej Jeleniej Góry. A mam kłopoty z poruszaniem się – powiedziała nam pani Danuta z ul. Jedności Narodowej.

Alternatywa to płacenie: pełny turnus ambulatoryjny kosztuje 418 złotych w sezonie, a poza nim – 405 złotych. Dzięki usługom komercyjnym uzdrowisko ma się nieźle. Za pobyt w sanatoriach i leczenie chętnie płacą niemieccy kuracjusze, dla których leczenie w Cieplicach jest wciąż znacznie tańsze niż w ich własnym kraju.

Polskim uboższym pacjentom pozostaje cierpliwość i załatwianie możliwości zapisu na zabiegi w styczniu przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
152
Tak
59%
Nie
41%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
112
Czołówka busów w Jeżowie
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group