Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5972
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zbudujmy coś, chociażby… halę. Za 20 milionów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 20 stycznia 2011, 16:48
Aktualizacja: Piątek, 21 stycznia 2011, 9:13
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Hybryda, ni pies ni wydra, twór z filmów Barei – to tylko niektóre określania, jakimi radni podczas dzisiejszej sesji nazwali halę widowiskowo–sportową, która ma powstać przy Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”. Będzie bardzo droga: 20 milionów złotych, choć pierwotnie miała kosztować o połowę mniej. Skąd pieniądze? Do końca nie jest wiadomo.

Po burzliwej, niemal półtoragodzinnej, dyskusji na takie rozwiązanie zgodzili się radni miejscy (dwa głosy sprzeciwu). Wcześniej usłyszeli, że jeżeli nie poprą zmian w finansowaniu tego projektu wpisanego w Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Jeleniej Góry, przyznane wcześniej dofinansowanie (sześć milionów złotych), przepadnie.

Omawiając stan inwestycji miejskich prezydent Marcin Zawiła (napiszmy o tym w osobnym tekście) zauważył, że hala, która ma powstać przy „Mechaniku”, jest za duża na salę gimnastyczną, a za mała na widowiskowo-sportową. – To taka hybryda – określił. Projekt obecna ekipa ratusza odziedziczyła po poprzednikach, i – jak można było wnioskować podczas obrad w ratuszu – to prawdziwe „kukułcze jajo”.

Miała kosztować 10 milionów, będzie kosztowała 20 milionów. Wprawdzie o tym radni poprzedniej kadencji wiedzieli już w październiku minionego roku, ale urząd nie przygotował wówczas żadnego projektu uchwały o zmianie finansowania. Dlaczego? Do końca nie wiadomo. Były zastępca prezydenta Miłosz Sajnog, obecnie radny, sugeruje, że złożono wniosek o dofinansowanie rzędu sześciu milionów złotych wiedząc, że inwestycja będzie znacznie droższa. Dlatego od jesieni do teraz sprawa „przeleżała” w szufladzie. Na ostrzu noża postawił ją prezydent Zawiła. – Albo będzie hala, albo nic – usłyszeli radni.

Rafał Szymański z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że to stawianie rajców po murem i dowód na niekompetencję samorządu. Krzysztof Mróz (wykorzystał trzy maksymalnie mu przysługujące głosy) miał bez liku pytań dotyczących hali. Najważniejsze: skąd wziąć pieniądze i dlaczego parking zaprojektowany przy obiekcie ma jedynie 40 miejsc, skoro wiadomym było, że będzie to miejsce imprez wymagających większej przestrzeni parkingowej.

Radna Bożena Wachowicz Makieła (Razem dla Jeleniej Góry) zauważyła, że hala w sumie ma mieć 1748 miejsc siedzących (do trzech tysięcy ogółem), a lepsze zespoły muzyczne nie przyjadą dla publiczności mniejszej niż cztery tysiące. Poparł radną kolega klubowy Miłosz Sajnog. – Tam nie będzie możliwości rozgrywek dla pierwszoligowej piłki ręcznej – powiedział.

Jednak Zofia Czernow, która podjęła polemikę z adwersarzami, nie ustępowała. – To najlepsze rozwiązanie dla miasta, które cierpi na brak hali z prawdziwego zdarzenia. Ta hala nie będzie wielka, ale będzie wysokiej jakości. Jest jeleniogórzanom bardzo potrzebna – argumentowała Zofia Czernow podkreślając, że nikt nie stawia radnych pod murem, bo o sprawie było już wcześniej wiadomo. Zastępczyni szefa miasta dodała też, że perspektywa budowy hali na Zabobrzu jest bardzo odległa.

Zastępczynię prezydenta poparł szef komisji rozwoju Wiesław Tomera. Zgodził się jednak z minusami obiektu, ale przyznał też, że w mieście nie ma odpowiedniej hali dla przedsięwzięć sportowo-kulturalnych. – Koncert w tych, które są, to harakiri dla uszu – rzekł Wiesław Tomera.

Pytań było znacznie więcej: czy jest już biznesplan dla obiektu, kto będzie nim zarządzał, czy nie można wybudować czegoś taniej, skoro i tak trzeba jeszcze raz zgłaszać wniosek o dofinansowanie? Część z nich pozostała bez odpowiedzi. Radni mający wątpliwości co do zasadności budowy, podkreślali przy tym, że nie są przeciwko budowie sali gimnastycznej dla „Mechanika”, ale nie popierają budowania „byle czego” za bardzo duże pieniądze.

Kiedy przyszło do głosowania, okazało się że zadeklarowanych przeciwników było tylko dwóch: Rafał Szymański i Miłosz Sajnog. 14 radnych było „za”, a czterech (w tym pozostali rajcy PiS) – wstrzymali się od głosu.

Na dzisiejszej sesji uchwalono także, między innymi, odezwę do premiera Tuska w sprawie wstrzymania budowy drogi S-3. Z projektem uchwały wystąpiło Prawo i Sprawiedliwość. Podobny dokument zaproponował także prezydent Marcin Zawiła. Wypracowano wersję kompromisową. Wszyscy byli „za”.

O raporcie prezydenta z inwestycji prowadzonych przez miasto napiszemy jutro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~jeleniogórza 20-01-2011 17:16
Że przepraszam szanowną P. Czernow do czego mi hala, w której i tak nic nie będzie można zorganizować bo jak to określono dla mniej niż 4000 ludzi zespół nie przyjedzie? Kwota 20 mln jest śmieszna, jakaś w ogóle z kosmosu, Za 5-10 mln buduje się halę wielkości Tesco lub Carrefoura,
~:-) 20-01-2011 17:29
Jeleniogorz... : nie wiesz o co chodzi. :D ona bedzie kosztowac 5-10, ale na papierze bedzie 20 :D a czemu :D bo reszte dla siebie miasto zgarnie :-) - nie pytajcie skad to wiem :D a wiem :D....
~ 20-01-2011 17:30
20 mln jest to spora kwota . Można by wybudować naprawdę ładną halę .
~ale dno!!! 20-01-2011 17:37
Po prostu wiocha straszna w tym rathausie się pleni. Dno i wodorosty. Cóż za facjaty. Tepota z nich bije i samozadowolenie. Nażarli się za nie swoje w hotelu merkury i teraz bredzą że głowa mała. Sajgon kilka tygodni temu jako zastępca MO popierał budowę hali i się nią chwalił, teraz jest przeciw własnym wymysłom. Zawiła nie mający zielonego pojęcia o sporcie odpowiada właśnie za sport i totalnie bredzi, a baba od psów jak zwykle wpieprz... się gdzie jej nie trza tak jak i pozostała część komuny. Towarzystwo, że fiu fiu. A sali jak nie było, tak i nie ma, hej!
~/// 20-01-2011 17:50
Same ponuraki.....siedzą chyba za karę i nudzą się.
~Edek 20-01-2011 17:58
Zapraszam na obecną-grzyb, wilgoć, syf -malowanie nic nie da! Projekt jest ok tylko możnabyłoby taniej ilość miejsc też wystarczy, wiecej do Jeleniej i tak nie przyjeżdża. Mamy Hale na Złotniczej, Spartakusa wystarczy-przynajmniej koszty utrzymania będą mniejsze! Jak będzie wielka to powiedzą, że trzeba zamknąć bo na siebie nie zarabia! Ludzie najważniejsze żeby młodzi zawodnicy a przedewszystkim uczniowie mieli gdzie ćwiczyć, bo że teraz w takich warunkach nie chcą to wcale się nie dziwię! A może katering zamiast w Mercurym to na sali gimnastycznej zrobić? np. na pierwszy rok nauki klasy lotniczej?, ciekawe czy i tam fontanna czekoladowa by im tak smakowała?. W Jeleniej Górze nigdy chyba nie będzie dobrze! Wstyd!
~ 20-01-2011 18:19
Baba od psów - dobre!
~Gość 20-01-2011 18:29
nie tak za kare siedzą tylko za nasze podatki i jeszcze do tego bąki zbijają ,krew mnie zaleje jak jeszcze raz zobaczę tę gębę p.Sarzyńskiego bo ten facet to kompletnie nic nie zdziałał ,ani nawet nie próbował zrobić coś w tym mieście,miasto całkowicie już padło ludzi po godzinie 18 nie uświadczy bo nawet nie ma gdzie pójść ,a te darmozjady tylko radzą jak tu nam dowalić podatkami i innymi opłatami dziury wczoraj lepili na Kubsza ,a dziś asfald z nich powypadał , no jak tu człowieka ma nie trafić szlak ,na takie partactwo ,a ci radni siedzą i radzą ,tylko pytam o czym do jasnej cholery
~ed 20-01-2011 18:51
i znów sprawdza się zasada - nie ważne co i jak robić byle robic i gazety o tym napisały, szkoda że za publiczne pieniądze, które bardzo łatwo się wydaje.. jednym podniesieniem ręki
~mm 20-01-2011 18:52
Baba na 7 zdjęciu pokazuje niecenzuralnego fucka i zdjęcie się ukazało?
~aln 20-01-2011 19:09
hala dla SPOLECZENSTWA? A teraz to spoleczenstwo moze korzystac z jakiejs hali?
~xyz 20-01-2011 19:11
Pierwsze pytanie=czy był rozpisany konkurs-przetarg na projekt tej hali,Drugie przetarg na wykonanie ,ja bym zlecił czechom jakie ONI MAJĄ ŁADNE I LEKKIE obiekty.
~TTTTT 20-01-2011 19:22
będzie to zrobione jacy znajomi właściciele firmy maja a może kolejna sygnalizacja świetlna lub wymiana ka...lizacji co byla kilka lat temu robiona hehehe,widocznie znajomy ma firme KOGUCIK i będzie sie uczyl hale stawiać tym razem hehe
~ 20-01-2011 19:25
pasuje ten projekt jak kwiatek do kozucha radni niech sie zajma stanem drog patologia i psia sraka
~robo 20-01-2011 19:48
hala w tym miejscu to nieporozumienie ,jak tam dojechać i wyjechać ,gdzie parkingi? jedyna rozsądna lokalizacja na dzisiaj to teren przed shellem na Zabobrzu choć nie wiem czyja to własnośc
~Nie mam nic 20-01-2011 20:43
Niby to powinno spełniać swoje zadania ale szkoda że w tych czasach chce się budować Hale wyglądające jak Hangar i to nie najnowszy...
~ 20-01-2011 20:53
To jest zebranie "wariatów" , nie umieją podjąć właściwej decyzji,nie ma w tym towarzystwie ani jednej kompetentnej osoby która znałaby się na tego typu projekcie, jak patrze na te postacie to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać, nie dobrze się dzieje w Jeleniej Górze , szkoda tylko pieniędzy które się zmarnują,a pamiętajcie drugiej takiej okazji nie będzie.
~ 20-01-2011 21:37
ludzie trzeba wziąć transparenty i jak kiedyś sie wychodziło na pochód tak teraz trzeba zaprotestować, jak rajcy poczują oddech wsciekłych mieszkańców na plecach to może sie spocą i zaczną mysleć o szarych obywatelach, koniec z hucpa i samozadowoleniem.Potrzebny ktoś kto zorganizuje ludzi i pójdziemy zaprotestować
~ 20-01-2011 21:42
jakie kukułcze jajo??? ponad 80% radnych to te same osoby z poprzedniej kadencji.Też siedzieli i rajcowali nie używając rozumku.
~dn 20-01-2011 22:00
boże chroń nas przed taką władzą
~xxx 20-01-2011 22:45
czyli dalej uczniwoe mechanika beda przez kolejne lata cwiczyc w czyms co przypomina raczej bunkier poniemiecki niz sale gimnastyczna. od 3 lat obiecywana jest hala , a tym czasem na sali smierdzi, jest grzyb, temperatura 10 stopni, szatnia jak chlew, i woda leje sie na glowe. MASAKRA!!!!! moze zwykly remont za 100tys, bo jak slysze o tej chali to mnie na wymioty zbiera.
karmazyn 20-01-2011 23:03
Ten hangar to jakaś kpina. Makabryła!
~ 21-01-2011 8:01
zdjęcie nr 8 - pięknie się z nas śmieją...
~ABC 21-01-2011 8:43
A może radni zainteresowaliby się wałami przeciwpowodziowymi tym co jest bardzo ważne dla ludzi ,którzy przeżywają gehennę przez cały rok,gdyby jeden z drugim coś takiego przeszedł to może by się zastanowił co jest ważne.
~xxx 21-01-2011 9:25
czy p.Sarzyński to ma dożywocie w Ratuszu ???
~ad 21-01-2011 10:56
hala za 20mln,z tego dotacja 6mln,czyli banda na hangar chce wydać 14 mln.--po co miastu ten hangar?za ta kasę można załatwić wiele spraw mieszkańców !!!
~kto_s 21-01-2011 11:37
O ile sie nie myle to tez projekt poprzedniej wladzy. Panie Marcinie jak sie czegos nie umie lub nie zna to prosze przynajmniej nie zwalac na poprzednia wladze. Pisalem juz kiedys zmienic radnych !!!. Obecni nie nadaja sie licza tylko i wylacznie na wlasne zyski. Maja mieszkancow gdzies. Co z rynkiem flora i zaborze ?. Czekacie 3 lata a potem powiecie dowidzenia.
~znajomy 21-01-2011 12:17
dzisiejszy sport to biznes! dlaczego nie finansuje sie sam? gdzie dawni geniusze ktorzy walczyli o konkretne laury zdrowej rywalizacji? W dobie kryzysu potrzeba bardziej dotacji do szkol, lecnictwa i walki z bieda ludzi pracy. oni tyrali po to by dzisiaj cierpiec niebyt i brak zaplecza do leczenia. tutaj nikt nie mysli o lokacie srodkow,ta hala uzdrowi ,ale tych co maja wiecej i nie martwia sie o jutro! rozumiem, drogi, usprawnienia ruchu miejskiego ale jakas hala? dla kogo to? dla hauturnikow? panowie, gdyby przyszlo wam dzielic 500 zlotych renty na 30 dni, ciekaw jestem czy zaczelibyscie od kina domowego czy smalcu do czerstwego pieczywa.
~rada 22-01-2011 15:30
hala ma zarabiac na siebie w więc 1. minimum 4500 miejsc 2. baza hotelowa 3. restauracje ,bar imprezy dla zakładów wesela 4. kręgielnia, bar 5. zaplecze odnowa biologiczna 6. klub fitnes 7. 2 sale treningowe dla piłki ręcznej i kosza i kto ma jeszcze pomysł POMÓZMY naszym bez RADNYM
~jaaakiśktoś 26-01-2011 20:24
Czy nasze inwestycje w Jeleniej muszą być mini? Mini aquapark, za mała hala, kawałek obwodnicy? Czy nie można by się skoncentrować na jednej inwestycji, i zrobić centrum sportu i rozrywki, który przyciągnie turystów, da możliwość pracy i spędzenia wolnego czasu? Czy trzeba upychać te inwestycje w centrum miasta, gdzie będzie za ciasno, brak parkingów, i ogólnie mikro?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group