Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2691
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Zaskórniak dla górskich ratowników

Czwartek, 14 stycznia 2010, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: Angela
REGION: Zaskórniak dla górskich ratowników
Maciej Abramowicz.
Fot. Angela
Sto tysięcy złotych przyznał w jednym z konkursów Urząd Marszałkowski we Wrocławiu Karkonoskiej Grupie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pieniądze zostaną przeznaczone na szkolenia ratowników oraz ich doposażenie w niezbędny sprzęt. Dzięki temu pomoc szybciej dotrze do poszkodowanych turystów.

W ramach podniesienia kwalifikacji ratowników, które uda się zrealizować dzięki przyznanej kwocie, znajdą się szkolenia z zakresu wiedzy medycznej, treningi techniczne w okresie zimowym w trudnym terenie oraz w lecie w terenie skalnym. Ratownicy zostaną tez przeszkoleni z nawigacji GPS oraz ćwiczeń lawinowych.

– Zakres tych szkoleń jest bardzo szeroki. Do tego aby ratownicy mogli w tych szkoleniach uczestniczyć muszą mieć odpowiedni sprzęt, który pozwala im dobrze funkcjonować w terenie górskim – mówi Maciej Abramowicz, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR w Jeleniej Górze.
W tym celu zakupione będą stroje, łopaty i detektory lawinowe oraz nowoczesne urządzenia umożliwiające łączność.

– Od ubiegłego roku od jesieni dysponujemy w skali całego kraju nową siecią łączności, są to radia o bardzo dobrej jakości, mniejsze, sprawniejsze, wygodniejsze w naszej codziennej działalności – mówi Maciej Abramowicz.
Jak na razie wiadomo, że pieniądze zostały już przyznane, nie ma jednak daty podpisania umowy. Na rozliczenie się z przyznanych pieniędzy GOPR będzie miał czas do końca grudnia 2010 roku. 100 tys. zł to tylko pozornie duże wsparcie dla GOPR – u. Potrzeby grupy są bowiem znacznie większe.

Roczny budżet Grupy Karkonoskiej GOPR to niemal milion sześćset tys. zł. – Aktualnie z budżetu państwa otrzymujemy 50 procent, dla nas jest to kwota w granicach około 750 tys.zł. Rachunek jest prosty, 50 procent musimy zdobyć sami. Mamy jakiś sponsorów, którzy wyposażają nam m.in. w uniformy, ponadto startujemy w różnego typu konkursach urzędu marszałkowskiego czy ogłaszanych przez gminy.

Łącznie ze wszystkich gmin zbierzemy około 30 tys. zł. Jeżeli nie będzie się nam pomagało, rzeczywiście może być bardzo źle – stwierdza M. Abramowicz. – Bywało, że groziło nam zamknięcie naszych wysuniętych placówek. Musimy te obiekty utrzymywać, płacić podatki, ogrzewać, jeśli nie będzie na to pieniędzy, będziemy wszyscy siedzieć w jednym obiekcie w Jeleniej Górze, a nasz czas dotarcia do poszkodowanych będzie zdecydowanie dłuższy. Brak pomocy to również brak pieniędzy na środki transportu.

Obecnie GOPR składa też wnioski o pomoc z urzędów gmin m.in. w Mirsku czy Szklarskiej Porębie. W tym roku w pogotowiu poprzez regionalny program operacyjny będzie również realizowany dwuletni projekt modernizacji sprzętu. Całość programu opiewa na ponad milion złotych. W tym roku zakupiony zostanie jeden samochód terenowy i skutery śnieżne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Jelenia Góra zyska na powrocie wojska do miasta?

Oddanych
głosów
1165
Tak
59%
Nie
33%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group