Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6770
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zarazić młodzież aktywnością

Środa, 23 września 2009, 15:56
Aktualizacja: Czwartek, 24 września 2009, 8:00
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Zarazić młodzież aktywnością
Fot. Angela
Warsztaty integracyjne oraz dziennikarskie, a w nich sporo wiedzy, zabawy i doświadczenia – takie zajęcia odbyły się dzisiaj w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczyciel. Udział w rozpoczętym dziś trzydniowym seminarium wzięło 50 uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Wszystko w ramach projektu „Aktywni wczoraj, dziś i jutro”. Autorami seminarium są młodzieżowe organizacje z Jeleniej Góry.

Promocja aktywnych postaw obywatelskich wśród młodych ludzi – to główny cel trzydniowego seminarium w ramach programu „Młodzież w działaniu” w projekcie „Aktywni wczoraj, dziś i jutro”. Podczas trzydniowych warsztatów poruszone zostaną kwestie związane z działalnością Solidarności, Obradami Okrągłego Stołu, młodzieżowymi projektami grantowymi czy rozwojem polityki oraz informacji młodzieżowej. Autorami projektu są przedstawiciele Rady Młodych Stowarzyszenia „Wspólne Miasto” - Paweł Gluza, Iga Popowicz i Bolesław Słociński oraz Lokalnego Punktu Informacyjnego Eurodesku: Paweł Ćwiąkało, Sonia Szewczyk i Maciej Sowa.

Warsztaty będą dotyczyły aktywności w kontekście młodych ludzi i zostały podzielone na trzy dni, podczas których powiemy co było kiedyś, co jest teraz i wyznaczymy sobie jakieś plany na przyszłość – mówi Paweł Ćwiąkało. Natomiast w najbliższym tygodniu ruszymy z kolejnym etapem projektu szkoleniowego, w którym udział weźmie około 24 osób od 18 roku życia. Uczestnicy zajmą się tematem trzeciego sektora czyli organizacji pozarządowych.

Dzisiaj młodzież zajęła się kwestią „aktywnych wczoraj”. Pierwszą częścią zajęć były warsztaty integracyjne, które miały za zadanie poznanie uczestników i rozluźnienie atmosfery.
- Chcieliśmy im pokazać, że tutaj nikt nikogo nie będzie do niczego zmuszać, nikt nie żąda od nich czegoś wyjątkowego – mówi Sonia Szewczyk. Chcemy, by wszyscy uczestnicy poczuli się jak jedna wielka rodzina, bo tak właśnie mają czuć się młodzi i aktywni ludzie.

Następnie odbyły się grupowe warsztaty dziennikarskie. Uczestnicy spotkali się z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami Solidarności. Odpowiadali oni na pytania uczestników, mówili o aktywności przed rokiem 1989, o problemach, jakie napotykali na swojej drodze i sposobach ich rozwiązywania.

Jutro zajęcia zatytułowane „Aktywni dzisiaj” rozpoczną się od debaty, w której udział wezmą przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz lokalni politycy. Organizatorzy i uczestnicy będą szukali odpowiedzi na pytania: czy młodzi ludzie są aktywni, czy warto być aktywnym i czy w Jeleniej Górze można realizować swoje pasje. W piątkowym spotkaniu „aktywni jutro” wezmą udział m.in. eksperci z PCKK, którzy wspólnie z uczniami omówią szanse młodzieży na najbliższe lata.

- Powiemy o szeroko pojętej przyszłości, będziemy rozmawiać o rozwoju osobistym, zawodowym, poruszymy kwestie dotyczące zakładania fundacji i wielu innych kwestiach – mówi Paweł Gluza.
Jak mówią organizatorzy nie są to ich pierwsze akcje w Jeleniej Góry. Wszyscy choć studiują lub uczą się, również poza miastem, znajdują czas na organizowanie takich spotkań, bo jest to ich pasja. W minionym roku w DODN – ie zorganizowali Europejski Tydzień Młodzieży, projekt pod nazwą „Daje radę”. Wówczas uczestnicy debatowali o kierunkach rozwoju i priorytetach działania Unii Europejskiej w kontekście młodzieży. Wnioski końcowe zostały przesłane do Warszawy, a następnie do Brukseli do Rady Komisji Europejskiej.
- Aktywność musi być jak choroba, chcemy więc nią zarażać innych – mówią.

Od początku istnienia młodzieżowych organizacji w Jeleniej Górze, ich aktywność wspiera Zygmunt Korzeniewki, szef DODN – u, który na czas spotkań udostępnia młodzieży pomieszczenia i sprzęt.

- Kiedy ci młodzi ludzie z Eurodesku pojawili się w Jeleniej Górze, niektórzy ich odrzucali i nie chcieli wspomóc, a kiedy przyszli do mnie ja powiedziałem: bądźcie i działajcie. Macie do dyspozycji wszystko, co jest w tej firmie. Zaczęli spotkania, dyżury, konsultacje, warsztaty. Tu się urodziła idea Młodzieżowej Rady Miasta. Dzisiaj efekty ich pracy są widoczne i cieszą. Młodzi przygotowują sami różnego rodzaju projekty, uczą się organizacji, poznają ludzi i sprawdzają się. Dzięki tym działaniom ci ludzie mogą być w przyszłości doskonałymi radnymi czy posłami. Ja angażuje się w to, co robi młodzież od zawsze. Byłem też jedynym dyrektorem w Polsce, który był wojewódzkim rzecznikiem praw ucznia. Dlatego jeśli tylko będę mógł, będę wspierał każdą aktywność młodzieży w mieście – mówi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1401
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group