Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 7403
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zapowiedź rewaloryzacji kaplic. Tablice na początek

Poniedziałek, 14 marca 2011, 10:37
Aktualizacja: 10:38
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zapowiedź rewaloryzacji kaplic. Tablice na początek
Fot. TEJO
Co się odwlecze, to nie uciecze. Zapowiedziany na jesień minionego roku start robót rewaloryzacyjnych barokowych kaplic na terenie wokół Kościoła Łaski – z powodów różnych, głównie przez zimową aurę – opóźnił się do wiosny roku bieżącego.

Ustawiono już tablicę informacyjną placu budowy, a także dokonano pomiarów geodezyjnych samego gruntu. Niebawem – zgodnie z zapowiedziami – część dawnego cmentarza zostanie odgrodzona od drogi łączącej centrum miasta z Zabobrzem. Początkowo planowano całkowicie zamknąć cały plac, ale w ostatecznie zdecydowano, że dróżka, z której korzysta wielu jeleniogórzan, będzie dostępna dla pieszych.

Dzięki pracom nadgryzione zębem czasu i zniszczone rękoma wandali kaplice, będące unikalnym przykładem barokowej architektury funeralnej, odzyskają świetność. Pochowano tam jeleniogórskich „patrycjuszy”, kupców i bogatych mieszczan, dzięki którym nasze miasto rozwinęło się po zastoju spowodowanym wojnami religijnymi.

Grobowce zostaną oczyszczone, zakonserwowane i będą odpowiednio eksponowane. Powstanie też lapidarium epitafiów z różnych miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej. Całość będzie w zasięgu kamer monitoringu, a odpowiednie opisy i wydawnictwa, a także strona internetowa, pomogą zaistnieć temu miejscu jako cennej atrakcji turystycznej Jeleniej Góry. Zakończenie prac przewidziano na przyszły rok.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Jego wartość to ponad cztery miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group