• Środa, 18 września 2019
  • Godz. 11:25
  • Imieniny: Ariadny, Ireny, Irmy, Józefa, Stanisława
  • Czytających: 6477
  • Zalogowanych: 13
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Zapowiedź rewaloryzacji kaplic. Tablice na początek

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 14 marca 2011, 10:37
Aktualizacja: 10:38
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Co się odwlecze, to nie uciecze. Zapowiedziany na jesień minionego roku start robót rewaloryzacyjnych barokowych kaplic na terenie wokół Kościoła Łaski – z powodów różnych, głównie przez zimową aurę – opóźnił się do wiosny roku bieżącego.

Ustawiono już tablicę informacyjną placu budowy, a także dokonano pomiarów geodezyjnych samego gruntu. Niebawem – zgodnie z zapowiedziami – część dawnego cmentarza zostanie odgrodzona od drogi łączącej centrum miasta z Zabobrzem. Początkowo planowano całkowicie zamknąć cały plac, ale w ostatecznie zdecydowano, że dróżka, z której korzysta wielu jeleniogórzan, będzie dostępna dla pieszych.

Dzięki pracom nadgryzione zębem czasu i zniszczone rękoma wandali kaplice, będące unikalnym przykładem barokowej architektury funeralnej, odzyskają świetność. Pochowano tam jeleniogórskich „patrycjuszy”, kupców i bogatych mieszczan, dzięki którym nasze miasto rozwinęło się po zastoju spowodowanym wojnami religijnymi.

Grobowce zostaną oczyszczone, zakonserwowane i będą odpowiednio eksponowane. Powstanie też lapidarium epitafiów z różnych miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej. Całość będzie w zasięgu kamer monitoringu, a odpowiednie opisy i wydawnictwa, a także strona internetowa, pomogą zaistnieć temu miejscu jako cennej atrakcji turystycznej Jeleniej Góry. Zakończenie prac przewidziano na przyszły rok.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Jego wartość to ponad cztery miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

Policmajster 14-03-2011 11:33
Redakcjo: Tak się zastanawiam na temat polonistów pracujących u was ;) co oznacza http://pl.wikipedia.org/wiki/Rewaloryzacja a co oznacza http://pl.wikipedia.org/wiki/Rewitalizacja kilka literek różnicy ale zrozumienie jakież inne. Pozdrowienia - i to nie od polonisty ;)
~iras 14-03-2011 12:24
Te poniemieckie kaplice juz dawno powinny zostac zrownane z ziemia i sladu nie powinno byc.Nie stawiac tez pamiatek po niemieckiej pilotce-idiotce,fanatycznej szkopce.
~gość2 14-03-2011 17:10
iras poczytaj sobie historie miasta i rodów które zamieszkiwały te ziemie a potem pisz komentarze.
~ 14-03-2011 23:09
Gosc2 dobrze pisze "iras" ja niemcow tez nielubie ale kocham ich pieniadze! :)). Bez turystow to miasto to juz wogole popadnie w ruine i zapomnienie... A jak alteszkopy sobie przyjada i pozwiedzaja to przynajmniej zostawia nam swoje ojro!
~do Policmajs 14-03-2011 23:42
Policmajster! Ale z Ciebie poprawka od d...py... http://pl.wikipedia.org/wiki/Rewaloryzacja_%28architektura%29
~olo 15-03-2011 6:29
ciekawe ile beda warte po rewaloryzacji
~GO 15-03-2011 8:38
Który to już raz miasto remontuje kaplice??????
~ 15-03-2011 17:51
iras-debilas ;)
Markus Kawaletz 15-03-2011 20:21
Odpowiedz dla iras – oczywiscie powinny byc te poniemieckie kaplice dawno wyburzone, tak jak sobie to komunisci juz po powrocie tych Ziem Zachodnich do Macierzy zyczyli. Najlepiej wszystkie niemieckie slady tego miasta zrownac z ziemia, zeby niemcy nie mieli nic do powiedzenia i nie mieszali sie do spraw wewnetrznych i finansowych tego miasta. Po zrownaniu z ziemia kaplic nalezy wyburzyc te niemieckie koscioly i ten niemiecki Ratusz oraz Poczte na ul. Pocztowej. Stare miasto z XVI i XVII w. budynkami mieszkalnymi zostaly juz zrownane z ziemia. Nastepnie trzeba te domy na ul. 1. Maja i al. Wojska Polskiego oraz jeszcze stojace na innych ulicach zrownac z ziemia . Pozostanie temu polskiemu miastu tylko Zabobrze z tymi malymi mieszkaniami i slepymi kuchniami skazonymi azbestem dla takich krolikow z takim rozumem i wyksztalceniem jakie ma iras i inni podobni ludzie. Jezeli chodzi o tablice pamiatkowa dla Hanny Reitsch, to idioci nie sa w stanie tego dokonac, co ona dokonala i osiagnela,
Markus Kawaletz 15-03-2011 20:43
Jezeli chodzi o tablice pamiatkowa dla Hanny Reitsch, to idioci nie sa w stanie tego dokonac, co ona dokonala i osiagnela, dlatego trudno ja nazwac idiotka. Tego rodzaju porownan, dokonuja tylko tacy ludzie, ktorzy przedwczesnie wylecieli ze szkoly podstawowej. Ona nie byla fanatyczna szkopka, tylko zyla w takich czasach, w takim panstwie i z takim systemem. To jest to samo, jak do dzisiaj zyja jeszcze fanatyczni Polacy, ktorych fanatyzm doprowadzil Polske do ruiny. Jezeli sie skoncza pieniadze z EU, mozna bedzie od nowa budowac nowe panstwo piastowskie.
~do markus... 16-03-2011 0:07
Nic dodać, nic ująć
~ 16-03-2011 11:01
Zgoda, tyle ,że ta interesująca wypowiedź to rzucanie pereł przed wieprze. A jeśli chodzi o Hannę Reitsch to była człowiekiem-orłem jeśli chodzi o latanie i człowiekiem-kurą gdy idzie o myślenie (i ta jedyna rzecz ją poniekąd usprawiedliwia).
~ 16-03-2011 12:23
Najlepiej Hitlerowi pomnik postawcie i modlcie sie 24 godziny na dobe./do postow powyzej/
~ 16-03-2011 14:45
Miejscowy nazista ;)
~Szklarka 20-03-2011 12:05
Urodziłam się tu i o swoją tożsamość będę dbać z jej historią czy jest miła czy nie. Do "iras" skoro mamy ten cmentarz zrównać z ziemią to niech Ukraina zrówna Cmentarz Orląt Lwowskich!!!Nie podoba ci się przeszłość Jeleniej Góry to wracaj skąd przyszli twoi dziadkowie! Dobrze że rozpoczęto remont tego miejsca bo moim zdaniem, wystarczy tej farsy! cmentarz jako park i plac zabaw. Brakowało tylko zrobić w Kościele Łaski dyskotekę!!! l i t o ś c i !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group