Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 1938
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamek Czocha pełny tajemnic – warto je poznać

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 8:03
Aktualizacja: Wtorek, 6 sierpnia 2013, 7:58
Autor: Mea
Fot. Mea
Łoże z zapadnią, tajne przejścia, lustro spełniające życzenia, studnia niewiernych żon, sale tortur oraz rejsy statkiem – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają w XIII – wiecznym Zamku Czocha, który znajduje się niedaleko Jeleniej Góry nad Jeziorem Leśniańskim w Gminie Leśna. Już 10 sierpnia rozpocznie się tu dwudniowy Piknik Średniowieczny.

Zamek Czocha powstał w II połowie XIII wieku jako warownia obronna północnej granicy Czech z inicjatywy króla czeskiego Wacława II. W 1315 r. książę piastowski Henryk Jaworski ożenił się z Agnieszką, córką Wacława II i otrzymał jako wiano zamek wraz z przyległymi ziemiami. W 1345 r. Henryk zawarł porozumienie z siostrzeńcem Bolkiem II Świdnickim, na mocy którego rok później Bolko II przejął Księstwo Jaworskie wraz z Zamkiem Czocha.

- Jedna z legend mówi o studni niewiernych żon, do której została wrzucona w XVII w. żona Johanna von Nostitz. Kiedy wrócił do zamku z trzyletniej wyprawy wojennej, służba poinformowała go, że jego żona Ulrika dopuściła się zdrady. Gdy wszedł do małżeńskiej komnaty zobaczył żonę z małym dzieckiem. Dziecko zamurował w kominku sali marmurowej, a Ulrikę wrzucił do ok. 30 metrowej studni na dziedzińcu. Do tej pory w nocy słychać kwilenie niemowlęcia. Wtedy Biała Dama, czyli duch Ulriki, wychodzi ze studni i tajnymi przejściami idzie do swego dziecka, by je utulić – opowiedział Jarosław Kuczyński, pracownik Zamku Książ.
Do studni były wrzucane również inne niewierne żony kolejnych właścicieli zamku. Obecnie, gdy w głąb studni spojrzy niewierny mąż, za karę wyłysieje.

- Z kolei żony, które nie chciały oddać się swoim mężom były zrzucane przez zapadnię w łożu małżeńskiej komnaty do lochu o głębokości ok. 70 metrów. We współczesnych czasach loch ten został zasypany. Kolejną atrakcją jest ponad 30 tajemnych przejść, z których odkrytych zostało 11, a 5 z nich jest udostępnionych zwiedzającym np. przejście przez regały z książkami, czy też pod łożem małżeńskim – mówił Jarosław Kuczyński.

- Wiele komnat jest jeszcze nieodkrytych. Dosyć niedawno, bo w 2002 r. został dopiero znaleziony skarbiec z pancernym sejfem, który był ograbiony po II wojnie światowej. Wiemy, że pod winiarnią znajduje się pomieszczenie głębokie na 1,5 metra. Podobno jedna z pracownic odkryła niegdyś salę ze szklaną podłogą, jednak nie potrafiła już tam wrócić. Zamek ten kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, był bowiem nieraz przebudowywany – dodał.

Ciekawą atrakcją jest również kryształowe lustro, które spełnia życzenia. Trzeba jedynie spojrzeć sobie głęboko w oczy w jego odbiciu, pomyśleć życzenie i zakręcić się wokół trzy razy na prawej pięcie. Z kolei w oryginalnym czteroskrzydłowym lustrze, które znajduje się obok sali małżeńskiej, można obejrzeć się z każdej strony.

Panoramę okolicy warto podziwiać z wieży, na której szczyt prowadzi 98 schodów, a jej dwa ostatnie piętra wykonane są wyłącznie z drewna. Przy wejściu na wieżę można obejrzeć loch głodowy. Z kolei w kamiennym lochu w podziemiach znajdują się sale tortur ze sprzętem do wykonywania kaźni i piętna.

Zamek często był grabiony, a w 1793 r. ogromny pożar zamienił go w ruinę, kładąc kres świetności rezydencji i niszcząc bogate zbiory. W 1952 r. przeszedł w ręce Wojska Polskiego, a do roku 1996 znajdował się tutaj Wojskowy Dom Wypoczynkowy. - Spustoszona biblioteka zamkowa została uzupełniona zbiorem książek ze zlikwidowanej jednostki wojskowej w Jeleniej Górze. Można więc zobaczyć tu różne pozycje popularne w minionej epoce – powiedziała Katarzyna Nowak, dyrektor Zamku Czocha.

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem kosztuje 15 zł, sale tortur – 5 zł, a rejs statkiem po Jeziorze Leśniańskim – 15 zł. Ciekawą atrakcją jest nocne zwiedzanie Zamku Czocha (koszt 35 zł) z pochodem Białej Damy i efektami pirotechnicznymi, pokazem walk rycerskich, degustacją win, miodów pitnych oraz chleba ze smalcem. Warto dodać, że w obiekcie znajduje się hotel, restauracja i kawiarnia „Filmowa Grota”. Nazywa się tak, ponieważ w zabytkowym obiekcie były kręcone takie filmy: "Gdzie jest generał", "Wiedźmin", "Dwa światy", "Dywersant", "Sensacje XX wieku" oraz "Tajemnica Twierdzy Szyfrów".

10 sierpnia na Zamku Czocha odbędzie się Piknik Średniowieczny. W ramach imprezy będą pokazy walk rycerskich członków Bractwa Rycerskiego Syrokomla, turniej łuczniczy i zabawy plebejskie. Na zamek przyjedzie ponad 30 rycerzy. O godz. 17.00 w sobotę, na punkt kulminacyjny zaplanowano potyczkę o zamek. Dla najmłodszych uczestników przewidziano warsztaty wypieku podpłomyków. Wstęp wraz ze zwiedzaniem kosztuje – 20 zł dla dorosłych i 10 zł dla dzieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Maud 5-08-2013 8:50
Zamek pelen tajemnic.
~a nie 5-08-2013 8:51
powinno być Zamek Czocha pełen tajemnic?
~ 5-08-2013 11:46
"Do tej pory w nocy słychać kwilenie niemowlęcia." - a może OD tej pory? I czemu pracownik Zamku Książ wypowiada się o zamku Czocha?
~Artur 5-08-2013 13:16
Powinno być "pełen tajemnic". Pełny to może być wody :/. Dziwnym jest, że dziennikarze nie potrafią napisać jednego zdania poprawną polszczyzną?.
~do Artur 5-08-2013 14:25
A kropka po znaku zapytania to poprawna polszczyzna czy już nie? A co do pełny/pełen, to doczytaj sobie o obu formach... "Pełny" brzmi nie za bardzo, ale jest przyjęty.
~Artur 5-08-2013 15:44
Primo: Kropka po znaku zapytania oznacza pytanie retoryczne. Secundo: obie formy są w użyciu. Fakt. Tyle, że w odmiennych związkach wyrazowych. Ogólnie mówiąc: pełen do "rzeczy niematerialnych", jak np.: uczucia, itp. (w powyższym przypadku - "tajemnica"), natomiast pełny - do "rzeczy materialnych, uchwytnych", jak np.: butelka pełna mleka. No cóż - poprawne formy idą w zapomnienie. Słyszymy w tedy o "bielszej bieli" lub "eleganciejszych" ubraniach. Pozdrowienia ;)
~do Artura 5-08-2013 19:51
Kolego, podaj mi źródło swoich sensacyjnych informacji o kropce, znaku zapytania i pytaniu retorycznym, bo wydaje mi się, że głupstwa pleciesz. A tym "w tedy" to mnie dobiłeś!
~Generał 5-08-2013 21:08
Kiedyś działały fontanny ,kiedyś działał zegar na wieży ,potem stanął a teraz nawet wskazówek nie ma ! Ale Bal Sylwestrowy po 900 zł dla spółki ! Orzeszko się w grobie przewraca !
~Anna :) 5-08-2013 21:35
Tak jak po znaku zapytania kropka oznacza pytanie retoryczne, tak i kropka po wykrzykniku oznacza zakończenie dyskusji ostrym zdaniem. Kiedyś tak się zapisywało aby odróżnić zwykłą eksklamację od definitywnej i tak dalej. To stara szkoła poprawnej polszczyzny. Obecnie rzadko kto o tym pamięta, a przez to nie używa. Nie kłóćcie się już :)
~ 5-08-2013 21:37
DOLNOŚLĄZAK. W PRL-owskich czasach, dostęp do zamku dla niemundurowych był raczej niemożliwy. Od tej zasady bywały odstępstwa. Przed cywilno-partyjnymi wipami wrota zamku stały otworem. Kasyno było zawsze dobrze zaopatrzone, dzięki temu biesiady przednie. Po wyśmienitej kolacji lubiłem ułożyć się do snu w antycznej sypialni, która wyposażona jest łoże małżeńskie z drzwiami drewnianymi. Razu jednego, mundurowi znając moje upodobania, ułożyli najpierw w łożu niepruderyjną, towarzysko usposobioną damę. Warunkiem efektywnego korzystania z łoża, było zapukanie - do jego drewnianych drzwi - fallusem w stanie erekcji. Wówczas drzwi się otwierały. Tylko dlaczego wcześniej tak gościnnie raczyli mnie wysokiej jakości trunkami?
~do Anny 5-08-2013 22:26
Przepraszam bardzo, ale idąc tym tokiem rozumowania, powinno się mówić Mocium Panie. Pewne zasady odeszły już do lamusa i wyciąganie ich brzmi śmiesznie. W tej chwili stosowanie kropki po innym znaku interpunkcyjnym, takim jak pytajnik lub wykrzyknik trąci MYCHĄ.:) ps. do Andrzeja: zdecyduj się, czy po dwukropku stosujesz wielką czy małą literę, bo na razie kiepsko wyglądasz...
rymcycymcy 6-08-2013 1:26
Zamek pełen kropek !.!.!! ..;)
~Artur 6-08-2013 9:41
Przepraszam za błąd. Moja wina. Nie ma wytłumaczenia
~ 6-08-2013 11:45
KROPKA!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group