Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 8848
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zalśni perełka na Wzgórzu Kościuszki

Wtorek, 16 stycznia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Zalśni perełka na Wzgórzu Kościuszki
Fot. Krzysztof Knitter
Dobiega końca remont przekroju Sudetów Zachodnich, umieszczonego na Wzgórzu Kościuszki.

Ostatnio był on w opłakanym stanie. Kamienny przekrój gór pomazany był sprayami, kawałki kamieni ukruszyli wandale, wokół było pełno tłuczonego szkła. Teraz profil wygląda okazale. Lada dzień nastąpi jego otwarcie.
Przekrój geologiczny powstał w 1902 roku. Jego projektantem był wrocławski profesor Georg Gurich, a inicjatorem budowy działacze Riesengebirgsverein – Towarzystwa Karkonoskiego, działającego przed laty na naszym terenie. Uroczyście otwarto go 3 lipca 1902 roku.
Panorama sięga od Chojnowa aż po Grodziec, według linii przekrojowej, prowadzącej przez m.in. Szrenicę i Śnieżkę. Wiernie odzwierciedlono także budowę wewnętrzną Sudetów. Profil jest wykonany w skali 1:5 000. Jak podaje Andrzej Paczos, wzniesiono go z oryginalnych skał, jakie występują w przedstawianym obszarze. To w sumie 30 różnego rodzaju skał. Ułożono je tak, aby z jednej strony tworzyły gładką powierzchnię przekroju. Widok z góry odzwierciedla naturalne ukształtowanie terenu.
Dlaczego umieszczono go na Wzgórzu Kościuszki? Przed laty było to ulubione miejsce spacerów gości, przyjeżdżających do stolicy Karkonoszy a nocujących w okolicznych hotelach i pensjonatach. Poza tym, z miejsca tego przy dobrej widoczności, można dostrzec Śnieżkę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group