Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 12590
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zalew leśniańsko–złotnicki zamknięty dla motorówek!

Czwartek, 27 czerwca 2013, 8:17
Aktualizacja: Piątek, 28 czerwca 2013, 7:41
Autor: Mea
Region: Zalew leśniańsko–złotnicki zamknięty dla motorówek!
Fot. Bogdan Jaskuła
– Niebezpiecznie jest nad zalewem leśniańsko–złotnickim przez pływające motorówki i wodne skutery, a przecież od dawna jest tam zakaz poruszania się takich maszyn ze względu na Obszar Chronionego Krajobrazu – alarmuje Bogdan Jaskuła z ruchu społecznego na rzecz ochrony środowiska naturalnego z Gryfowa Śląskiego.

Ponadto osoby uprawiające wodne sporty motorowe straszą ptactwo i strasznie hałasują. – My tu chcemy mieć spokój i ciszę, by móc wypocząć, a znów w miniony weekend (22 i 23 czerwca) pływało kilka motorówek i skuterów. Nie zauważyłem, by jakieś służby pilnowały tych wód – dodał.

Jak informuje Gabriela Kurowska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu cały zalew leśniańsko-złotnicki należy do Obszaru Chronionego Krajobrazu ustanowionego przez włodarzy Gryfowa Śląskiego, Leśnej i Olszyny. – Na zalewie nie wolno pływać łodziami motorowymi i uprawiać sportów motorowych – poinformowała Gabriela Kurowska.

Mimo, że uchwały gmin w sprawie ustanowienia Obszaru Chronionego Krajobrazu weszły w życie w 1993 i 1994 r. to niewiele osób do tej pory stosowało się do nich. Uchwały mówią o „zakazie używania łodzi motorowych i uprawianiu sportów motorowodnych za wyjątkiem łodzi patrolowych WOPR, Policji Państwowej i prowadzenia żeglugi pasażerskiej” na zalewie leśniańsko-złotnickim.

– Z tego co wiem, to wcześniej nie było tu tabliczek informacyjnych o zakazie pływania motorówkami, czy skuterami wodnymi, jednak teraz po zgłoszeniach od użytkowników tego zalewu, wkrótce planujemy takie tablice ustawić – poinformował Sebastian Fronc z Urzędu Gminy Leśna.

Również Miasto i Gmina Gryfów Śląski ustawi taką tablicę informacyjną. – Ponadto przypomnieliśmy wszystkim służbom o obowiązku chronienia tego obszaru przed sportami motorowodnymi – mówiła Magdalena Nowak z UMiG w Gryfowie ŚląskimPo zalewie .

Policja w Lubaniu nadzoruje porządek na tym zalewie. – Prowadzimy tam patrole z wodnym ochotniczym pogotowiem. Za nieprzestrzeganie przepisów związanych z poruszaniem się łodziami z silnikiem na terenie zabronionym grozi grzywna – poinformowała Dagmara Hołod, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
723
1 Bezpartyjni Samorządowcy
5%
2 Trzecia Droga 2050
6%
3 Nowa Lewica
8%
4 Prawo i Sprawiedliwość
21%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
42%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
1%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
2%
10 Normalny Kraj
3%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Kultura
Nagrali teledysk w Jeleniej Górze
 
112
Zderzenie na Jana Pawła
 
Aktualności
Modernizują oczyszczalnię
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group