Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2279
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zalew leśniańsko–złotnicki zamknięty dla motorówek!

Wiadomości: Region
Czwartek, 27 czerwca 2013, 8:17
Aktualizacja: Piątek, 28 czerwca 2013, 7:41
Autor: Mea
Fot. Bogdan Jaskuła
– Niebezpiecznie jest nad zalewem leśniańsko–złotnickim przez pływające motorówki i wodne skutery, a przecież od dawna jest tam zakaz poruszania się takich maszyn ze względu na Obszar Chronionego Krajobrazu – alarmuje Bogdan Jaskuła z ruchu społecznego na rzecz ochrony środowiska naturalnego z Gryfowa Śląskiego.

Ponadto osoby uprawiające wodne sporty motorowe straszą ptactwo i strasznie hałasują. – My tu chcemy mieć spokój i ciszę, by móc wypocząć, a znów w miniony weekend (22 i 23 czerwca) pływało kilka motorówek i skuterów. Nie zauważyłem, by jakieś służby pilnowały tych wód – dodał.

Jak informuje Gabriela Kurowska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu cały zalew leśniańsko-złotnicki należy do Obszaru Chronionego Krajobrazu ustanowionego przez włodarzy Gryfowa Śląskiego, Leśnej i Olszyny. – Na zalewie nie wolno pływać łodziami motorowymi i uprawiać sportów motorowych – poinformowała Gabriela Kurowska.

Mimo, że uchwały gmin w sprawie ustanowienia Obszaru Chronionego Krajobrazu weszły w życie w 1993 i 1994 r. to niewiele osób do tej pory stosowało się do nich. Uchwały mówią o „zakazie używania łodzi motorowych i uprawianiu sportów motorowodnych za wyjątkiem łodzi patrolowych WOPR, Policji Państwowej i prowadzenia żeglugi pasażerskiej” na zalewie leśniańsko-złotnickim.

– Z tego co wiem, to wcześniej nie było tu tabliczek informacyjnych o zakazie pływania motorówkami, czy skuterami wodnymi, jednak teraz po zgłoszeniach od użytkowników tego zalewu, wkrótce planujemy takie tablice ustawić – poinformował Sebastian Fronc z Urzędu Gminy Leśna.

Również Miasto i Gmina Gryfów Śląski ustawi taką tablicę informacyjną. – Ponadto przypomnieliśmy wszystkim służbom o obowiązku chronienia tego obszaru przed sportami motorowodnymi – mówiła Magdalena Nowak z UMiG w Gryfowie ŚląskimPo zalewie .

Policja w Lubaniu nadzoruje porządek na tym zalewie. – Prowadzimy tam patrole z wodnym ochotniczym pogotowiem. Za nieprzestrzeganie przepisów związanych z poruszaniem się łodziami z silnikiem na terenie zabronionym grozi grzywna – poinformowała Dagmara Hołod, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~ 27-06-2013 8:52
Szanowna redakcjo. Nie ma zalewu leśniańsko - złotnickiego. Jest zalew leśniański i zalew złotnicki.
~18 sqandal 27-06-2013 9:40
fajnie w 1993 r została uchwalona , uchwała . i co ? ano wała teraz po 20 latach wladze gimny się obudziły i może ustawią tablicki z zakazem .... no nie ręce opadają , fajną mamy wladze
~ 27-06-2013 9:49
zawsze coś komuś przeszkadza,bo ptaszki ćwierkają ehhhh
~ 27-06-2013 10:40
no i dobrze jak jadę na złotniki to chcę odpocząć a nie żeby jacyś mi warczeli nad żegrze do tego syfu pierdzieć
Piipi Jelonkowa 27-06-2013 10:49
..do - [~Autora postu z godz.09:49 ] ..co ptaszki przeszkadzają ! Chyba się wstydzisz swojego pochodzenia .. /..przyp.od Bociana /
~prime 27-06-2013 10:51
do ~ - zawsze cos komus przeszkadza, bo motorowki musza pierdziec ehh
Nοstradamus 27-06-2013 11:08
Na początek zabroniłbym PALENIA GRILLÓW NA PLAŻY. Ale już mnie to nie interesuje bo te plaże to SYF KIŁĄ I MOGIŁA. Nawet za darmo tam nie pojadę, kilka pobytów na tamtejszych plażach mnie z tego wyleczyło.
~ibiz51 27-06-2013 13:23
Jeśli chodzi o skutery i motorówki to zakaz jest jak najbardziej słuszny i zasadny, ale jeśli chodzi o posługiwanie się bardzo małymi silnikami spalinowymi o niewielkiej mocy najczęściej czterosuwowymi (2-5 KM) przez wędkarzy lub w trakcie szkoleń żeglarskich (w programie szkolenia są zajęcia z łodziami żaglowymi z silnikiem przyczepnym w niewielkim wymiarze czasowym) dotyczy to także zabezpieczenia pływań małych dzieci np. na tw. OPTIMISTACH - to taki ZAKAZ nie tylko jest CHORY ale i NIELOGICZNY. Przecież po to kluby żeglarskie szkolą nowych żeglarzy często dzieci, żeby na tych jeziorkach pływały właśnie łódki żaglowe i było cicho i spokojnie.
~U-96 27-06-2013 14:08
zu torpedieren!
rymcycymcy 27-06-2013 14:12
13:23 | ~ibiz51 | Będę z kolegą polemizował ! :) ponieważ uważam, iż ...chory i nielogiczny jest każdy, kto sądzi, że zakazy służą czemukolwiek oprócz ...generowaniu przychodów budżetowych ! ;)
~iras 27-06-2013 18:10
Prawidłowo jestem za zakazem.Za moich czasów jak tam jeździłem były tylko kajaki i rowery wodne z wyjątkiem motorówek policji i WOPR.Grille jeszcze można było znieść i z nich zjeść.
~woder 27-06-2013 20:16
Witam wszystkich motorowodniaków! musimy walczyć! Jeżeli chodzi o ten zakaz na w/w zbiornikach uważam osobiście, że jest to chore. W regulaminie PZW te wody są oznakowane literą " P " , przepisy wyraźnie mówią, że można pływać z silnikiem elektrycznym i spalinowym. Nie do końca jest potwierdzone przepisem zabronienia pływania na tych akwenach. Są to zbiorniki retencyjne , Rozumiem wprowadzenie zakazów na naturalnych jeziorach, zapraszam do wypowiedzenia się na forum. Pozdrawiam ;)
~wędkarz 27-06-2013 20:29
Jestem wędkarzem , jak mam chęć połapać z łódki to wiosłuję ręcznie. Nie przeszkadzam nikomu, nie robię fali, która wyrzuca spławiki wędkarzom wędkującym na brzegu niemal na kolana. Jak się ktoś chce poruszać łódką z silnikiem to niech sobie szuka akwenu gdzie z jednej strony jeziora ledwo co widać drugi brzeg . Kluby żeglarskie tak , ale wyłącznie żaglówki bez używania silników spalinowych. Jak chcę szkolić dzieci, nie mam nic przeciwko, ale niech im to organizują tam, gdzie nikomu to nie dokucza. Właśnie już dzieci należy uczyć tego, że jeżeli chcą uprawiać takie hobby jak żeglarstwo , to nie kosztem drugiego człowieka. Mazury to odpowiednie akweny przystosowane do uprawiania żeglarstwa .Jeziora Leśniańskie i Złotnickie to praktycznie kanały przypominające rzekę. Chcemy tu ciszy !!!
~tubylec 2 27-06-2013 20:42
Do motorowodniaka : NIE CHCEMY TU WAS WIDZIEĆ !!! A ZNAK P NAPISAŁ KTOŚ KTO NIE ZNAŁ UCHWAŁ TJ. PRZEPISÓW. WASZE SZALEŃSTWA NA ŚLIZGACZACH DOPROWADZAJĄ DO TAKICH TRAGEDII JAK NA ZALEWIE ZEGRZYŃSKIM. TERAZ KIEDY JUZ WIEMY , BĘDZIEMY DZWONILI NA POLICJĘ JAK TYLKO ZOBACZYMY TU JAKIKOLWIEK ŚLIZGACZ LUB ŁODŹ Z SILNIKIEM SPALINOWYM !!! BRAWO, ŻE KTOŚ W KOŃCU WZIĄŁ SIĘ ZA TYCH MYŚLĄCYCH, ŻE WSZYSTKO IM WOLNO SZALEŃCÓW !!!
~Schengen 28-06-2013 6:52
Obawiam się, że uzywający nicka ~wędkarz należy do (na szczęście odchodzącej już) gwardii gumofilców, których boli, że ktoś zamiast na nalewki - wydał kaskę na łódkę z małym silnikiem. I nawet się na dzieci zgadza, ale niech się uczą bez asekuracji... Wiedza na temat Mazur wskazuje na obycie i dogłębną znajomość tematu (pewnie kolega był i opowiadał to wie !) Wylano dziecko z kąpielą. Zamiast ograniczyć moc silników zakazano wszystkiego. Idę o zakład, że chcący poszaleć na skuterze da radę :)!. Kto go dopadnie i czym... Zakaz uchwalony przez nie mających pojęcia o temacie. A Pana krzyczącego Tybylca też pozdrawiam (a może by tak wprowadzić zakaz używania telefonów komórkowych... no chłopaki ! jest nowa misja :) )
~gumofilc 28-06-2013 9:39
Do Schengena:Jak widać prawo jest dla Was niczym!Typowo po naszemu.Obszary Chronionego Krajobrazu zostały wprowadzone w latach 1993/1994r.Przepisy nie były stosowane tylko dlatego,że poniszczono tablice,a nowe władze,następujące po tych które starały się te obszary chronić najwyraźniej nie zdawały sobie sprawy z tego iż takie przypisy istnieją.Nowi radni oraz Burmistrzowie widać nie zaznajamiają się z wcześniejszymi uchwałami,stąd taki galimatias.Niszczenie środowiska naturalnego jest dla Was młodych wyzwaniem?To wyobraź sobie,że podcinasz gałąź na której sam siedzisz.Pamiętam czasy,gdy te jeziora wyglądały dziewiczo, dzisiaj to już jak pisze Nοstradamus syf,za kilka lat będziecie mieli jedynie szamba!Czy o to Wam chodzi?No to bawcie się dobrze mam nadzieję że za każdym razem za 500zł-:)
~dostawca 30-06-2013 18:47
Jezioro Pilichowickie zakaz polowu z lodzi z napedem motorowym i co z tego skoro nikt go nie przestrzega WEZCIE ZA TO OJ WEZCIE
~gość 1 30-06-2013 21:47
Wystarczy posiadać podstawę prawną, którą można uzyskać w Urzędzie Gminy Jelenia Góra i zgłaszać telefonicznie takie incydenty do Komendy Policji w Jeleniej Górze.
~czytelnik5 3-07-2013 9:37
Bardzo fajnie, że ktoś poruszył ten problem, jak domniemywam czytając jakiś czas temu gazety i inne portale redaktor GB. Od jakiegoś czasu nad wodą jest w miarę spokojnie. Od czasu do czasu ktoś przepłynie, ale wówczas to ludzie muszą reagować i informować odpowiednie służby. Jeszcze raz gratulacje i podziękowania za walkę o spokój nad malowniczymi i niewielkimi akwenami. Pozdrowienia dla wszystkich.
~jackpietr 10-07-2013 15:35
witam wszystkich wędkarzy czytam co piszecie i oczom nie wierze jestem wędkarzem od kilkunastu lat kiedyś łowiłem z brzegu potem przeszłem ewolucje i zacząłem łowić z łodzi o napędzie spalinowym i uważam ze nikomu nie przeszkadzam wszystko zależy od wychowania panowie łowiący z brzegów narzekają ze spławiki wpadają im na kolana możne i tak jak gościu który ma się za wędkarza lepszego od tych z brzegu ma kasę i zamiast kupić sobie silnik o małej pojemności kupił potwora 20 koni i szpanuje narzekać i oskarżać można się nawzajem w nieskończoność ja też się wkurzam jak przyjadę i żeby zwodować ponton muszę się przebić przez górę śmieci pozostawioną przez pragnących spokoju wędkarzy a więc morze zakazać połowu z brzegu pozdrawiam wszystkich pragnących spokoju
~gość1 23-07-2013 0:10
A my Ciebie tu jackpieter nie potrzebujemy z tym Twoim pontonem nawet z najmniejszym silnikiem spalinowym, góry śmieci też muszą w końcu zniknąć i tym również się zajmiemy, a jak chcesz wędkować z łódki, to po prostu wiosłuj, ruch dobrze robi !!! Jak Ci się nie chce to siedź w domu. Mnie przeszkadzasz i to już jest powód , abyś nie pływał po tym akwenie.
~rhrr 9-08-2013 18:16
hryhetyk
~heehe 10-08-2013 17:25
Tak więc jak wcześniej wspomniałem to ten bubel prawny nie ma racji bytu a zakazów w związku ze strefą chronionego krajobrazu jest znacznie więcej niż tylko te związane z pływaniem sprzętu motorowodnego po jeziorach. zapraszam do lektury uchwały z której wynika, że wędkarze nie mogą dojechać do łowiska pomimo zezwolenia na wjazd do lasu a żaden ośrodek wypoczynkowy nie ma wyznaczonych przez gminę miejsc przeznaczonych do parkowania, biwakowania czy też rozbijania namiotów i stawiania kempingów. Każdy kto zezwala na taki stan rzeczy na swoim ośrodku czy też korzysta z tych ośrodków jest sprawcą wykroczenia w myśl uchwały. Myślę że to jest jeden z powodów że przez ostatnie 20 lat przepis ten nie był przez nikogo respektowany.
~z karłowic 30-11-2013 16:51
Mieszkam tu od pięciu lat. U nas się nic nie działo,dopiero teraz powoli ktoś urządza plażę . Narzekacie na śmieci? A czy były tam kiedy kosze na śmieci, czy kontenery. Gminy pobierają od nas podatki. Ktoś miał by utrzymanie, gdyby pozwolono mu zadbać o brzegi jeziora, nie można liczyć tylko na ludzi . I nikt mi nie powie ,że jak mamy Obszary Chronionego Krajobrazu to zaraz nic nie wolno. No bo dla kogo to wszystko,po co? Minęły siermiężne lata i ludzi wreszcie stać na coś więcej. Trochę umiaru także w nakazach i zakazach, bo można też zakazać oddychania w ogóle.
~turysta 30-11-2013 17:12
O te jeziora nikt nie dba, nie widać gospodarskiego podejścia. Widziałem tych szalejących na skuterach i motorówkach, ale to był sezon ,łykendy lata. W tygodniu cisza i spokój,wędkarzy trochę. Czemu by tak nie mogło być. Czemu zaraz musi być masa nakazów i zakazów ,tylko dlatego ,ze jakiś wekendowicz poszaleje na jeziorze. Może postawcie co sto metrów policjanta z mandatami ,zamiast kosza na śmieci czy toj-tojki. Przecież ta przyroda jest dla nas ,tylko oczywiście do mądrego korzystania .
~Artur 30-05-2015 11:42
Zgadzam się z tym,że skutery wodne stwarzają niebezpieczeństwo i zagrożenie dla innych użytkowników jeziora.Co do motorówek nie mial bym nic przeciwko aby z ograniczoną pojemnościa silnika pływały po naszych jeziorach.Wielu wędkarzy posiada takie motorówki.
~Rafal wedkarz 13-03-2018 14:01
Jeszcze troche bedzie przeszkadzala pila w lesie. wprowadzic ograniczenia. maxymalny silnik 9.9 konia i tylko czterosowowe.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group