Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 4565
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zalew leśniańsko–złotnicki zamknięty dla motorówek!

Czwartek, 27 czerwca 2013, 8:17
Aktualizacja: Piątek, 28 czerwca 2013, 7:41
Autor: Mea
Region: Zalew leśniańsko–złotnicki zamknięty dla motorówek!
Fot. Bogdan Jaskuła
– Niebezpiecznie jest nad zalewem leśniańsko–złotnickim przez pływające motorówki i wodne skutery, a przecież od dawna jest tam zakaz poruszania się takich maszyn ze względu na Obszar Chronionego Krajobrazu – alarmuje Bogdan Jaskuła z ruchu społecznego na rzecz ochrony środowiska naturalnego z Gryfowa Śląskiego.

Ponadto osoby uprawiające wodne sporty motorowe straszą ptactwo i strasznie hałasują. – My tu chcemy mieć spokój i ciszę, by móc wypocząć, a znów w miniony weekend (22 i 23 czerwca) pływało kilka motorówek i skuterów. Nie zauważyłem, by jakieś służby pilnowały tych wód – dodał.

Jak informuje Gabriela Kurowska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu cały zalew leśniańsko-złotnicki należy do Obszaru Chronionego Krajobrazu ustanowionego przez włodarzy Gryfowa Śląskiego, Leśnej i Olszyny. – Na zalewie nie wolno pływać łodziami motorowymi i uprawiać sportów motorowych – poinformowała Gabriela Kurowska.

Mimo, że uchwały gmin w sprawie ustanowienia Obszaru Chronionego Krajobrazu weszły w życie w 1993 i 1994 r. to niewiele osób do tej pory stosowało się do nich. Uchwały mówią o „zakazie używania łodzi motorowych i uprawianiu sportów motorowodnych za wyjątkiem łodzi patrolowych WOPR, Policji Państwowej i prowadzenia żeglugi pasażerskiej” na zalewie leśniańsko-złotnickim.

– Z tego co wiem, to wcześniej nie było tu tabliczek informacyjnych o zakazie pływania motorówkami, czy skuterami wodnymi, jednak teraz po zgłoszeniach od użytkowników tego zalewu, wkrótce planujemy takie tablice ustawić – poinformował Sebastian Fronc z Urzędu Gminy Leśna.

Również Miasto i Gmina Gryfów Śląski ustawi taką tablicę informacyjną. – Ponadto przypomnieliśmy wszystkim służbom o obowiązku chronienia tego obszaru przed sportami motorowodnymi – mówiła Magdalena Nowak z UMiG w Gryfowie ŚląskimPo zalewie .

Policja w Lubaniu nadzoruje porządek na tym zalewie. – Prowadzimy tam patrole z wodnym ochotniczym pogotowiem. Za nieprzestrzeganie przepisów związanych z poruszaniem się łodziami z silnikiem na terenie zabronionym grozi grzywna – poinformowała Dagmara Hołod, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group