Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13372
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polana Jakuszycka: Zakończyła się VII edycja Husqvarna Tour 2013

Poniedziałek, 14 stycznia 2013, 14:50
Aktualizacja: 14:52
Autor: MDvR
Polana Jakuszycka: Zakończyła się VII edycja Husqvarna Tour 2013
Fot. użyczone
To już koniec wielkich, sportowych emocji Husqvarna Tour 2013 – ostatnie psie zaprzęgi dobiegły na metę. Cztery dni trwały zmagania najzdolniejszych maszerów z Europy i 1000 najszybszych psów zaprzęgowych. Wyłoniono najlepszych z najlepszych. Polacy stawali na podium w różnych klasach na dwóch dystansach: Grzegorz Burzyński, Igor Tracz, Łukasz Paczyński oraz maszerka – Jolanta Kałat.

W tym roku wyścig Husqvarna Tour rozgrywany był w formule „midowej” (trasa 24 km) i „sprinterskiej” (trasa 12 km) Ponadto, każda z formuł podzielona była odpowiednio na klasy: 12 psów w zaprzęgu, 6 psów w zaprzęgu oraz klasę skijouring - 1-2 psy w zaprzęgu (maszer na nartach biegowych ciągnięty przez psy zaprzęgowe). Do pokonania było wiele kilometrów górskiej trasy, w otoczeniu pięknych, zimowych Karkonoszy. Utrudnienie stanowił specjalny, piątkowy etap nocny, który jest unikatowym wydarzeniem na skalę europejską i jest jedynym takim etapem w Polsce.

„W gonitwie Husqvarna Tour 2013 wyłoniono zwycięzców. Na trasach 24 km i 12 km w 3 etapach dziennych i nocnym w kilku kategoriach ścigały się najlepsze zaprzęgi z całej Europy. Na starcie stanęli Polacy oraz zawodnicy z: Holandii, Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii oraz Rosji. 1000 psów zaprzęgowych dostarczyło maszerom i widzom wiele emocji. Na starcie Husqvarna Tour stanęło aż kilkanaście kobiet – maszerek. Urocza Polka – dwudziestoparoletnia Jolanta Kałat – stanęła na podium! Polscy maszerzy startujący w Husqvarna Tour: Grzegorz Burzyński, Łukasz Paczyński i Igor Tracz – także zajęli miejsca na podium!” – podsumowała Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy Husqvarna Tour.

Najlepsi na Husqvarna Tour 2013!

Na najdłuższym dystansie Husqvarna Tour 2013 (24 km) osiągnięto następujące wyniki:
- w klasie nielimitowanej, na największych zaprzęgach (12 psów w zaprzęgu) najlepszy okazał się Niemiec – Oyen Detlef. Jego zaprzęg pokonał cały wyścig w czasie tylko:
3 godz. 8 min 53 sek. Na II miejscu stanął dotychczasowy wielokrotny zwycięzca Husqvarna Tour – Pavel Pfeifer z Czech z czasem 3 godz. 24 min 20 sek. Na III miejscu stanął polski maszer – Grzegorz Burzyński z czasem 3 godz. 31 min 43 sek.
- w klasie limitowanej (do 6 psów w zaprzęgu) na I miejscu na podium stanął Szwajcar: Patrick Wirz (3 godz. 19 min 35 sek.). Na II miejscu mamy zawodnika z Rosji: Alexandr Stolyarov (3 godz. 34 min 42 sek.). III miejsce zajęła kobieta – maszerka Indre Daujotiene z Litwy (3 godz. 34 min 54 sek.). Mariusz Krupa z Polski zajął V miejsce. Różnica w czasie pokonania tras wszystkich etapów pomiędzy pierwszym a ostatnim zaprzęgiem wyniosła 4 godziny.

- Skijouring (narciarz biegowy ciągnięty przez psy) – najlepszy czas 3 godz. 52 min 21 sek. osiągnęła maszerka z Czech – Vaclava Kurikova. Na II miejscu jest Sven Czastka, a na III maszerka z Polski – Jolanta Kałat (4 godz. 25 min 4 sek.).

Na dystansie Sprint (12 km) klasyfikacja ostateczna przedstawia się następująco:
- w klasie nielimitowanej na największych zaprzęgach (12 psów w zaprzęgu) I miejsce zajął zawodnik ze Szwajcarii – Kurt Zwingli (1 godz. 40 min 42 min.). II miejsce należy do maszera z Czech – Stepana Krkoska, III miejsce zajął – Hans Buschman z Holandii.
- w klasie limitowanej (do 6 psów w zaprzęgu) najlepszy maszer to: Jiri Junior Trnka
z Czech z czasem 1 godz. 43 min i 48 sek. II i III miejsce zajęli Polacy z tytułami Mistrzów Świata – Igor Tracz i Łukasz Paczyński. Różnice pomiędzy miejscami wynosiły tylko kilka minut. Do ostatnich zakrętów tras nie było wiadomo, kto stanie na podium!
- Skijouring (narciarz biegowy ciągnięty przez psy) – I miejsce należy do Niemca: Karin Gruber-Pestel (1 godz. 49 min 34 sek.). II i III miejsce zajęli Czesi: Pavel Porubsky i Michal Zenisek. Polak – Jarosław Popłoński uplasował się na XVI miejscu, a Kinga Gałuszka (Junior) na XIX.

Mamy oficjalną pocztówkę zawodów! – konkurs Husqvarna Tour 2013
W trakcie zawodów przez Jury Husqvarna został rozstrzygnięty konkurs na zaprojektowanie oficjalnej pocztówki zawodów Husqvarna Tour. I miejsce w tegorocznym konkursie na pocztówkę zawodów Husqvarna Tour zajęła Karina Zasada z Publicznego Gimnazjum nr 11 im. Bolesława Prusa z Radomia. Drugie miejsce zajął Jakub Rodzewicz z Radomia, a na trzeciej pozycji uplasował się Łukasz Kaczmarek z ZSL z Tucholi. Jury przyznało też wyróżnienia dla dwóch prac: 7-letniej Magdy Czerpak ze Szkoły Podstawowej w Chełmie oraz najmłodszej uczestniczki konkursu – 4-letniej Poli Markowskiej z Miejskiego Przedszkola nr 13 w Płocku.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Pracę laureata oraz wyróżnienia będzie można od 20 stycznia obejrzeć na stronie www.husqvarna.pl w zakładce: „Prasa”. Nagrody dla zwycięzcy oraz dla osób wyróżnionych zostaną wysłane pocztą. Więcej informacji na temat Husqvarna Tour: www.husqvarna.pl i www.borderrush.com

(Organizator)

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1075
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group