Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 9180
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 25 grudnia 2020, 9:00
Aktualizacja: 9:12
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Podczas świąt mamy, zwłaszcza teraz, więcej wolnego czasu, także żeby poczytać. Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej wybrali dla nas tym razem: "Wady snu", "Telefon od Anioła" i "Oddaj, albo giń". Taki wybór uzasadniają w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Wady snu. Radka Denemarková

Dramat „Wady snu” miał swoją premierę w 2010 roku w praskim teatrze „Na zábradlí”, dwa lata później został wydany w formie książkowej w Czechach, a w 2019 ukazało się polskie tłumaczenie sztuki. Jej bohaterkami są trzy kobiety umieszczone w bezczasie, w rodzaju czyśćca. Te kobiety to powieściopisarka Virginia Woolf,poetka Sylvia Plath i pisząca milionerka Ivanka Trumph. W przymusowym spędzaniu bezczasu razem oddają się banalnym czynnościom, co stwarza okazję do analizy swojego życia. Ich losy są różne, identyczny jest ich koniec. Rozmawiają ze sobą, mówią o sobie, ale nie potrafią siebie zrozumieć, zarówno na ziemi, jak i w bezczasie wchodzą w wymyślone dla siebie bezkompromisowe schematy. Jedyne co może je wyrwać z tego trwania, to wołanie z dołu, wołanie kogoś komu brakuje jednej z nich. Jednak nikt nie woła. Nagłe zwroty akcji, nieoczekiwane spory i konkluzje na temat pisania, książek, miejsca kobiety, życia i śmierci ujawniają prawdziwy dramat w jakim wszystkie trzy uczestniczyły. Mimo to nie solidaryzują się, gotują dania ze swych książek i czekają rozdrapując swoje rany. Dramat „Wady snu” szuka odpowiedzi na wiele pytań, jak to jest być kobietą, pisarką, jak radzić sobie ze stratą najbliższych i dla kogo pisane są książki. Struktura dramatu to krótkie scenki inspirowane jednym słowem, bardzo plastyczne i stające szybko przed oczami czytelnika. Sztukę czyta się łatwo, ale długo potem stara się ją zrozumieć. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Telefon od Anioła, Guillaume Musso

Na lotnisku Kennedy’ego dochodzi do przypadkowej zamiany telefonów komórkowych. Ona jest kwiaciarką w Paryżu, on kucharzem w San Francisco. Z pozoru nic nie łączy tej dwójki, jednakże w trakcie przeglądania telefonów, Madeline oraz Jonathan odkrywają, że mają więcej wspólnego, niż im się wydawało. Pojawia się wzajemna fascynacja, a głęboko skrywana tajemnica powoli wychodzi na światło dzienne. Główni bohaterzy postanawiają sobie pomóc. Czy uda im się rozwiązać zagadkę z przeszłości? Czy połączy ich coś więcej niż tylko gonienie za prawdą? „Telefon od anioła” znanego francuskiego pisarza jest nie tylko dobrze napisanym romansem, to przede wszystkim wciągający thriller, którego zwroty akcji zaskoczyły nawet mnie. Dobrze skrojone postacie oraz wciągająca fabuła powodują, że z pozoru książkę podobną do tysiąca innych, czyta się nadzwyczaj dobrze. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Oddaj albo giń. Olga Rudnicka

Komedia kryminalna Olgi Rudnickiej „Oddaj albo giń” intryguje czytelnika i bawi jednocześnie. Fabuła w zasadzie banalna, morderstwo, opieszałość policji, prywatne śledztwo ale też duża dawka humoru to dobra zabawa przy lekturze. Lekka akcja oraz zabawne dialogi sprawiają, że zapominamy o kryminalnym wątku. A wszystko po to aby udowodnić, że praca w bibliotece wbrew pozorom wcale nie jest nudna.
Matylda Dominiczak pracuje w bibliotece od zawsze i powoli zaczyna odczuwać wypalenie zawodowe. Praca, nudne małżeństwo z całkowicie oderwanym od rzeczywistości informatykiem, już jej nie satysfakcjonuje. Chce od życia czegoś więcej! Jej szczęściem i osłodą życia jest 10-letnia córka Monika, dziecko nad wyraz inteligentne i rezolutne. Pewnego dnia po przyjściu do pracy Matylda znajduje dwa trupy. Przynajmniej tak sądzi. Kto zabił czytelnika i zaatakował dyrektora? Matylda na pewno znajdzie na to pytanie odpowiedź! Jest niesamowita, zdecydowanie zdominowała śledztwo. Tymczasem staje się główną podejrzaną w sprawie o to zabójstwo. Na jej niekorzyść przemawia wymyślona przez nią akcja zakładkowa „Oddaj albo giń” w celu dyscyplinowania czytelników. Hasło na zakładce jest podejrzanie dwuznaczne. Przeszkadzając policji Matylda stara się sama wykryć zabójcę i wpada w tarapaty. Z czasem zaczyna z sentymentem wspominać spokojną pracę w bibliotece.
Do tego krytyczny obraz policji i wymiaru sprawiedliwości widziany oczyma inteligentnej bibliotekarki, dopełnia wszystkiego.
To dobrze napisana, zabawna powieść, przy której czas biegnie z zawrotną prędkością. Oryginalny pomysł na miejsce zbrodni, spójna fabuła, niecodzienne kreacje bohaterów, ciekawie przeprowadzony proces rozwiązywania zagadki kryminalnej i humor sytuacyjny to główne walory tej powieści, która sprawia, że odbiorca nie tyle czyta, co płynie porwany z nurtem opowiadanej historii. Czytelnik może śledzić sprawę na bieżąco, krok po kroku, przyjmując nowe założenia i rezygnując z niesprawdzonych hipotez. To wszystko sprawia, że czytelnik nie tyle śledzi wydarzenia ale może poczuć się prawdziwym detektywem.
Olga Rudnicka stworzyła plejadę bohaterów, z których każdy jest sobą i każdy zachwyca. Nudny mąż, przemądrzała córka, twardo stojący na ziemi komisarz Marecki i wiele innych osób, każda jedyna w swoim rodzaju. Ten niepowtarzalny styl i bohaterowie, których nie sposób nie lubić, to jej znak rozpoznawczy. Poprawa humoru dla każdego jest tu gwarantowana. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. [EL]

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group