Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 12050
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 14 czerwca 2019, 8:23
Aktualizacja: Niedziela, 16 czerwca 2019, 9:33
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Około północy” Mariusza Czubaja, „Podróże furmana Szejtroczka. O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku” Václava Čtvrtka i „W sieci uczuć” Anety Krasińskiej – o tych książkach piszą tym razem w swoich recenzjach bibliotekarze jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej i polecają, by po nie sięgnąć. Zapraszamy do lektury.

Około północy. Mariusz Czubaj

„Tajemniczy zgon Marka Hłaski
BONN, 16.06.1969
W sobotę w Wiesbaden (NRF) w niewyjaśnionych w pełni okolicznościach zmarł Marek Hłasko. Istnieje podejrzenie, iż popełnił samobójstwo. Zwłoki Hłaski znaleziono w mieszkaniu jego znajomego. Policja nie podaje żadnych bliższych szczegółów dotyczących przyczyny zgonu, wyklucza jednak możliwość odpowiedzialności za jego śmierć innych osób. Jak wiadomo, Marek Hłasko, autor wielu opowiadań szkalujących Polskę Ludową, zdradził w 1958 r. ojczyznę i zbiegł do Berlina Zachodniego. Przez pewien czas przebywał w Izraelu, a potem w W. Brytanii i NRF.” Ta notatka prasowa kończy najnowszą powieść Mariusza Czubaja. Marek Hłasko nie jest jej bohaterem, ale przywołanie tego legendarnego nazwiska jest jak najbardziej na miejscu, bo dawno już nie było w literaturze polskiej prozy tak świetnie wpisującej się w klimat opowiadań jednego z pięknych dwudziestoletnich. Kto bunt młodości i rozczarowanie rzeczywistością przeżywał chociażby z bohaterami „Ósmego dnia tygodnia”, ten wie, o czym mowa. Ale zdecydowanie bardziej niż Marek Hłasko patronuje tej książce inny pisarz – to Leopold Tyrmand i jego kultowy, dla innych kanoniczny „Zły”. W „Około północy” odnajdziemy tę samą atmosferę warszawskiej Pragi, tęsknotę za klarownym podziałem na dobro i zło, prostym i skutecznym wymierzaniem sprawiedliwości, bo dzięki temu świat staje się znów, choć na chwilę, uporządkowany. Jest też wojna, Powstanie Warszawskie, rok 1968. Książkę otwiera scena pogrzebu innej wielkiej postaci, giganta światowego i rodzimego jazzu – Krzysztofa Komedy. W kwietniu tego roku minęło pięćdziesiąt lat od jego śmierci, traktowanej przez wielu jako symboliczne zwieńczenie szalonego kulturowo fermentu lat sześćdziesiątych. I tak brzmi najkrótsza odpowiedź na pytanie o czym jest ta książka – o latach sześćdziesiątych XX wieku. A najlepiej głos oddać autorowi: „ta powieść nie jest kryminałem. Albo inaczej: jest nie tylko kryminałem. Jest opowieścią o polskim jazzie. O Warszawie. O pewnym kontrabasiście. O miłości. Około północy jest snujem. Balladowym snujem. Jest to także moja najważniejsza książka. Nie mam tu żadnych wątpliwości” Ja też nie i nikt, kto ją przeczytał. Jest literackim zaskoczeniem i ogromną czytelniczą przyjemnością. Dostępną w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Podróże furmana Szejtroczka. O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku. Václav Čtvrtek

Bohaterowie bajkowych opowieści Václava Čtvrtka to cała plejada ludzkich charakterów i korowód postaci nierealnych. Furman Szejtroczek z Jiczyna to poczciwiec o wielkim sercu, który nigdy nie odmawia pomocy. Zna furmańskie prawo i wie, że nawet złym i chciwym klientom nie może odmówić usługi. Powozi sumem Bułeczką, którego wodnik Czesałek zamienił w bułanego konia o nadprzeciętnej sile, a za żonę ma rusałkę Julcię. Nie ma takiej sytuacji, z której ta trójka by nie wyszła cało, bo łączy ich miłość, dobroć i mądrość. Szejtroczek spotyka na swojej drodze rusałki, wodnika, hukacza, dębowe ludki, ognistego Luda, rozbójników, olbrzymów, rabusiów, Cesarza i Cesarzową, dobrych i złych ludzi, a nawet samego Karkonosza.
Świat fantastyczny z realnym spotyka się również w serii opowiadań o gajowym Chrobotku, który niestrudzenie dba o swój las. Pomagają mu w tym wierny przyjaciel Wietrznik i Józefka. Harmonia i urodzaj lasu Chrobotka są bardzo nie w smak pan Krępakowi. Jego podstępy i knucia uprzykrzają życie głównych bohaterów. Podobnie jak Szejtroczek, gajowy jest człowiekiem dobrym i uczciwym, dlatego mimo przeciwności losu, to on na koniec tańczy na polanie z lisica Miotełką, niedźwiedziem Gromoburem jeleniem Wietrznikiem, wodnikiem Bonifacym i ukochaną Józefką.
Bajki Václava Čtvrtka to przede wszystkim ciekawe, niebanalne historie. Potrafią wciągnąć nie tylko dzieci ale i dorosłych. W świecie ich bohaterów obok dobra jest i zło, a zwycięstwo dobra nie zawsze jest łatwe, często wymaga poświęcenia i mądrości. Ich treść została doceniona przez Fundację ABC i tygodnik POLITYKA, historyjki o Szejtroczku i Chrobotce weszły do kolekcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
Wszystkich, którzy czują się dziećmi, bez względu na wiek, zapraszamy do Książnicy Karkonoskiej 26 czerwca o godz. 17:00. na spotkanie Klubu czechofilów „Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia” . Niech to będzie rodzinne święto. Będziemy wspólnie czytać i oglądać bajki naszego dzieciństwa. Spotkamy się z Rumcajsem, Hanką, Cypiskiem, Makową Panienką, Rusałką Amalką, Żwirkiem i Muchomorkiem i wieloma innymi bohaterami bajek Václava Čtvrtka. Jego książki są dostępne w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

W sieci uczuć. Aneta Krasińska; czyta: Joanna Domańska

To wspaniała opowieść o życiu i problemach kobiety wkraczającej w dorosłe życie. To historia, która pokazuje, że mieszkanie poza granicami własnego kraju wcale nie jest takie kolorowe jak mogłoby się zdawać. Wraz z przekroczeniem umownych granic pojawia się smutek, samotność i tęsknota.
Kamila to dziewczyna, która wszystko co ma osiągnęła własną ciężką pracą. Wychowywana praktycznie tylko przez matkę nie wyniosła z domu wzorca prawdziwego mężczyzny. Wiedziała jedynie, że na facetach można gorzko się zawieść. Ojciec hazardzista wynosił z domu każdą cenniejszą rzecz, utrudniając już i tak nielekkie życie rodzinie. Dlatego Kamila postanowiła osiągnąć coś więcej i odwdzięczyć się ciężko pracującej matce. Jednak czy ambicje nie przesłaniają jej innych, równie ważnych w życiu rzeczy?
Książka A. Krasińskiej sprawdzi się idealnie zarówno na letni jak i chłodny wieczór. Dostarczy przyjemnych wrażeń i odrobinę emocji, które skłonią do pewnych refleksji. Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1151
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group