Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 5948
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 6 lipca 2018, 6:21
Aktualizacja: Niedziela, 8 lipca 2018, 6:53
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Nie masz pomysłu, co przeczytać? Skorzystaj z propozycji bibliotekarzy jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Tym razem proponują książki: Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko, Nigdy nie puszczaj!, Teatr z Lassem i Mają oraz audiobook – Ósmy kolor. Swój wybór uzasadniają w recenzjach. Warto się z nimi zapoznać!

Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko. Jerzy Vetulani, Maria Mazurek
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać – tak mogłaby być zatytułowana ta książka. Wielka szkoda, że Woody Allen uprzedził Profesora. Ponadto na okładce powinna była znaleźć się adnotacja: „Wychowanie do życia w rodzinie. Podręcznik zatwierdzony przez MEN; obowiązkowy dla młodzieży, zalecany jako lektura uzupełniająca dla rodziców”. Nikt nie potrafił tak przekazywać wiedzy jak Profesor Jerzy Vetulani - najbardziej zawiłe i naukowe kwestie stawały się zrozumiałe i logiczne, a w przypadku tej książki dodatkowo zyskały język. Bo nie oszukujmy się: rozmowy o seksie nie należą do najłatwiejszych, a największym problemem staje się słownictwo lub raczej jego brak. Profesor Vetulani nie miał z tym problemu. Nie było dla niego tematów tabu, nie było miejsca na fałszywą wstydliwość. Jesteśmy my, nasze ciała i biologia, która „powinna być podstawową nauką w szkołach. Bo jest bliska, dotyczy każdego z nas.” Obala mity i przesądy, sprawy poważne przeplata anegdotami, przy czym ani na chwilę nie traci poczucia humoru i nie porzuca ciętego, dosadnego stylu wypowiedzi, a my i tak mamy wrażenie, że jesteśmy na wykładzie – mądrym i perfekcyjnie przejrzystym. A o tym, że warto rozmawiać, nawet z najmłodszymi i że nie ma się czego bać, niech przekona nas opowieść z jego dzieciństwa: „Pamiętam, że jako sześciolatki zastanawialiśmy się z kolegą, skąd biorą się dzieci. Poszliśmy o to zapytać moją mamę, rzetelnego, choć pruderyjnego biologa. Mama była trochę zaskoczona, ale udzieliła nam wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi. Kiedy wyszliśmy na zewnątrz, popatrzyliśmy na siebie i ze sceptycyzmem stwierdziliśmy: E, chyba buja. Przecież tak być nie może.” No i to też trzeba powiedzieć, choć chciałoby się wymazać z rzeczywistości tę smutną wiadomość - na okładce jest dopisek: „Ostatnia książka Profesora”. Bardzo żal. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Nigdy nie puszczaj! Dominika Podoba
3 lata pracy w korporacjach, walki o cyfrę i realizację odgórnego planu, 5 kolejnych miejsc pracy, w których traci się tożsamość. Tak wyglądało życie Anety, samotnej matki, mieszkającej w Zielonej Górze. Stres, gonitwa, zmęczenie. Dość ! Najlepsza pora na zmiany? Zima! Najciekawsze miejsce ucieczki z miasta ? Górskie schronisko! Z dnia na dzień Aneta zamienia komforty i stres na surowe warunki i piękne otoczenie. Czy to urok Szczelińca, czy może Błażeja ? Ratownika GOPR, z którym Aneta odnajduje wspólny język i którego zapach doprowadza ja do szaleństwa. Powieść Dominiki Podoby to historia silnej kobiety, która próbując odnaleźć swoje miejsce na ziemi zmienia też przy okazji życie innych na lepsze. To historia o tym, że determinacja i optymizm są zaraźliwe i przynoszą sukces. To opowieść o trudnej miłości. UWAGA! KSIĄŻKA NIEBEZPIECZNA! – zwłaszcza dla kobiet, które rozważają podjęcie życiowych zmian. To się może udać. Pamiętajmy jednak, żeby nigdy nie puszczać. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.(JJ)

Ósmy kolor. Martyna Senator; czyta: Monika Dąbrowska - Jarosz
To fantastyczna ciepła opowieść o miłości. Lilka- 18 letnia niewidoma dziewczyna zamknięta we własnym świecie, której jedynymi przyjaciółmi są ojciec, babcia, siostra Klaudia, przyjaciółka Patrycja oraz Mikołaj. Lilka pięć lat wcześniej straciła wzrok w wypadku samochodowym, w którym zginęła jej matka. Nie radzi sobie z demonami przeszłości. Dopadają ją na każdym kroku.
Każdy dzień podobny do poprzedniego, aż do momentu, kiedy w jej życiu pojawia się Tomek. To kolega jej siostry, w którym kocha się cała rzesza kobiet, choćby z uwagi na jego wygląd. Tomek jednak z sobie tylko znanego powodu, pragnie zbliżyć się do Lilki. Najpierw wchodzi w rolę korepetytora z fizyki, a później… później to sami wysłuchacie… To powieść nasycona sporą dawką optymizmu. Autorka wyraźnie daje nam do zrozumienia, że nie wolno się poddawać, że jeśli tylko otworzymy się na ludzi, świat ukaże nam się w zupełnie innych barwach. Polecam! Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (AS).

Teatr z Lassem i Mają. Martin Widmark
Propozycja dla wszystkich fanów Lassego i Mai, którzy nie tylko lubią czytać książki, ale też bawić się wokół ich fabuły. Zapraszamy do zabawy w teatr! Skrzyknijcie się w kilka osób, pozbierajcie rekwizyty i zacznijcie próby do jednego z czterech spektakli z tej książki ! W tym tomie znajdziecie cztery tajemnice rozpisane na role, gotowe do wystawienia na deskach domowego czy podwórkowego teatru. Lasse i Maja podpowiedzą co będzie potrzebne do przygotowania sztuki, jakich rekwizytów i kostiumów użyć aby przedstawienie się wszystkim spodobało. Tom zawiera trzy sztuki oparte na znajomych wątkach – tajemnicy diamentów, pociągu i miłości – oraz jedną zupełnie nową historię Tajemnica orkiestry, gdzie młodzi aktorzy będą mogli wyżyć się muzycznie. Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group