Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 2656
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 11 maja 2018, 6:30
Aktualizacja: Czwartek, 17 maja 2018, 16:18
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej proponują tym razem sięgnąć po książki: „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, audiobook „Konklawe” i „Bajka o mysiej rodzinie”. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach. Zachęcamy do lektury!

Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej. Cezary Łazarewicz
Cezary Łazarewicz w najnowszej książce jest niczym Alfred Hitchcock: na początku trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie. Bo chociaż to reportaż, ale rzeczywiście napisany zgodnie z regułami najlepszej powieści kryminalnej. Najpierw najsłynniejsza swego czasy willa w Brzuchowicach, gdzie doszło do zamordowania siedemnastoletniej Elżbiety Zarembianki. Czas akcji: noc z 30/31 grudnia 1931 roku, a my mamy nieodparte wrażenie, że morderstwa dokonano przed chwilą i jedynie możliwości pracy lwowskiej policji sprowadzają nas na ziemię. Potem żmudny i długi proces sądowy, który przykuł uwagę całej Polski i nie tylko. I nawet ci, którzy znają sprawę Gorgonowej, chociażby z filmu, nie odrywają się od książki. A gdy napięcie sięga zenitu Łazarewicz stosuje klasyczny chwyt - suspens, czyli spowalnia akcję, a nas aż korci, żeby zobaczyć, co jest na następnych stronach. I tak można by się bawić dalej, tyle że to niestety wydarzyło się naprawdę, o czym Łazarewicz nie pozwala nam zapomnieć. Bo sam nie daje się wciągnąć w romantyczną historię o pięknej guwernantce i zakochanym w niej, do czasu, starszym panu. Nic z tego. Owszem pochyla się nad ciężkim życiem wyalienowanej Rity Gorgon, ale zbrodnia pozostaje zbrodnią. Stygmatyzuje życie osób, które znalazły się w jej epicentrum. Na zawsze. Ale przecież tu nie tylko chodzi o przypomnienie wydarzeń sprzed lat. Jest coś, co cały czas uwiera, przeszkadza, co sprawia, że czujemy zawstydzenie. I niemożliwe, żeby tak wytrawny reporter zwrócił uwagę na ten aspekt mimowolnie. Chodzi o nas, głos ulicy, widzów. Teraz podglądanie cudzego nieszczęścia załatwiają za nas media, wtedy wścibstwa tłumu nie dało się ukryć – gapie byli wszędzie i na moment nie odpuścili dotkniętej tragedią rodzinie. A czy ktoś zastanawiał się jak potoczyły się losy bohaterów dramatu po wojnie? Czy ciekawość zmalała? Co o tamtej sprawie mówią współcześni prawnicy? Jak oceniają z perspektywy czasu proces sądowy? No i najważniejsze: co stało się z Margaritą Emilią Gorgon? Jej dziećmi? Świetny reportaż! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz. Anna Kamińska
Historia Wandy Rutkiewicz opowiedziana przez Annę Kamińską nie jest kroniką wypraw alpinistki i archiwum jej osiągnięć. Biografia przedstawia ikonę polskiego alpinizmu z perspektywy jej przyjaciół, znajomych, rodziny i rywali. Silna czy samotna ? Szczęśliwa czy niespełniona ? Przecież w powszechnej świadomości utarło się, że Wanda Rutkiewicz, ta która jako pierwsza Europejka i pierwszy polski alpinista zdobyła Mount Everest jest niezniszczalna i nic jej nie zatrzyma przed osiągnięciem wytyczonego celu. Taka była Wanda alpinistka. Ci, którzy poznali ja prywatnie przedstawiają zgoła odmienny opis jej charakteru. Swoje życie poświęciła pasji, nikt nie ma wątpliwości, że nie umiała żyć bez gór. Jej miłość do wspinaczki wykiełkowała w Sokolikach. Na ścianach Sukiennic zdobywała pierwsze umiejętności skałkowe. Doskonaliła je w Śnieżnych Kotłach w Karkonoszach. Sudety musiały być dla niej ważne, w Domku Myśliwskim w Karkonoszach odbyło się wesele Wandy Błaszkiewicz i Wojciecha Rutkowskiego, podczas którego gotowano płow i zorganizowano bitwę na hydronetki. Uwieńczeniem wesela było wspięcie się panny młodej na dach schroniska. To nie ostatni wątek regionalny związany z rodzina Błaszkiewiczów. Ciotka Wandy, Jadwiga organizowała po wojnie w Jeleniej Górze Międzyszkolną Przychodnię Dentystyczną. A Wanda? Wanda tworzyła swoją prywatną historię, w której dominowała pasja i upór. We wspomnieniach o najwybitniejszej polskiej alpinistce sukcesy splatają się z dramatami, sama była kontrowersyjna, skuteczna, kochana, bezwzględna, dumna, egoistyczna i czuła i miała za dużo wyobraźni, żeby osiągać sukcesy w rajdach samochodowych. Prawdę o sobie zabrała na Kanczendzongę w Himalajach 13 maja 26 lat temu. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Konklawe. Robert Harris; czyta: Marcin Popczyński
R. Harris to pisarz niezwykle wnikliwy i uważny. Zanim przystąpił do napisania tej książki zgromadził ogrom wiadomości o tym jak wygląda dokładny przebieg konklawe, począwszy od przepisów, a kończąc na wyglądzie naczynia, do którego wrzuca się głosy. Wplatając te informacje w zaplanowaną intrygę stworzył książkę, która oprócz rozrywki dostarcza czytelnikowi mnóstwo wiedzy.
W Watykanie umiera Papież propagujący ideę Kościoła otwartego, który jest niezbyt lubiany przez Kurię. Za organizację konklawe odpowiada dziekan Kolegium Kardynalskiego – kardynał Lomeli. W ostatniej chwili pojawia się pochodzący z Filipin kardynał Benitez, który został wyniesiony do rangi przez zmarłego Papieża w sekrecie… Zaczyna się walka o władzę. Wkrótce na jaw wychodzą nowe okoliczności, które diametralnie odmieniają sytuację. Upadają kolejne kandydatury. Wychodzą na wierzch skrzętnie przez lata skrywane tajemnice: przekupstwa, kobiety, sekretne dokumenty. Do tego dochodzi zamach terrorystyczny… Ostateczny wynik konklawe będzie dla wszystkich zaskoczeniem.
Polecam! Nie będziecie się nudzić! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Bajka o mysiej rodzinie. Michael Bond
Micahel Bond, autor poczytnej i popularnej serii o Misiu Paddingtonie, zaprasza nas do świata mysiego domku dla lalek. Myszate futrzaki żyją w dostatku i beztrosce dopóki pałac, w którym znajduje się ich domek, nie przechodzi gruntownego remontu. Rodzina słodkich gryzoni trafia do obskurnej i zimnej szopy w pałacowym ogrodzie; tam właśnie spędza święta Bożego Narodzenia. Małe myszki nie narzekają na skromne jedzenie oraz brak prezentów, a wspólne trudy tylko umacniają więzi rodzinne. Autorowi udaje się wpleść w tekst kilka niezwykle ważnych, mądrych morałów. Przede wszystkim: z każdej, nawet najbardziej patowej sytuacji istnieje wyjście, więc należy zachować optymizm i wypatrywać pozytywnego zakończenia. Bajka o mysiej rodzinie jest także błyskotliwym peanem na cześć rodziny, która bez względu na wszystko pozostaje w komplecie i wspiera się w trudnych chwilach; to opowieść mądra, pełna ciepła i uroku. Niewielkie myszki przekazują dzieciom wielkie mądrości! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (PB)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group