Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 2621
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 28 lipca 2017, 7:26
Aktualizacja: Czwartek, 3 sierpnia 2017, 16:00
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
"Śleboda", "Twórcy Pogórza Izerskiego. Artyści i rękodzielnicy" oraz "Profesor Astrokot odkrywa Kosmos" to kolejne propozycje bibliotekarzy z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego akurat te książki polecają? O tym piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Śleboda. Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Ten kryminał powinien rekomendować Tatrzański Park Narodowy, najlepiej pod hasłem: pamiętaj, aby poruszać się tylko po wyznaczonych drogach. Bo Anka Serafin zeszła ze szlaku za potrzebą i natknęła się na zwłoki starego górala. Tym samym wakacje, podczas których miała przemyśleć parę bardzo istotnych dla siebie spraw, potoczyły się w zupełnie nieoczekiwanym kierunku, z pewnością nie wypoczynku. A to jeszcze nie koniec. Anka coraz bardziej wikła się w prowadzone śledztwo, bo tylko ona potrafi odczytać kontekst kulturowy, który towarzyszy kolejnym morderstwom. Wszystko wskazuje na to, że ktoś postanowił rozliczyć wojenną góralską przeszłość, przez nich samych skrzętnie zamiataną pod dywan. Niezwykle wciągająca fabuła, ciekawie prowadzony wątek obyczajowy, no i najważniejsze elementy tej układanki: Podhale, górale, cepry i niepilce. Państwo Kuźmińscy chyba niejedno lato spędzili w Tatrach – swoich bohaterów prowadzą po ulubionych ścieżkach i miejscach. Można dzięki temu wrócić myślami do niezapomnianych widoków z Kopy Kondrackiej czy Małołączniaka. Trudno powiedzieć czy po lekturze „Ślebody” Dolina Chochołowska nadal będzie wzruszać swoją urodą czy jednak budzić lekkie obawy? Ale z pewnością w głowie pozostanie pytanie o naturę Podhalan: wyprzedają za ciężkie dutki swoją tradycję jak cepelię, a może to my ulegamy bez sprzeciwu tej fascynacji, bo „góral to cłek niepojęty”? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (KH)

Twórcy Pogórza Izerskiego. Artyści i rękodzielnicy. Cezary Wiklik
Pomiędzy Nysą Łużycką, rzekami: Kamienną i Bobrem rozciąga się obszar Pogórza Izerskiego. Teren ów charakteryzuje się zmiennością i bogactwem krajobrazu. Nie ma tu wielkiego przemysłu, a ten który funkcjonuje nie burzy poczucia harmonii i dominacji natury. Wśród wzgórz, pagórków, wzdłuż rzek i potoków, schowane przed wielkim światem miasteczka i wsie przyciągają turystów. Gościnność tych terenów oraz uroda otoczenia sprawiają, że wielu z nich zostaje na zawsze. Pogórze Izerskie stało się z tych samych powodów atrakcyjne dla artystów. Napływowi i rodzimi twórcy, artyści i rękodzielnicy zaskakują bogactwem oferty, reprezentują rozmaite dziedziny: malarstwo, muzykę, hafciarstwo, ceramikę, szklarstwo, projektowanie , pszczelarstwo, tkactwo, decoupage, renowację, stolarstwo, kowalstwo, uprawę roślin, szydełkowanie, rysunek, grafikę, rzeźbiarstwo i jeszcze wiele innych, które łączą wykorzystanie materiałów naturalnych i zdolności artystycznych. Ponad siedemdziesiąt nazwisk i miejsc, które można odwiedzić podczas wędrówki pogórzem. Książka stanowi katalog twórców i artystów, prezentuje ich prace, informuje o danych kontaktowych. Oddzielny rozdział poświęcony jest lokalnym zespołom ludowym, które również są specjalnością Pogórza Izerskiego. Warto przejrzeć publikację i uświadomić sobie jak wielu zdolnych i utalentowanych osób mieszka niedaleko nas. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

PROFESOR ASTROKOT ODKRYWA KOSMOS – Dominic Walliman i Ben Newman
Profesor Astrokot to superbystry kot. Jest tak mądry, że ma stopień naukowy w niemal każdej dyscyplinie pod słońcem! A skoro mowa o Słońcu – profesor Astrokot jest specjalistą również w tej dziedzinie. W tej książce opowie Wam o wielu fascynujących tajemnicach Wszechświata. Co wspólnego ma Ziemia z owsianką Złotowłosej? Gdzie w kosmosie można znaleźć diamenty? Czy na innych planetach istnieje życie? O tym dowiecie się od profesora Astrokota - najmądrzejszego kota na świecie! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group