Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 6492
Zalogowanych: 40
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 28 lipca 2017, 7:26
Aktualizacja: Czwartek, 3 sierpnia 2017, 16:00
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
"Śleboda", "Twórcy Pogórza Izerskiego. Artyści i rękodzielnicy" oraz "Profesor Astrokot odkrywa Kosmos" to kolejne propozycje bibliotekarzy z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego akurat te książki polecają? O tym piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Śleboda. Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Ten kryminał powinien rekomendować Tatrzański Park Narodowy, najlepiej pod hasłem: pamiętaj, aby poruszać się tylko po wyznaczonych drogach. Bo Anka Serafin zeszła ze szlaku za potrzebą i natknęła się na zwłoki starego górala. Tym samym wakacje, podczas których miała przemyśleć parę bardzo istotnych dla siebie spraw, potoczyły się w zupełnie nieoczekiwanym kierunku, z pewnością nie wypoczynku. A to jeszcze nie koniec. Anka coraz bardziej wikła się w prowadzone śledztwo, bo tylko ona potrafi odczytać kontekst kulturowy, który towarzyszy kolejnym morderstwom. Wszystko wskazuje na to, że ktoś postanowił rozliczyć wojenną góralską przeszłość, przez nich samych skrzętnie zamiataną pod dywan. Niezwykle wciągająca fabuła, ciekawie prowadzony wątek obyczajowy, no i najważniejsze elementy tej układanki: Podhale, górale, cepry i niepilce. Państwo Kuźmińscy chyba niejedno lato spędzili w Tatrach – swoich bohaterów prowadzą po ulubionych ścieżkach i miejscach. Można dzięki temu wrócić myślami do niezapomnianych widoków z Kopy Kondrackiej czy Małołączniaka. Trudno powiedzieć czy po lekturze „Ślebody” Dolina Chochołowska nadal będzie wzruszać swoją urodą czy jednak budzić lekkie obawy? Ale z pewnością w głowie pozostanie pytanie o naturę Podhalan: wyprzedają za ciężkie dutki swoją tradycję jak cepelię, a może to my ulegamy bez sprzeciwu tej fascynacji, bo „góral to cłek niepojęty”? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (KH)

Twórcy Pogórza Izerskiego. Artyści i rękodzielnicy. Cezary Wiklik
Pomiędzy Nysą Łużycką, rzekami: Kamienną i Bobrem rozciąga się obszar Pogórza Izerskiego. Teren ów charakteryzuje się zmiennością i bogactwem krajobrazu. Nie ma tu wielkiego przemysłu, a ten który funkcjonuje nie burzy poczucia harmonii i dominacji natury. Wśród wzgórz, pagórków, wzdłuż rzek i potoków, schowane przed wielkim światem miasteczka i wsie przyciągają turystów. Gościnność tych terenów oraz uroda otoczenia sprawiają, że wielu z nich zostaje na zawsze. Pogórze Izerskie stało się z tych samych powodów atrakcyjne dla artystów. Napływowi i rodzimi twórcy, artyści i rękodzielnicy zaskakują bogactwem oferty, reprezentują rozmaite dziedziny: malarstwo, muzykę, hafciarstwo, ceramikę, szklarstwo, projektowanie , pszczelarstwo, tkactwo, decoupage, renowację, stolarstwo, kowalstwo, uprawę roślin, szydełkowanie, rysunek, grafikę, rzeźbiarstwo i jeszcze wiele innych, które łączą wykorzystanie materiałów naturalnych i zdolności artystycznych. Ponad siedemdziesiąt nazwisk i miejsc, które można odwiedzić podczas wędrówki pogórzem. Książka stanowi katalog twórców i artystów, prezentuje ich prace, informuje o danych kontaktowych. Oddzielny rozdział poświęcony jest lokalnym zespołom ludowym, które również są specjalnością Pogórza Izerskiego. Warto przejrzeć publikację i uświadomić sobie jak wielu zdolnych i utalentowanych osób mieszka niedaleko nas. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

PROFESOR ASTROKOT ODKRYWA KOSMOS – Dominic Walliman i Ben Newman
Profesor Astrokot to superbystry kot. Jest tak mądry, że ma stopień naukowy w niemal każdej dyscyplinie pod słońcem! A skoro mowa o Słońcu – profesor Astrokot jest specjalistą również w tej dziedzinie. W tej książce opowie Wam o wielu fascynujących tajemnicach Wszechświata. Co wspólnego ma Ziemia z owsianką Złotowłosej? Gdzie w kosmosie można znaleźć diamenty? Czy na innych planetach istnieje życie? O tym dowiecie się od profesora Astrokota - najmądrzejszego kota na świecie! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
924
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Hotel "Sudety" zniknął z mapy Jeleniej Góry
 
Kultura
W Jeleniej Górze startuje Festiwal Teatrów Ulicznych
 
Kilometry
Są pieniądze na pociągi i koleje
 
Pogodowo
Popadało w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group