Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 9747
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 9 września 2016, 8:04
Aktualizacja: 8:07
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Ekologiczny dom”, „Uzdrowiska sudeckie w latach 1945–1950”, dla miłośników audiobooków „Do usług szanownej Pani”, a dla najmłodszych i ich rodziców „Nie odrobiłem lekcji, bo…” – oto kolejna porcja dobrej literatury, polecanej przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej.

Ekologiczny dom. 100 inspirujących pomysłów na stworzenie ekologicznego środowiska we własnym domu. Kim McKay i Jenny Bonnin.
Autorki tej bardzo przystępnej publikacji udzielają czytelnikom bardzo prostych porad, jak w codziennym życiu być ekologicznym. W ich ujęciu ekologiczny dom jest nie tylko przyjazny środowisku ale przede wszystkim jest zdrowy dla mieszkańców. W wielu przypadkach niewiele trzeba, żeby poprawić komfort swojego życia. Wystarczy dobrze zaplanować rozkład pomieszczeń w zgodzie z dobowym ruchem słońca, dobrać odpowiednie okna i sposób ogrzewania, zagospodarować „szarą wodę”, zamienić czyszczące środki chemiczne na środki naturalne. Nawet dobór odpowiedniej armatury może zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania. Książka oprócz porad zawiera mnóstwo ciekawostek i informacji o tym, ile niepotrzebnie tracimy wody i energii, ile drzew można ocalić dzięki używaniu papieru toaletowego z recyclingu, czy lepiej używać wanny czy prysznica, czy każda bawełna jest ekologiczna, ile papieru zużywa rocznie przeciętne gospodarstwo domowe, jaki rodzaj pralek zużywa mniej wody, dlaczego czasem bruk jest bardziej ekologiczny niż trawnik? Pierwszą rzeczą jaką można zrobić po przeczytaniu 100 porad jest np. zrobienie ekologicznego dezodorantu do odświeżenia powietrza w domu, naturalnego odstraszacza moli, ekologicznego środka do ochrony warzywnika przed szkodnikami albo wyczyszczenie miedzianych rzeczy keczupem! Autorki dowodzą, że Eko jest logiczne. Taką nazwę nosi projekt, z którego została zakupiona ta książka, środki na zakup pochodzą z dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Książka jest dostępna w zbiorach Książnicy. (JJ)

Uzdrowiska sudeckie w latach 1945-1950. Romuald M. Łuczyński
Prezentowana monografia obejmuje kilkanaście sudeckich uzdrowisk, w tym najbliższe nam Cieplice Śląskie – Zdrój. Autor publikacji opisuje pierwsze powojenne sezony, problemy, z którymi borykali się kuracjusze, wynikające z bałaganu, braku odpowiedniego transportu, kadry specjalistów czy przydziałów żywnościowych. Sudeckie uzdrowiska przetrwały wojnę niemal bez zniszczeń, zaledwie rok po wojnie w prasie rozpoczęła się kampania promująca i zachęcająco do kuracji w najnowocześniejszych w Polsce zakładach przyrodoleczniczych, wyposażonych w inhalatoria, komory pneumatyczne, łazienki, ba! nawet z miejscami do gry w golfa i tenisa, z parkami i pływalniami. Kto odwiedzał uzdrowiska, jaki był koszt pobytu i metody kuracji, ile osób przewinęło się przez pierwsze powojenne lata przez sanatoria, jakie czekały atrakcje, ile łóżek? Książka zawiera odpowiedzi na wszystkie te pytania. Ciekawie ilustrowana, obszerna w komentarz historyczny i dane statystyczne publikacja Romualda Łuczyńskiego to gratka dla regionalistów. Poczujcie powojenny klimat Cieplic Śląskich, najgorętszych źródeł Polski, gdzie odbywały się wykłady „ dlaczego i jak się myć”. Jest też o najstarszym festiwalu pianistycznym na świecie, wizytach Bolesława Bieruta, występach sław, zapomnianych uzdrowiskach w Bolkowie-Zdroju, Jerzmanicach, Opolnie i Starych Bogaczowicach, obyczajach i aferach. Książka dostępna w zbiorach Książnicy. (JJ)

Do usług szanownej Pani. Gilles Legardinier. Czyta : Bartosz Głogowski
Sympatyczna opowieść o przedsiębiorcy po sześćdziesiątce, który znudzony swoim samotnym życiem w Londynie postanawia je zmienić. Opuszcza Anglię aby w posiadłości pewnej wdowy we Francji zostać majordomusem. Nie może pogodzić się ze śmiercią ukochanej żony, chociaż minęło 7 lat. Tym sposobem chce zmienić otoczenie i odnaleźć siebie na nowo. "Do usług szanownej Pani" to powieść momentami zabawna, momentami wzruszająca, a przede wszystkim mądra. Książka dostępna w Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Nie odrobiłem lekcji, bo … - Davide Cali, Benjamin Chaud
Lektura obowiązkowa dla przyszłych i obecnych uczniów wszystkich rodzajów szkół. Niezbędna pomoc w sytuacji braku pracy domowej.
Samolot pełen małp, najazd wikingów, pogrzeb kota, tornado, zabłąkany pingwin… Gdy trzeba wytłumaczyć brak pracy domowej, dziecięca inwencja nie zna granic, a niesamowite historie mnożą się jak szalone. Czy można wyobrazić sobie lepszy materiał na książkę? David Cali i Benjamin Chaud wracają do szkoły, by złożyć żartobliwy hołd nieokiełznanej uczniowskiej wyobraźni. Każda strona zaskakuje kolejną, jeszcze bardziej niewiarygodną wymówką. Absurd goni absurd, a fantastyczne sytuacje zmieniają się jak w kalejdoskopie. Beczka śmiechu dla dzieci, rodziców i każdego, komu choć raz w życiu zdarzyło się nie odrobić lekcji. Książka dostępna w zbiorach Książnicy. UWAGA: Każda wymówka działa tylko raz. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group