Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3483
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 26 sierpnia 2016, 7:40
Aktualizacja: Sobota, 27 sierpnia 2016, 8:53
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Temat na pierwszą stronę”, „Sami swoi: za kulisami komedii wszech czasów”, a dla najmłodszych „Seria: Bajki baletowe” – to trzy kolejne propozycje książkowe polecane przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiego. Natomiast dla miłośników audiobooków polecamy „Alchmika” (superprodukcję).

Temat na pierwszą stronę. Umberto Eco
Ten tekst miał się zaczynać zupełnie inaczej, choćby tak: w oczekiwaniu na kolejny, mrożący krew w żyłach historyczny thriller, przy którym „Kod Leonarda da Vinci” to powiastka dla dzieci, itd. Od 19 lutego wiemy, że nie będzie kolejnej powieści… . „Temat na pierwszą stronę” to rzecz zdecydowanie inna od tego, do czego Umberto Eco zdążył nas przyzwyczaić. Nie ma średniowiecza, nie ma objętości (raptem 180 stron), ale jest intryga (i to jaka!), jest wątek detektywistyczny, jest i miłość. Tym razem włoski pisarz wziął na warsztat prawie współczesną (rzecz dzieje się w 1992 roku) prasę. Dzieli się z nami niepokojem, jaki wzbudzała w nim wizja świata kreowanego przez (podobno wolne) media. To przede wszystkim satyra, przypowieść o manipulacji, którą najtrafniej definiują słowa z książki: „to nie wiadomości czynią gazetę, to gazeta czyni wiadomości”.
Na szczęście powieściowa Gazeta nigdy się nie ukazała (czy na pewno?), tylko spokoju nie daje ten tytuł… . Książki Umberto Eco dostępne są w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Sami swoi: za kulisami komedii wszech czasów. Dariusz Koźlenko
Autor - reportażysta i dziennikarz zmierzył się z fenomenem filmu, który od pół wieku bawi kolejne pokolenia Polaków. Przedstawia kulisy kręcenia najpopularniejszej komedii, opowiada o nieznanych szczegółach powstawania filmu, relacjach między aktorami oraz niezwykłych perypetiach kultowego obrazu.
Koźlenko nie tylko wykorzystał archiwalne wywiady, zdjęcia, relacje prasowe, ale rozmawiał z twórcami filmu: reżyserem Sylwestrem Chęcińskim, autorem scenariusza Andrzejem Mularczykiem, operatorem Andrzejem Ramlauem. Aktorzy: Jerzy Janeczek, Ilona Kuśmierska, Witold Pyrkosz i Ryszard Kotys snują opowieści o tremie debiutantów, aktorskich ambicjach, rywalizacji głównych protagonistów Władysława Hańczy i Wacława Kowalskiego. Wspomnienia i smakowite anegdoty odkrywają dotąd nieopisane szczegóły tworzenia "Samych swoich". Książka bardzo ciekawa, nie tylko dla miłośników filmu. Dostępna w Książnicy Karkonoskiej. (KW)

Seria: Bajki baletowe. Tadeusz Rybicki i Katarzyna Gardzina-Kubala.
„Bajki baletowe” opracowane przez Tadeusza Rybickiego i Katarzynę Gardzinę-Kubałę to wyjątkowa seria na rynku wydawniczym, która wprowadza dzieci (a także dorosłych) w delikatny, pełen dźwięków i ruchu świat baletu. Libretta oper zostały napisane w lekkiej baśniowej konwencji tak, aby dzieci miały możliwość pełniejszego zrozumienia treści, która realizuje się na scenie za pomocą ruchu scenicznego i środków muzycznych.
Każda z „Bajek” jest cennym źródłem informacji na temat twórców przedstawianego baletu oraz kulisów jego powstania. Zawiera również słowniczek ważnych pojęć. W każdej z nich znajdziemy libretto dla poszczególnych aktów sztuki. W krótkich objaśnieniach możemy bliżej przyjrzeć się magii teatru, barwom spektaklu baletowego, poznać tajemnice choreografii, legendy baletu, czy też odbyć teatralne podróże przez świat.
„Bajki baletowe” są ciekawą lekturą nie tylko dla tych, którzy pragną pełniejszego uczestnictwa w baletowym spektaklu, ale również dla tych dzieci, które posiadają ciekawość świata wypełnionego nutami i tańcem, marzą o swoich baletkach i dla tych, którzy kochają baśnie i muzykę. (GJ)
W zbiorach Biblioteki Dziecięco-Młodzieżowej: „Dziadek do orzechów” P.I Czajkowskiego, „Coppelia” L. Delibesa, „Don Kichot” L.A. Minkusa, “Romeo I Julia” S. S. Prokofiewa, „Pulcinella” I. Strawińskiego, „Kopciuszek” S.S. Prokofiewa czy „Jezioro łabędzie” P.I. Czajkowskiego.

Alchemik Paulo Coelho (superprodukcja). Czyta zespół autorów
„Alchemik” to wyjątkowa opowieść o wędrówce w poszukiwaniu spełnienia własnych marzeń, a także największych życiowych skarbów. By dotrzeć do najgłębszych pragnień trzeba jednak znaleźć w sobie odwagę i zrozumieć kilka ważnych prawd. Tak, jak główny bohater Santiago, który wbrew radom rodziców wybiera własną drogę życia i przemierza setki tysięcy kilometrów po skarb, który wielokrotnie mu się wyśnił. Po drodze spotykają go rozmaite przygody, często dające bolesną naukę. Jednak dzięki nim Santiago w końcu zrozumie, co w życiu jest najważniejsze i jak dokonuje się niemożliwego. To książka pełna optymistycznego spojrzenia na codzienność i rzeczywistość opisana z dużą dawką magiczności i subtelności.
“Alchemik” to wyjątkowa superprodukcja Audioteki i Wydawnictwa Drzewo Babel, która dzięki połączeniu interpretacji aktorów i muzyki z odległych regionów stworzyła iście magiczne słuchowisko - prawdziwą ucztę dla uszu. Tu usłyszymy orientalne dźwięki dotąd nieznane. Nawet cisza pustyni wybrzmi niesamowitym echem. W superprodukcji “Alchemik” swojego głosu użyczyli jedni z najlepszych polskich aktorów, m.in. Piotr Fronczewski, Krzysztof Gosztyła, Anna Dereszowska, Józef Pawłowski, Ewa Szykulska i Anna Cieślak. Wyjątkowa, stworzona specjalnie do tego projektu orientalna muzyka, jest wynikiem pracy artystów z różnych stron świata – Mohammada Rasouli, Adeba Chamoun, Adama Krzyżanowskiego, Jahiara Irani i Michała Jacaszka. Nad reżyserią całości czuwał Dariusz Błaszczyk. Audiobook dostępny w audiotece.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group