Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5526
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 26 lutego 2016, 8:32
Aktualizacja: Sobota, 27 lutego 2016, 12:56
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Archiwum Jelonki.com
W ramach cyklu artykułów, „Zaczytaj się z Jelonką.com” – prezentujemy kolejne trzy książki dostępne w Książnicy Karkonoskiej, które warto przeczytać: „Genialni” Mariusza Urbanka (dla dorosłych), „Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i partnerzy” Agnieszki Stelmaszyk (dla dzieci) oraz z pozycji regionalnych „Krajobraz Kulturowy Rejonu Kotliny Jeleniogórskiej” Romualda M. Łuczyńskiego, Piotra Migonia i Piotra Napierały. Życzymy miłej lektury!

Książki polecają bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej:

„Krajobraz Kulturowy Rejonu Kotliny Jeleniogórskiej”- publikacja wydana przez Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej przy współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym. Autorzy: Romuald M. Łuczyński - historyk, Piotr Migoń - geograf i Piotr Napierała - specjalista od zabytkowych budowli. Razem stworzyli dzieło obrazujące historię regionu, bogactwo przyrody, wspaniałą architekturę. Kotlina Jeleniogórska wraz z otaczającymi ją Karkonoszami, Rudawami Janowickimi i Górami Kaczawskimi przedstawiona została jako kraina różnorodnej rzeźby terenu, z enklawami naturalnej roślinności, a jednocześnie obszar o największym zagęszczeniu obiektów zabytkowych w kraju. O kulturowej unikatowości tej przestrzeni stanowi historyczna i artystyczna jakość dawnych budowli . Jest to miejsce rozwoju i wpływu wielu narodów, kultur i tradycji wynikających z burzliwej historii tego regionu. Natura, krajobraz, górskie otoczenie miały wpływ na powstanie niezwykłego dziedzictwa kulturowego. Książka jest bogato ilustrowana, zaopatrzona w bibliografię i indeksy. Niezwykle cenna dla regionalistów, może być pięknym prezentem dla każdego. Dostępna w Książnicy Karkonoskiej w zbiorach regionalnych. W sprzedaży ma być od marca 2016. (KW)

„Genialni”. Mariusz Urbanek
Czy o przedwojennych matematykach, ludziach zapatrzonych w algorytmy, całki, dwumiany, fraktale i inne ekstrema, można napisać fascynującą książkę? Okazuje się, że tak. Lwowska szkoła matematyczna to taki niezwykły okres w naszych dziejach, gdy polscy naukowcy byli niekwestionowanymi autorytetami w swojej dziedzinie, stanowili absolutną światową czołówkę. Jeden z nich w Ameryce pracował przy stworzeniu bomby atomowej, drugi był autorem pierwszej aksjomatycznej definicji przestrzeni, twórcą analizy funkcjonalnej i podstaw rachunku prawdopodobieństwa, założycielem wrocławskiego matematycznego środowiska uniwersyteckiego. A jakież to były barwne postacie! Spotykali się w jednej z lwowskich kawiarni, w oparach papierosowego dymu prowadzili niekończące się dyskusje, wnioski zapisywali na blacie stołu lub na serwetkach… . Książka Mariusza Urbanka skrzy się od zabawnych anegdot i dykteryjek. Różnie potoczyły się ich losy. Jedni zrobili międzynarodowe kariery, inni nie doczekali końca wojny. Jedno jest pewne: w osobach Stefana Banacha, Hugo Steinhausa, Stanisława Ulama, Stanisława Mazura Królowa Nauk miała genialnych wyznawców! Książka w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

„Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i partnerzy”. Agnieszka Stelmaszyk
Historia kryminalna napisana dla dzieci z bardzo ciekawą akcją, bohaterami i tajemnicą do samego końca. Głównym bohaterem jest detektyw Tomuś Orkiszek „najinteligentniejszy detektyw pod słońcem. Zdarza mu się przestawiać literki w słowach, co jednak nie zmienia faktu, że potrafi rozwikłać nawet najbardziej skomplikowaną sprawę. Towarzyszą mu przyjaciele – chomik Euzebiusz, kotka Kicia i rybka Klotylda. Dzielny agent przeżywa wspaniałe przygody próbując rozwiązać trudne zagadki. Przystępna, zabawna fabuła sprawi, że perypetie tego wyjątkowego detektywa każdemu dziecku przypadną do gustu. Jest kolorowo i ciekawie, a uroczy Tomuś po prostu śmieszy do łez, polecamy! Książka w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Komentarz autorki:
W dalszym ciągu zachęcam wszystkich naszych Czytelników – w tym samych autorów z regionu jeleniogórskiego - do promowania książek godnych przestudiowania (dla dorosłych i dzieci). Recenzje można wysyłać na adres e-mail: angelika.jelonka.com@wp.pl. Raz na kwartał będziemy nagradzać jednego autora najciekawszej recenzji. W tytule maila należy podać hasło akcji „Zaczytaj się z Jelonką.com”, a w treści: recenzję, zdjęcie okładki książki oraz swoje dane – imię, nazwisko lub nick, a także numer telefonu. Pamiętajmy, że „każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana”.
Angelika Grzywacz- Dudek

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group