Środa, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 8424
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 3 grudnia 2021, 9:00
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Hilary syn buchaltera” Jarosława Iwaszkiewicza, „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” i „Pomocnik Świętego Mikołaja” Chiary Cioni – to te tytuły polecają tym razem panie bibliotekarki z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Taki wybór uzasadniają w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Hilary syn buchaltera. Jarosław Iwaszkiewicz

Choć od debiutu powieściowego Jarosława Iwaszkiewicza minęło prawie sto lat, to w dalszym ciągu pozostaje lekturą aktualną i wartą uwagi. Hilary jest młodym poetą, duszą artystyczną i tak niezwykle wrażliwą, że analogia z autorem jest oczywista. Trudno być sławnym i czytanym twórcą, gdy mieszka się na prowincji. Dlatego za namową przyjaciela bohater porzuca swoje strony i jedzie na podbój Warszawy. Takie rzeczy łatwo się wypowiada. Z wykonaniem bywa różnie. Jak zainteresować swoją twórczością? Jak zadebiutować, gdy piszących wiersze jest więcej niż czytających? Pod tym względem nic się nie zmieniło do naszych czasów. Historia Hilarego to po części historia każdego z nas. Najpierw są plany, marzenia i ambicje. Jasne i zdecydowane poglądy. Potem coś się zmienia i wypłaszcza. Plan życia spala na panewce. Szczęśliwi, którzy zauważą ten moment, bo mogą jeszcze zareagować. Najczęściej budzimy się, jak już jest po wszystkim, tylko nie wiemy, kiedy to się stało. Kiedy? W tak zwanym międzyczasie. Na początek jakieś niewinne odstępstwo od przyjętych zasad, potem mała pochlebna uwaga, pochwała czegoś, co wcale nam się nie podobało, ale okoliczności tego wymagały, poza tym nie wypadało inaczej. Korzyść osiągnięta, niesmak pozostaje, radość powoli wyparowuje. Jakieś usprawiedliwienie czy wytłumaczenie zawsze się znajdzie, no i jeszcze obietnica, że to absolutnie ostatni raz(przedostatni?).Tak to mniej więcej wyglądało w przypadku Hilarego. Zgodził się na publikację wiersza, choć nie miał przekonania co do jego wartości, przyjął prowadzenie rubryki recenzji teatralnych, choć do tej pory w teatrze nie bywał, a że właśnie trafił się spektakl na podstawie sztuki napisanej przez szefa… Hm, kiepska? Ale jak się głębiej zastanowić – to i owo nie było takie złe. Może czegoś nie zrozumiał? Przecież wszyscy bili brawo. Eee, lepiej napisać, że przedstawienie było nadzwyczaj udane. W końcu to Warszawa, tu trzeba inaczej. Tylko dlaczego jedyny przyjaciel nie chce go zrozumieć? No i jeszcze ta miłość. Ale kobieta też musi być właściwa. Hilary osiągnął sukces. Czy na pewno? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników

Zbiór zawiera piętnaście opowiadań Stanisława Lema, które zostały wybrane w głosowaniu internetowym 20 lat temu. Był to prezent na 80 urodziny pisarza. Stanisław Lem miał osobisty wpływ na ostateczny zbiór opowiadań, sam zaproponował swoje dwa ulubione, nad całością czuwał lemolog profesor Jerzy Jarzębski. Głównymi wygranymi głosowania zostały „Dzienniki gwiazdowe”, „Próżnia doskonała” i „Cyberiada”. Mnie najbardziej cieszy, że docenione zostały recenzje nienapisanych książek, czyli fragmenty „Próżni doskonałej”. Antologię otwiera jedno z nich, czyli „Seksplozja”. Jestem pewna, że to nie seks spowodował dużą popularność tego opowiadania, zwłaszcza że o dziwo seksu w nim nie ma. Oczywiście seks jest tematem, który zawsze jest „w modzie”, kolejne pokolenia podejmują próby oswajania go. Jednak w opowiadaniu Lema seks został pozbawiony tabu, stał się ogólną modą, obsesją, celem i największym uzależnieniem, pewnym czytelnym symbolem. Marketingowcy i światowe koncerny skoncentrowały się na zarabianiu i jeszcze głębszym usidleniu ludzi. Kiedy seks zdominował już każdą dziedzinę życia, do atmosfery trafił NOSEX, przypadkiem lub nie. Ludzkość musiała znaleźć sobie nowy narkotyk. Co tym razem? Współczesna telewizja jest tego pełna. Lem wydał to opowiadanie w1871 roku, opisywana sytuacja miała miejsce w 1998 roku, a fabuła toczy się na początku naszego stulecia. Drugie opowiadanie w zbiorze jest, z grubsza mówiąc o głupocie, trzecie o bycie, tożsamości, pragnieniach, które stały się przedmiotem nieczułego handlu, czwarte i piąte - klasyka i kolejne dziesięć świadczące o bogactwie i rozmaitości fabuły autora. Antologia pozostawia nieodparte wrażenie o geniuszu pisarza. Bez zagłębiania się w fantastyczne wątki filozoficzne i socjologiczne każdy z utworów pozostaje uniwersalny, świeży językowo i inteligentnie zabawny. Świat się zmienia a Lem wciąż atrakcyjny. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Pomocnik Świętego Mikołaja. Chiara Cioni

W poszukiwaniu nowej rodziny mały elf Paluk trafia do… domu samego Świętego Mikołaja! Mały elf nieświadomy tego do kogo trafił jest trochę wystraszony, bo nie wie co go czeka. Paluk przybywa do niezwykłego domu i poznaje resztę lokatorów tego niesamowitego miejsca. Zwiedza pracownię Świętego Mikołaja, gdzie dowiaduje się, w jaki sposób powstają prezenty i skąd Mikołaj wie, jaki podarunek dostarczyć każdemu dziecku. Ogląda stajnię z reniferami i magiczne sanie Mikołaja. Pewnej nocy okazuje się, że Mikołaj potrzebuje pomocnika i prosi o pomoc właśnie małego Paluka. Razem wyruszają w ekscytującą podróż po świecie aby na czas dostarczyć dzieciom prezenty. Czy im się uda? Poznajcie niezwykłe przygody, które spotkają ich obu w najbardziej magiczną noc w roku. Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
972
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group