Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 9051
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Zabójcze gorąco

Czwartek, 27 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 28 lipca 2006, 18:22
Autor: Daria, TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Zabójcze gorąco
Fot. Arkadiusz Piekarz, Daria
Upały dają się we znaki nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Jedne jakoś radzą sobie same, innym – należy pomóc.

Na bardzo prosty pomysł przeczekania gorąca wpadł nietoperz, którego zauważyliśmy śpiącego w zacienionym kącie przy framudze drzwi. – To jedyny latający ssak, który jest chroniony. Na żer wyrusza dopiero po zmierzchu, kiedy robi się chłodno – wyjaśniono nam w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze.

Upału nie lubią też bociany. Ich żerowiskiem są wilgotne łąki i mokradła. Przy takich temperaturach ciężko i tam znaleźć pożywienie. Ptaki jakoś sobie radzą, choć jest im trudniej niż w minionych latach. Ornitolodzy jeszcze nie wiedzą, jak aura wpłynie na bocianie potomstwo i kondycję ptaków.
– Opóźniona wiosna i upalne lato. Wiele bocianów przyleciało później niż zwykle. Na pewno teraz trudniej im zdobyć pokarm – przekonuje ornitolog Marek Wołkowski.

Bardzo wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę są psy. Zamknięte w samochodach zostawionych na słońcu nie mają szans na przetrwanie. Dowód: ostatni przypadek z Wrocławia, gdzie pozostawiony w pojeździe czworonóg zdechł z powodu gorąca.

Psy męczą się także przypięte przed sklepami, uwiązane na smyczy, zwłaszcza tam, gdzie nie ma cienia. – Skutkiem długiego przebywania na słońcu takiego zwierzęcia może być udar słoneczny – ostrzega Janusz Mazur, lekarz weterynarii. – Zwierzę musi mieć do dyspozycji miskę z wodą i zacienione miejsce. Lepiej idąc na spacer z psem, nie robić przy okazji zakupów. Pozostawione przed sklepami czworonogi bywają agresywne i robią dużo hałasu – dodaje.

Jak z upałami radzą sobie koty? Są na tyle samodzielne, że zawsze sobie znajdą zacienione legowisko, ale i tym zwierzętom trzeba udostępnić miski z wodą.

Policja przypomina, że zaniedbanie domowego zwierzęcia w trakcie panujących upałów może być zakwalifikowane jako przestępstwo w postaci znęcania się nad czworonogami.
Grozi za to kara do roku więzienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group