Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9729
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Za tydzień decyzja ws. połączenia MDK i MOS–u

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 22 kwietnia 2020, 13:09
Aktualizacja: Sobota, 25 kwietnia 2020, 10:54
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Sytuacja związana z zakazem zgromadzeń sprawia, że również Rada Miejska rozpoczęła pracę w trybie zdalnym. Podczas dzisiejszej (22.04) Komisji Oświaty miał być rozpatrywany projekt utworzenia Centrum Wspierania Uzdolnień, który zakłada połączenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i Młodzieżowego Domu Kultury.

Jak już informowaliśmy w lutym br., efektem pracy zespołu powołanego przez prezydenta miasta, było wypracowanie rekomendacji dla usprawnienia zarządzania oświatą w Jeleniej Górze. W zespole powołanym przez Jerzego Łużniaka pracowali: Konrad Sikora (zastępca prezydenta odpowiedzialny za sport i edukację), Anna Bałkowska (przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej), Ryszard Wach (dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miasta), a także przedstawiciele związków zawodowych (Sylwia Gac-Sufleta, Andrzej Grosicki), Joanna Marczewska (przedstawicielka dyrektorów szkół) oraz Sebastian Kalisz (księgowy ze Szkoły Podstawowej Nr 15).

Aktualnie częścią obiektów sportowych zarządza spółka Termy Cieplickie (stadion, hala i hotel przy ul. Złotniczej), a częścią Międzyszkolny Ośrodek Sportu (hala, basen, korty przy ul. Sudeckiej, stadion przy ul. Lubańskiej, a nawet Rakownica). Wydatki związane z MOS-em znajdują się w dziale dotyczącym kultury fizycznej, a MDK jest jednostka oświatową. Nowy, połączony twór ma się zajmować szeroko pojętym wspieraniem uzdolnień dzieci i młodzieży - pod względem sportowym, kulturalnym i naukowym.

Pomysł łączenia MOS-u i MDK był już forsowany za kadencji Marcina Zawiły, jednak liczne protesty i brak większości w Radzie Miejskiej, nie pozwoliły na realizację przedsięwzięcia. Obecnie, sprawa wydaje się przesądzona, a decyzja ma być podjęta na najbliższej - zdalnej sesji Rady Miejskiej, zaplanowanej na 29 kwietnia br.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Oświaty na wniosek radnego Justyna Bilskiego, zdjęto projekt dotyczący utworzenia Centrum Wspierania Uzdolnień z porządku obrad, bowiem zawierał szereg błędów i ma być szybko poprawiony. Już w najbliższy piątek Komisja Oświaty ponownie spotka się za pomocą łączy internetowych i wyda opinię do projektu. Ostateczna decyzja zapadnie w najbliższą środę (29.04) podczas sesji Rady Miejskiej (również drogą internetową).

Póki co, nie ma decyzji gdzie trafią obiekty sportowe, ale najprawdopodobniej będzie to miejska spółka Termy Cieplickie, która zarządza już częścią obiektów. W trakcie dyskusji podkreślano, że basen czy korty przy ul. Sudeckiej wymagają dużych inwestycji. Zarówno one, jak i hala przy ul. Sudeckiej i stadion przy ul. Lubańskiej - mają być przekazane innemu podmiotowi. Na pytanie radnego Bilskiego, czy któryś z obiektów zarządzanych obecnie przez MOS, jest planowany do sprzedaży - zastępca prezydenta zapewnił, że nie ma takich planów.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
10%
Smuci
0
0%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 22-04-2020 14:13
I znowu będzie przepychany kolanem niedopracowany gniot i to w czasie pandemii? Zgłoszony z błędami...? Najlepiej pod osłoną nocy jak to jest ostatnio w zwyczaju!
~Nazwa 22-04-2020 16:49
Trzeba zmienić nazwę. CWU źle się wymawia
~ 22-04-2020 18:25
I bardzo dobrze. W końcu.
~Milosz Kaminski 22-04-2020 19:09
W porządku pomysł, bo trzeba racjonalizowac wydatki w czasie dlugiego kryzysu, ktory sie wylania. Ale tak, by nie stracić subwencji oświatowej panstwa na MDK, czy to możliwe? A swoja drogą, czy są jakies pomysly odnosnie laczenia instytucji kultury, przygotowane przez odrębny zespół?
~jacek21 22-04-2020 20:51
do: ~Milosz Kaminski (19:09)
O kosztach i oszczędnościach nic nie wiadomo.Nic też nie wiadomo o wsparciu dla miejscowych firm.Rada miasta chyba swoim życiem żyje.
~ 23-04-2020 16:08
To zły pomysł i perfidnie forsowany teraz, kiedy rodzice nie mogą protestować. MDK i MOS parę lat temu przecież rozłączono. Chodzi o coś całkiem innego - o budynek MDK - niby w tragicznym stanie ale tak na prawdę bardzo cenny. W budynku MDK już zaczął się remont z pieniędzy rodziców- wymiana okien. MDK sam się finansuje - nikt o tym nie mówi - a wszelkie media opłaca się z wielu umów najmu (masz telefonii, szkoła nauki jazdy, parking strzeżony itp). A władze chcą ten budynek zamknąć, wygonić zajęcia do szkół. Budynek nie ulegnie całkowitej destrukcji bo jest już kupiec na ten piękny pałacyk w centrum miasta.
~aborygen 25-04-2020 8:29
Że niby Rakownicą ktoś zarządza, to jakaś kpina , teraz to śmietnik.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group