Niedziela, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6429
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z zespołem Downa w radosnych barwach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 15 marca 2011, 17:44
Aktualizacja: 17:44
Autor: Agrafka
Jutro o 18.00 w ramach obchodów VI Światowego Dnia Dzieci z Zespołem Downa odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Alicji Plewni pod nazwą „W każdym dziecku ukryte jest marzenie Boga” w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie.

Zdjęcia prezentowane na wystawie zostały wykonane głównie na turnusach rehabilitacyjnych, na które Alicja Plewnia jeździ ze swoją córką i to właśnie córka stała się dla niej inspiracją do robienia zdjęć. - Fotografuję od momentu, w którym Jagoda pojawiła się na świecie. Tematem zdjęć są głównie dzieci z zespołem Downa – mówi autorka.

Wystawa ukazuje świat dzieci z zespołem Downa w radosnych barwach. Uczy, że gdy nie będziemy patrzeć na nie przez pryzmat naszej normalności, wtedy odkryjemy ich radosną stronę życia i będziemy potrafili bardziej zrozumieć ich świat.

Alicja Plewnia jest członkiem Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa. Jest mamą 14-letniej Jagody. Alicja Plewnia trzy lata temu założyła forum internetowe „Zakątek 21”, które jest przeznaczone dla rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Dziś forum cieszy się dużym powodzeniem, a zarejestrowanych jest na nim ponad 1300 użytkowników i ciągle dołączają kolejni. W ubiegłym roku powstało również Stowarzyszenie Zakątek 21.

Dotychczasowe osiągnięcia Alicji Plewni, to wyróżnienie w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Dziecko niepełnosprawne kochane takie jakie jest, dlatego, że jest!" (2007), w X edycji tegoż samego konkursu III miejsce (2009) w XI edycji (2010) również miejsce III. Jest również współautorką zdjęć wystawy „Odmienne, ale takie same” prezentowanej w 2007 roku, w ramach II Światowego Dnia Zespołu Downa w Klubie ”Orlik” w Jeleniej Górze. W marcu 2010 roku odbył się wernisaż wystawy „W każdym dziecku ukryte jest marzenie Boga” w MCK w Tychach. W czerwcu 2010 r. wystawiła swoje zdjęć na zlocie stowarzyszenia Zakątek 21.

Zdjęcie jej autorstwa zdobi okładkę książki Bogusławy Kaczmarek „Trudna dorosłość osób z zespołem Downa”. Serię fotografii pani Alicji opublikowano w kalendarzu na rok 2010, wydanym przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa.

Organizatorem jest Miasto Jelenia Góra, Miejski Dom Kultury „Muflon”, Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ja 15-03-2011 18:15
Dlaczego Down to choroba?Może to my jesteśmy chorzy...!
stańczyk 15-03-2011 20:38
Co roku oddaję im mój 1% z PITa. W tym roku będzie tak samo.
~Jeloneczka 15-03-2011 21:23
Tacy sami... tylko radośniejsi, szczerzy, serdeczni... tacy jak my kiedyś... Szacunek dla wszystkich, którzy oddają serce
~mama dziecka z ZD 16-03-2011 1:18
Dzieci z zespołem Downa mimo zaburzeń w materiale genetycznym dziedziczą wiele cech fizycznych i psychicznych od rodziców. Rozwijają własne talenty i zainteresowania, są aktywne sportowo, grają na instrumentach, tańczą, malują. Niestety większość z nas nie zna problemu osób sprawnych inaczej i nie wie, że mają one takie same potrzeby jak my i mimo swych niedomogów fizycznych lub intelektualnych chcą żyć pełnią życia. Ich świat to też nasz świat.
~olo 16-03-2011 18:14
Osoby z Zespołem Downa oddają nam swoje serce na ręce - wystarczy sięgnąć!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group