Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2490
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z Wojska Polskiego ubędzie starych drzew

Piątek, 17 lutego 2017, 7:34
Aktualizacja: Wtorek, 21 lutego 2017, 17:02
Autor: UM
Jelenia Góra: Z Wojska  Polskiego ubędzie starych drzew
Fot. Użyczone/UM
– Jeszcze przed rozpoczęciem okresu lęgowego zostanie z pasów drogowych przy Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze usuniętych siedem drzew – informuje rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej górze Cezary Wiklik.

- Drzewa przy tej ulicy zawsze stanowiły kontrowersję, bo z jednej strony część mieszkańców zabiega, by je zachować, z drugiej inni (szczególnie mający mieszkania tuż przy koronach wysokich drzew) od dawna postulują, by wyciąć niektóre z nich, m.in. ze względu na zagrożenie, jakie stanowią dla szyb balkonów i okien. Swoje powody do wniosków o wycinkę mają też przedstawiciele firmy wodociągowo-kanalizacyjnej (korzenie drzew dewastują sieci) i drogowcy, także ze względu na wpływ korzeni na jezdnie i chodniki – wyjaśnia Cezary Wiklik.

Po zmianie ustawy, prywatni właściciele gruntów mogą bez większych ograniczeń wycinać drzewa, natomiast sytuacja samorządów i drzew rosnących na terenach gminy w zasadzie się nie zmieniła – władze miasta muszą ubiegać się, jak dawniej, o zgodę na wycinkę. Miastom i gminom wiejskim taką zgodę wydaje Urząd Marszałkowski.

- W przypadku Miasta – wyjaśnia Jerzy Łużniak – utrzymujemy zasadę, że dla równowagi dokonywanych wycinek w każdym przypadku dokonujemy nowych nasadzeń. Nie zawsze jest możliwe, by miały one miejsce w tych samych obszarach, niemniej zawsze nowych drzew jest kilka razy więcej, niż usuwanych. Drzewa, to jeden z elementów niwelowania zagrożenia smogiem i choćby z tych przyczyn staramy się, by na terenach miejskich ich nie ubywało. Ustawa daje w znacznym stopniu wolną rękę właścicielom gruntów prywatnych.
Na zdjęciach: przykłady dwóch drzew, które za kilka dni zostaną wycięte z pasów przy Al. Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group