Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6275
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z problemem zadłużenia czynszowego do prezydenta miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 30 stycznia 2012, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: UM
Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry kontynuuje zadeklarowane w trakcie kampanii wyborczej – przyjmowanie interesantów bez zapisów w każdą ostatnią sobotę miesiąca. 28 stycznia przyjął 21 osób. Gości było więcej, ale niektórzy z jedną sprawą przychodzili w kilkuosobowej grupie.

- To ważne spotkania, bo okazuje się, że choć wciąż powtarzamy niektóre informacje, to i tak nie do wszystkich one docierają. Przykładem jest sprawa zadłużeń czynszowych, z czym przyszło w minioną sobotę aż pięć rodzin. Podkreślam – od początku kadencji przyjąłem zasadę, że eksmisja jest najgorszą i ostatnią z możliwych form „regulowania problemów zadłużenia”. Stosujemy ją tylko w relacji z osobami, które swoim sposobem życia utrudniają byt sąsiadów - powiedział M. Zawiła.

Jeśli – a tak się najczęściej zdarza – zadłużenie powstaje na skutek pecha w życiu, albo nagle pojawiających się problemów, to samorząd proponuje rodzinom zagrożonym eksmisją „program trzech kroków”. Po pierwsze – deklarują, że będą płacić terminowo bieżący czynsz co najmniej przez trzy miesiące, wówczas podpisywana jest z nimi ugodę. Polega na tym, że zawieszane jest naliczanie odsetek od długu, a rodziny deklarują regularną spłatę bieżącego czynszu oraz stopniową, w malutkich ratach, spłatę zadłużenia z okresów poprzednich.

Po drugie – jeśli tak się dzieje, to podpisywana jest umowa najmu, co umożliwia rodzinom będącym w tarapatach otrzymanie „dodatku mieszkaniowego”, sporej ulgi w płatności czynszu. Po trzecie – po spłaceniu kwoty głównej długu i regulowaniu przez czas ugody bieżącego czynszu następuje umorzenie odsetek, a lokator odzyskuje pełnię praw do zajmowanego przez siebie mieszkania.

Ten system oznacza, że wiele rodzin zdecydowało się na taką procedurę, miasto z jednej strony odzyskuje zaległy czynsz, a obie strony unikają dramatycznych konsekwencji procesu sądowego, wyroku eksmisyjnego i eksmisji. Wskutek wyroku bowiem rodziny otrzymują prawo do lokalu socjalnego, albo nie otrzymują. A jeśli nawet sąd orzeknie o lokalu socjalnym, to następuje pogorszenie warunków mieszkaniowych i dodatkowy, niepotrzebny nikomu stres.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~Zadłużony 30-01-2012 9:20
Nie jest to prawdą. Mimo zawartej ugody i zgodnej z nią spłatą zadłużenia i bieżącego czynszu przez 14 miesięcy wystąpiłem do prezydenta o zawarcie ponownej umowy najmu. Dostałem zdecydowaną decyzję odmowną bez jakiegokolwiek uzasadnienia. Nie piję i nie awanturuję się, chciałem uregulować swoje sprawy, ale miasto woli tymczasowość.
~sader 30-01-2012 9:26
Potwierdzam wpis "zadłużonego". W tym miesiącu w podobnej sytuacji też dostałem decyzję odmowną o uregulowaniu stosunku najmu z urzędu miasta.
~Gość 30-01-2012 10:16
Z GRUNTAMI POD GARAŻAMI JEST TO SAMO !!!!!! NIE PODPISUJĄ UMÓW DZIERŻAWY I DOJĄ NAS ILEŚ KROTNYMI STAWKAMI (TERAZ 3 ) ZŁODZIEJSTWO I SKU.......... W BIAŁY DZIEŃ !!!!! NAJWAŻNIEJSZE ŻE BĘDĄ MIELI Z TEGO NA PREMIE I WYPŁATY DLA SIEBIE A I SPOTKANIA "INTEGRACYJNE" - TERAZ ROBIĄ TO NA ZADUPIACH ŻEBY PLEBSOWATY oBYWATEL NIE WIDZIAŁ !!!!!!!!!!!!!
~ 30-01-2012 10:44
Czyli Prezydent co innego mówi, a co innego robią urzędnicy. To kto rządzi?
~zenia 30-01-2012 10:48
nie możliwe ...ja straciłam mieszkanie ...błagałam wszystkich o możliwość rozłożenia na raty bo było nam ciężko ...nikt nam nie pomógł ...do prezydenta napisałam kilkanaście pism z błaganiem o pomoc !!! oczywiście decyzje były odmowne ...teraz jestem bez mieszkania ...bez zameldowania ...z dzieckiem ... dodam że mam stałą pracę i chciałam spłacać dług ale nikt nie chciał mnie wysłuchać..nie jestem z rodziny patologicznej ale w pewnym momencie podwinęła mi się noga ...Polska rzeczywistość ...ale alkoholikom i ćpunom pomagają ...a jak ...szkoda słów !!
~ 13-03-2018 10:42
do: ~zenia (10:48)
Z kad pani jest?
~Doktor Gu 30-01-2012 11:10
Nie płacą - sio!! Ale wszyscy bez wyjątków. Powinno się ustalic termin - na przykład nie płacisz rok czy pół roku i won z jamy. Nie dosyc że miszkanie za darmulca od miasta to jeszcze wielkie olaboga że miasto chce czynsz. Tym co kredyty na mieszkanie brać musieli żeby "na swoim" spróbować nikt nie pomaga i nie zawiesza i odsetek nie umarza. Mordy w kubeł i płacić czynsze albo won. Tysiące ludzi czeka na mieszkania. Ludzi zdolnych płacić czynsz.
~ 22-05-2018 17:13
do: ~Doktor Gu (11:10)
Poczekaj Tobie noga też się może powinąć
~ 30-01-2012 11:25
LUDZKI PAN TEN ZAWIŁA! Pochyli się nad problemami maluczkich, no i wziął sobie podwyżkę 1000 PLN, a przecież mógł wziąć 2000....
~Dariusiella 30-01-2012 11:27
A ja straciłam mieszkanie które nawet nie było zadłużone. Sąsiadka napisała donos a urzędnicy od ręki mnie wyrzucili. Pan prezydent obiecał pomoc ale słowa nie dotrzymał. Mało tego! Interesantów nie przyjmuje pomimo ogłoszenia że w każdy roboczy poniedziałek miesiąca jest do dyspozycji ludzi a chwali sie sobotą! od tego jest żeby ludziom pomagać! A! A dlaczego nikt nie napisał ile osób nie przyjął? I jak wyglądały spotkania? Trochę więcej uczciwości moi państwo!
~ 30-01-2012 11:28
~Doktor Gu - Spokojnie! Przyjdzie i czas na przydział "pod mostem" i dla tych z kredytami!
~ 30-01-2012 11:34
im szybciej wszystkie mieszkania i domy w Polsce oraz pozostałe tereny zostaną znacjonalizowane tym lepiej i zdrowiej dla tego kraju bo chciwość ludzka dziś urosła do niebotycznych rozmiarów
~walentynka 30-01-2012 12:00
btw, mysleliscie juz o walnetynkach? http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/498557,kochasz-pokaz-to,id,t.html
~ 30-01-2012 12:21
Ludzie olejcie ten system , zostawcie te ruiny i wyjeżdżajcie za granice.
~jood 30-01-2012 12:26
@ Dariusiella Urzędnicy wyrzucili ot tak sobie, po jednym donosie? Jasne, w naszym kraju. Wymyśl jakąś lepszą bajeczkę.
~Najemca 30-01-2012 14:40
Chcialabym sie rowniez przekonac czy P. Prezydent Zawila przejal wszystkie obietnice po swoim poprzedniku. W kwestii jak do tej pory nie uregulowanej kamienic przy Staromiejskiej. Miasto toczy zekomy boj o zasiedzenie ktore to w dziwny sposob nie mozna sledzic. Wszystkie sprawy sadowe odbywaja sie w tajemnicy przed Zainteresowanymi. Prezydent jak i Miasto ma Lokatorow nieruchomosci poprostu gdzies. Kwestia Czynszow jest grubo poruszana, zas stan techniczny na obecna chwile to tragedia. Latwo powolywac bieglych ktorzy przychodza sprawdzac stan tech. Nie majac nawet pojecia o tym co sie w nich ma. Dokonuja wzglednych ogledzin myslac ze Wodociag i Ka...lizacja po 40 latach sa w idealnym stanie.
~gęgęgęgęgę 30-01-2012 15:13
A wybudują kolejną Biedronkę ja chcę Biedronkę
~Dariusiella 30-01-2012 16:14
@jood w listopadzie 2010 roku trafiłam na nerichirurgię w Wałbrzychu gdzie przeszłam dwie powżne operacje kręgosłupa po czym do sanatorium uczyć się chodzić. w tym czasie sąsiadka napisała donos że mnie nie ma a urzędnicy uwierzyli jej pomimo że przedstawiłam dokumenty z leczenia szpitalnego i sanatoryjnego. Mieszkanie nie było zadłużone, była zawsze nadpłata. Widać joop jednak że jeszcze nie miałeś do czynienia z jeleniogórskimi urzędnikami bo wydaje Ci się że takie rzeczy nie są możliwe. otóż są i uwierz mi, że nie życzę Ci tego.
ebee 30-01-2012 19:24
Panu Prezydentowi nie wypaliła SKM. Cieplickie Termy kuleją. Pan Lnnard skutecznie zarządza połaczonymi ZGL- lami. Czy Prezydent Miasta naprawdę nie ma innych rzeczy do zrobienia od wchodzenia w kompetencje podległych mu urzędników ? Po co było za niemałe pieniądze łączyć ZGL- le, skoro zadłużeniami w czynszach zajmuje się ....Prezydent Miasta ? PARANOJA, za pieniądze podatnika !
~ 30-01-2012 20:24
proponuje z ratusza zrobić mieszkania chociaż będzie z niego jakiś pożytek a Zawiła i jego świta niech urzędują np na Kilińskiego tam mają taki duży plac
~ 30-01-2012 21:38
A może pan prezydent przyznałby się ile to kasy wisi wspólnotom mieszkaniowym, kiedy zamierza zapłacić i dlaczego sprzedaje mieszkania na wolnym rynku z długiem o którym nie wiedzą kupujący. Swoją drogą ciekawi są notariusze którzy przy sporządzaniu aktu notarialnego nie żądają zaświadczenia od zarządcy nieruchomości o zadłużeniu lokalu lub braku zadłużenia. Stach
~Jel.. 30-01-2012 22:20
i za darmo rozdają mieszkania socjalne ludziom co ich nie potrzebują i jeszcze dokładają na remont.Potem taki gostek ze zniżką kupuje aby je wynajmować.Ani razu nie przenocował w tej chałupie.
~mak 31-01-2012 8:13
do jel mieszkania socjalnego nie mozna wykupic ..nawet kwaterunku w budynku gdzie sa socjale tez nie wiem bo szukam zamiany wykupuje i spadam za granice
~duma 1-02-2012 6:07
Proszę Państwa można zobaczyć jak budynki były remontowane od czasów po wojennych świadczą o tym napisy jeszcze po Niemcach, one znajdują się dla przykładu przy ulicy Łącznej i ul. Batalionów CHłobskich.Stary Grabarów , Zobaczcie też jak prywaciarz który robi bramy i ogrodzenia zrobił na terenie zalewowym nie legalnie , zabudowania i zajęcie terenu nie jego czyli teren który należy do budynku miasta, kanał który był ściekiem wodnym zabudował i podłączył szambo , ścieki domowe które idą do bobru a budynek mieszkalny powiększył bez zgody kogo kolwiek i co na to PAN PREZYDENT na pewno nic nie wie albo jego pracownicy ukrywają ,przepis mówi że na terenie zalewowym nie można tego robić. Ludzie i mieszkańcy czekają co na to PAN PREZYDENT odpowie,zwłykłego mieszkańca by już załatwili .
~J23 1-02-2012 10:36
Zejdz Pan na ziemie Panie Prezydencie żeby nie było zapuzno , nie lekfiduj Pan miejsc pracy i rzemiosła , naród Panu zaufał mają Pańską deklaracje wyborczą , a już szykują wotum nie ufności dla Pańskiej koalicji ,nie licz pan że nie zostanie Pan rozliczony z dzałalności , jako historykowi nie pasuje się ośmieszyć , DOBRA RADA

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group