• Wtorek, 21 stycznia 2020
  • Godz. 6:46
  • Imieniny: Agnieszki, Jarosława
  • Czytających: 2021
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Z nowym ubezpieczeniem i bez kolejek już za rok?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 23 października 2010, 9:21
Aktualizacja: 9:22
Autor: Angela
Dolny Śląsk i Pomorze od przyszłego roku mają zostać objęte pilotażowym programem Ministerstwa Zdrowia dotyczącym dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Prywatni ubezpieczyciele mają konkurować z NFZ. Pacjenci z polisami mają krócej czekać w kolejkach do lekarzy, a koszty ubezpieczania mają odliczać od podatków. Szpitale zyskają w ten sposób więcej pieniędzy.

Obecnie zakończyły się prace nad projektem ustawy o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Teraz projekt ma trafić do konsultacji społecznych. Na tym rozwiązaniu mają skorzystać nie tylko szpitale czy przychodnie, ale i pacjenci. Ci z dodatkowym ubezpieczeniem będą czekać krócej w kolejkach, ponieważ z dodatkowych pieniędzy opłacone będą zabiegi i konsultacje, których teraz przez brak pieniędzy z NFZ nie wykonuje się.

Pacjenci korzystający z dodatkowych ubezpieczeń, zgodnie z założeniami, mają odpisywać jego koszty od podatku. Nie wiadomo jednak, czy zgodzi się na to Ministerstwo Finansów. Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze w nowym rozwiązaniu upatrują szansę stuprocentowego wykorzystania bazy, sprzętu i specjalistów.

– Poziom naszych potencjalnych możliwości jest widoczny m.in. w tzw. nadwykonaniach czyli usługach wykonanych ponad kontrakt z NFZ. Do września kształtują się one na poziomie kwoty około 8 mln zł, a do końca roku będzie to kwota 12 mln zł. Szacuję, że szpital ma około 30 procent niewykorzystanych możliwości, które mógłby wykorzystać, gdyby znalazły się pieniądze na finansowanie – mówi Stanisław Woźniak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze.

– Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia dają taką szansę pod warunkiem, że zostanie „ubrany” w dobre ramy prawne. Mamy bowiem bazę, dobry sprzęt, z którego wiele urządzeń mogłoby pracować znacznie dłużej niż obecnie, oraz personel. Brakuje nam tylko pieniędzy – rozkłada ręce szef szpitala.

St. Woźniak dodaje, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić, czy nowy pomysł ministerstwa ma jakieś wady czy nie, i czy niesie jakieś zagrożenia. Program dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych jest bowiem jeszcze w ogólnym zarysie i niewiele wiadomo o szczegółach jego realizacji. Stanisław Woźniak ma jednak nadzieję, że od przyszłego roku program pilotażowy zacznie być realizowany na Dolnym Śląsku.
Dopiero wówczas się okaże, czy będzie tak kolorowo , jak zapowiada ministerstwo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~s. 23-10-2010 10:11
Znakomite poletko do wszelkiej maści oszustw i nadużyć - jeszcze większych jak obecnie.
~ja 23-10-2010 10:20
Każda reglamentacja rodzi zjawiska korupcyjne. Każde uwalnianie rynku oczyszcza go z korupcji. Patrz na stomatologię czy weterynarię. I ucz się a potem pisz. Nigdy odwrotnie.
~przypadkowy gość 23-10-2010 10:38
Pan Redaktor i Pan Dyrektor delikatnie rzecz ujmując nie wiedzą co mówią. O ile Redaktorowi się nie dziwię, to Dyrektorowi już tak. Pilotaż ma dotyczyć możliwości operowania podstawową składką zdrowotną przez inne ubezpieczalnie niż NFZ i nie ma nic wspólnego z ubezpieczeniami dodatkowymi. Zresztą jedno i drugie to tylko bicie piany przed wyborami, bo na uruchomnienie pilotażu od 01.01.2011 jest za mało czasu, zaś na temat ubezpieczeń dodatkowych nie ma nawert projektu ustawy.
~ciulzpo 23-10-2010 10:39
szkoda fatygi wiosną PO PO to będzie już tylko przykrym wsPOmnieniem.
~ja 23-10-2010 12:17
sądzisz że jedyna profesjonalnie zarządzana partia odda władzę na wiosnę?
~Izabell 23-10-2010 12:58
No to teraz biedni będą czekać rok na miejsce bo bogatsi będą pierwsi.Biedni mogą umierać.
~ja 23-10-2010 14:56
Biedni zawsze mieli, mają i mieć będą gorszą jakość usług. Widzisz w tym coś dziwnego? Nie masz czym płacić - nie możesz wymagać. Chore jest to że dobrze wyposażony szpital nie może wykonywać usług, przez co sprzęt ratujący życie stoi nieużywany, a lekarze chałturzą gdzie się da. Zamiast więc kombinować nad poprawą dostępności usług dla ubogich walcz z ubóstwem. Edukuj, zwalczaj alkoholizm, pomagaj organizacjom znającym problem.
~miejscowe 23-10-2010 17:56
Duby smalone opowiadacie, Łaskawco.
~, 23-10-2010 19:44
We love us jelonka.com
~xd 23-10-2010 20:28
jak mam placic jakies skladki i moze bende ktocej w kolejce czekal to juz wole isc prywatnie do lekarza a nie do panstwowego nieudacznika !
~Gość 23-10-2010 22:42
Te całe pomysły z nowymi ubezpieczeniami , to taka sama beczka bez dna jak jest obecnie . Rozpieprzyć cały NFZ i są pieniążki na leczenie , karmi się darmozjadów, nie za grosze tylko za chorendalne pieniądze . Poza tym w tym naszym kraiku najważniejsza jest kasa ile medycy wyrwą z tego frajera jakim jest / rzekomy biedak / i obecnie proponuje się dodatkowe ubezpieczenie , w ten nasz szpital choć by nie wiem ile wrzucić pieniędzy to i tak nic nie zmieni , bo ludzie tam pracujący zapomnieli o przysiędze i leczeniu tam prawie wszyscy chcą forsy nie pracy , resztę mają w czterech literach .
~tylko UPR 23-10-2010 22:59
Wy jeszcze wierzycie tek pospolitej szamance Kopacz? pamiętacie jej pierwszy maniakalny pomysł jako ministra: recepty lekarskie zabezpieczane hologramami i znakami wodnymi jak banknoty? i co? i g...o, jak zwykle z Peło. jedyne co potrafią to podnosić podatki, a Wy zmądrzejecie chyba dopiero gdy stawka VAT przekroczy 98%.
~sceptyczka 24-10-2010 0:09
i wy wierzycie tym Pe-łowcom? to jest taka sama prawda Kopaczowej, jak przekopane na metr głęboko lotnisko w Smoleńsku. Jak ci rządzący otwierają gęby, to same kłamstwa z nich płyną. Potrafią tylko merdać ogonem przed tymi ze wschodu i zachodu, a oni ich łaskawie poklepują. Zeszmacają Polskę.
~ja 24-10-2010 8:37
Zmuś lekarza do pracy za darmo. Skąd się biorą tacy dyletanci? Jest popyt na usługi medyczne to jest i odpowiednia ich cena. Jedyny problem to nierówny dostęp placówek do pacjenta. Publicznym placówkom nie wolno brać pieniędzy od nikogo poza NFZ. Jasne???
~madlen 24-10-2010 9:37
pfffffff.... absurd !!! Więc pytam sie w jakim celu płace kolosalne sumy na ubezpieczenie zdrowotne ? Wszyscy biedni i nieszczęśliwi leczą się za moje pieniądze i dlatego nie wystarcza mi ich na pokrycie własnych potrzeb... Nie powinno być obowiązku płacenia na NFZ ! Od tego PO powinno zacząć... Każdy z nas gospodarując własnymi pieniędzmi i lecząc się prywatnie wyszedł by na tym interesie lepiej... Ale wtedy nieroby musiałyby iść do pracy bo nie szły by na ich potrzeby pieniądze ze wspólnego wora, do którego każdy z nas dokłada i bedzie dokładać więcej w zwiazku z dodatkowym ubezpieczeniem...... absurd !
~Obywatel 24-10-2010 11:37
Najczęściej do lekarza chodzą osoby z pokolenia 1200zł bo muszą zaharowywać się w pracy by móc w miarę godnie utrzymać rodzinę i nie stać ich na luksusowe wydatki jak prywatne leczenie.
~edekM 24-10-2010 13:28
Oto nowa sprawiedliwość społeczne POliberalna. A co tymi którzy składali się na starą składkę przez 35lat -Polska B, wyautować.
~ja 24-10-2010 16:10
do edekM - masz rację, sugeruję spytać tych którzy gospodarowali składkami przez 35 lat - gdzie są wasze pieniądze. Zauważasz chyba że poprawa losu pokolenia 1200 składkami osób lepiej zarabiających to ...... złodziejstwo. Przez socjalistów zwane sprawiedliwością społeczną.
~ 27-10-2010 9:23
płacimy tyle pieniędzy na służbę zdrowia a i tak chcąc się leczyć trzeba płacić dodatkowo i czekać w kolejce nawet prywatnie do specjalisty,dlatego nie wierzę że kolejne ubezpieczenie poprawi obecną sytuację, raczej będzie jeszcze gorzej ....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group