Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7845
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat: Z misją w Tanzanii

Piątek, 12 listopada 2021, 7:00
Autor: WAC
Świat: Z misją w Tanzanii
Fot. użyczone
Grupa radiologów oraz rehabilitantów z Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego pojechała z misją humanitarną do szpitala i przedszkola prowadzonego przez Siostry Elżbietanki w Maganzo w Tanzanii.

Medycy zawieźli do Afryki sprzęt medyczny oraz środki ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci dotkniętych albinizmem. Środki na ich zakup udało się zgromadzić dzięki zbiórce publicznej. Poza szpitalem siostry prowadzą w Maganzo przedszkole oraz świetlicę, gdzie dożywiają najmłodszych. Dzieci w przedszkolu uczą się języka angielskiego, matematyki oraz dostają śniadanie. Trzy razy w tygodniu w godzinach popołudniowych otrzymują ciepły posiłek, bardzo często jest to jedyne pożywienie w ciągu dnia.

To jest już moja druga wizyta w szpitalu w Maganzo – mówi elektroradiolog Tomasz Stasiak. - Pierwszy raz byłem tam w lipcu, aby pomóc siostrom elżbietankom w uruchomieniu aparatu rentgenowskiego, który otrzymały w darze z Polski. Nasza grupa składa się z 5 osób - dwóch lekarzy radiologów (Krzysztof Fujak, Katarzyna Chmielewska) elektroradiologa (to ja), ratownika medycznego Jarosława Przybylskiego (DIVEMED Jelenia Góra) oraz Aleksandry Szoć z Warszawy, która wspiera nas w tłumaczeniach. Team radiologiczny szkoli z zakresu wykonywania badań rtg ich opisów oraz badań USG. Prowadzimy również szkolenia z zakresu anatomii radiologicznej oraz podstawowych rozpoznań medycznych. Jarek przy pomocy Oli szkoli personel z zakresu kwalifikacji pacjentów przy przyjęciu do szpitala oraz postępowania z pacjentem w sytuacjach zagrożenia życia.
Dzięki ofiarności darczyńców udało się zgromadzić i przywieźć ze sobą około 200 pojemników z kosmetykami (kremy do opalania, środki łagodzące oparzenia itp.), kilkadziesiąt par okularów przeciwsłonecznych dla albinosów. Środki opatrunkowe, maseczki jednorazowe, rękawiczki jednorazowe, środki dezynfekujące, słodycze, artykuły biurowe. Każdy z uczestników miał ze sobą dwie walizki po 23 kg, więc łącznie przywieźliśmy ze sobą ok 230 kg darów dla misji w Maganzo.W ramach prowadzonej zbiórki zgromadziłem też 20960 zł za które zostały zakupione cztery profesjonalne pulsoksymetry za łączną kwotę 15757 zł, które przywieźliśmy ze sobą. Pozostałe pieniądze siostry przeznaczą na dożywianie najbiedniejszych dzieci oraz na dofinansowanie zakupu urządzenia do oddychania dla wcześniaków. W planie mamy jeszcze zamontowanie w samochodzie transportowym dodatkowych szafek, butli medycznych oraz różnych wieszaków, aby w pełni wykorzystać możliwości nowej karetki, którą siostry otrzymały z Polski - kończy T. Stasiak.

Twoja reakcja na artykuł?

30
71%
Cieszy
8
19%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
90
Tak, to odpowiedzialna praca
18%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
30%
To oburzające ile zarabiają
34%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group