Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 7231
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z miłości do tramwajów

Sobota, 21 sierpnia 2010, 7:30
Aktualizacja: Niedziela, 22 sierpnia 2010, 7:54
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Z miłości do tramwajów
Fot. TEJO/Archiwum
Jeleniogórski radny, a przy tym miłośnik regionu i jego sekretów, pracuje nad kolejną publikacją. Tym razem spod pióra Cezarego Wiklika wyjdzie książka poświęcona tramwajom, które po mieście jeździły od końca XIX wieku do 1969 roku.

Cezary Wiklik już napisał – wspólnie z Ivo Łaborewiczem – jedną „tramwajową” pozycję. Obecnie przygotowywana będzie jednak znacznie poszerzona, głównie o dokumentację ikonograficzną.

– Dotarłem do ponad 100 zdjęć przedstawiających tramwaje nie tylko „pocztówkowo”, lecz także jako element życia miasta. Są też fotografie reporterskie, na których widać tramwajową codzienność, włącznie z wypadkami, których z udziałem tych szynowych pojazdów było sporo – wyjaśnia Cezary Wiklik. Dodaje też, że w pozycji zawrze rozmaite wiadomości nie tylko o pojazdach elektrycznych, lecz także sięgnie do zaczątków komunikacji publicznej w mieście.

Tramwaje, które z ulic zniknęły przed 41 laty, wciąż budzą wiele emocji. – Kiedy jeździły, ludzie psioczyli, że są za wolne i hałasują. A kiedy przestały, brakuje nam ich – mówi Kazimierz Piotrowski, dokumentalista i znawca współczesnych dziejów miasta.

W ostatnich latach pojawiło się sporo koncepcji reanimacji linii tramwajowych. Żadna nie doczekała się realizacji przede wszystkim z braku środków. A może także dlatego, że wciąż brakuje upartego pasjonata z odpowiednim wsparciem, który by powrót linii tramwajowej dla Jeleniej Góry wywalczył. W ostatnim czasie bowiem tramwaje wracają do łask.

W lipcu tego roku minęło pięć lat od chwili, kiedy przed ratuszem stanął tramwaj kiosk z pamiątkami. Sprowadził go do Jeleniej Góry C. Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
93
Tak
75%
Nie
14%
Było blisko...
11%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Chmurami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group