Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 5529
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z kryminałem, poezją, muzyką. Ciepłe spojrzenie

Piątek, 18 lutego 2011, 18:27
Aktualizacja: Sobota, 19 lutego 2011, 9:22
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Z kryminałem, poezją, muzyką. Ciepłe spojrzenie
Fot. TEJO
Osoby cierpiące na różne choroby oczu, przede wszystkim jaskrę, spotkały się dziś w Książnicy Karkonoskiej, aby zintegrować się przy słowie mówionym i śpiewanym. Okazja to karnawał i potrzeba kontaktu.

Inicjatorem spotkania był Polski Związek Niewidomych, którego prezes zarządu jeleniogórskiego pani Danuta Musiał zaprosiła w imieniu społeczności organizacji twórców zrzeszonych w Jeleniogórskim Klubie Literackim. Z Wrocławia przybył także prezes Stowarzyszenia Chorych na Jaskrę Ryszard Piwnik. – Chcieliśmy nie tylko zaprezentować naszą twórczość, lecz także uświadomić ludziom, że cierpiący na jaskrę też mają swoją organizację – powiedział Jan Hanc z JKL.

Spotkanie było okazją dla Beaty Rokickiej, twórczyni młodszego pokolenia, aktualnie studentki filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pani Beata, która w minioną sobotę wygrała konkurs walentynkowy „Zakochaj się w… Jeleniej Górze” i nie mogła przybyć na ceremonię wręczenia nagród, przeczytała zwycięski wiersz „W sercu Jeleniej Góry”.

Zebrani zapoznali się także z fragmentami kryminału pióra B. Rokickiej zatytułowanego „Okno”. Akcja jest osadzona w Jeleniej Górze i tyczy zabójstwa kobiety w Parku Žižki (blisko „małej poczty”). Autorka wyznała, że zainspirował ją kompletny brak oświetlenia tego miejsca i chciała dać do zrozumienia odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, aby zamontować w parku latarnie. Dodajmy, że w treści sporo jest elementów prozy poetyckiej.

Swoje wiersze w różnych klimatach: od idylli poprzez miłość aż do smutku i nostalgii czytała także Irena Hryncewicz-Chlebna, poetka, prozatorka a także wiceprezes Jeleniogórskiego Klubu Literackiego. Jan Hanc przypomniał przy okazji, że JKL będzie w tym roku obchodził 30-lecie istnienia. Jego początki wiążą się z Jeleniogórskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym, a pierwszym prezesem był nieżyjący już dr Jerzy Kolankowski.

Zebrani oklaskiwali też zdziesiątkowany przez przeziębienie zespół wokalny „Marzenie”. Pasjonaci śpiewu przy akompaniamencie akordeonu wykonali kilka popularnych piosenek. Grupa działa społecznie od dwóch lat i już ma sukcesy, choćby pierwsze miejsce na Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych okręgu wałbrzyskiego. Po części „dla ducha” zebrani integrowali się rozmową przy kawie i ciastkach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group