Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7183
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Z KARR o przemyśle przyszłości

Czwartek, 28 listopada 2019, 9:44
Aktualizacja: Piątek, 29 listopada 2019, 10:19
Autor: Przemek Kaczałko
Karpacz: Z KARR o przemyśle przyszłości
Fot. Tomek Raczyński
Zwiększenie wydajności, nowe technologie, integracja systemów. Dla zwykłego człowieka brzmi kosmicznie, ale właśnie z tym muszą się zmierzyć przedsiębiorcy chcący sprostać wyzwaniom Przemysłu 4.0. Ten dotyczy nie tylko technologii, ale też nowych sposobów pracy, a przede wszystkim roli ludzi w przemyśle oraz umiejętności zachowania równowagi pomiędzy współdziałaniem człowieka i maszyny – podkreśla Katarzyna Harbul–Bała z KARR.

Stąd temat 26. Polsko-Niemiecko-Czeskiego Forum Kooperacji Firm „Przemysł przyszłości – szansą dla przedsiębiorców”, organizowanego przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., które 27 listopada 2019 roku odbyło się w Karpaczu.

Powszechny dostęp do Internetu, mobilność urządzeń, wykorzystywanie sztucznej inteligencji, a co za tym idzie powstawanie innowacyjnych produktów i usług, obniżenie kosztów, podnoszenie jakości obsługi klientów, zmiany na rynku pracy, zmiany definicji modeli biznesowych – to możliwości a zarazem wyzwania Przemysł 4.0. Z drugiej strony problemy wynikające z brakiem ludzi do pracy, przebranżowieniem ich, przestarzałych przepisów, biurokracji. I choć reprezentujemy tu 3 kraje. To wyzwania i problemy mamy takie same — mówi Piotr Miedziński, Prezes Zarządu Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Na Forum nie mogło zabraknąć ekspertów, mających wdrożenie produkcji przyszłości za sobą, jak BPower2 Sp. z o.o., Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości czy camLine Dresden GmbH. Gościliśmy również reprezentantów szczebla rządowego tych Państw, przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Transportu w Saksonii, oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i konsularnego z Czech i z Niemiec.
Ale Forum Kooperacji Firm to przede wszystkim spotkania przedstawicieli m.in. takich branż jak: motoryzacyjna, elektroniczna, energetyczna, budowa maszyn i urządzeń, elektrotechniczna, inżynieria środowiska, logistyczna, IT. To okazja do poznania oferty, nawiązania kontaktów pomiędzy przedstawicielami mikro, małych i średnim firm z Polski, Czech i Niemiec. To największa giełda kooperacji w regionie. Co ogromnie cieszy, w tym roku padł kolejny rekord frekwencji.

W części wykładowej oraz w panelach dyskusyjnych uczestniczyło blisko 300 osób. Natomiast w spotkaniach B2B ponad 160 firm. Dzięki temu odbyło się prawie 500 rozmów. Część z nich, jak udowadnia 26-letnia historia organizacji forum, przedłoży się na współpracę - podkreśla Katarzyna Harbul-Bała.

Pomimo różnic, narodowości czy branży, w której na co dzień działamy, zmagamy się z podobnymi problemami. Dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, otwartości na zmiany i chęci doskonalenia się jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom przyszłości i technologiom z nią związanych — podsumowuje Cezary Przybylski - marszałek województwa dolnośląskiego, który wręczył podczas Forum Piotrowi Miedzińskiemu Honorową Złotą Odznakę Zasłużony dla Dolnego Śląska, przyznawaną przez Sejmik Województwa.
Forum nie mogłoby się udać bez naszych wieloletnich partnerów. To: Powiatowa Izba Gospodarcza w Jabloncu nad Nysą, niemiecki od lat stały partner – Saksońska Agencja Wspierania Gospodarki, która jest również partnerem wiodącym projektu DigiNetPolSax, Centrum Technologii i Przedsiębiorczości w Bautzen (TGZ Bautzen GmbH) oraz Hochschule Zittau/Görlitz i Fraunhofer Kunststoffzentrum Oberlausitz - dodają organizatorzy.

Forum zostało zrealizowane w ramach projektu „DigiNetPolSax – Digitalizacja na rzecz wspólnego obszaru gospodarczego” który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014–2020.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group