Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7989
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z „kabelków” na bruk

Poniedziałek, 17 maja 2010, 12:41
Aktualizacja: Wtorek, 18 maja 2010, 8:49
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Z „kabelków” na bruk
Fot. Angela
Sprawa grupowych zwolnień w DSE Draexlmaier w Jeleniej Górze została już przesądzona. Firma przenosi swoją produkcję do Tunezji, a siostrzana spółka DWS Draexlmaier Wyposażenie Wnętrz Samochodowych, która miał przejąć zwolnionych pracowników, nie dostała zamówień. Już niebawem kilkaset osób może zostać bez pracy. Ostateczne decyzje zapadną z końcem maja br.

Podczas spotkania w lutym 2009 pracownicy DSE Draexlmaier Systemy Elektryczne zostali poinformowani o decyzji właściciela firmy dotyczącej przeniesienia produkcji wiązek elektrycznych do siostrzanego zakładu w Tunezji.

Otrzymali oni również obietnicę, że będą systematycznie przenoszeni do siostrzanej spółki DWS Draexlmaier Wyposażenie Wnętrz Samochodowych utworzonej w Jeleniej Górze w roku 2007. Dotychczas nowo tworzone tam miejsca pracy były zapełniane pracownikami DSE i od chwili rozpoczęcia zmian organizacyjnych z DSE do DWS przeszło ponad 300 pracowników.

W planach jest co prawda rozbudowa DWS i zwiększenie w nim zatrudnienia z 550 do 1200 osób, jednak oddanie do użytku nowej hali produkcyjnej przewiduje się na początek 2012. Zwolnienia grupowe w DSE natomiast mają pojawić się niebawem.

– Światowy kryzys, który znacząco dotknął branżę motoryzacyjną wpłynął na znaczne zmniejszenie ilości kupowanych przez klientów samochodów, wpłynął więc także niekorzystnie na obydwie jeleniogórskie firmy. Producenci samochodów zmniejszyli dla DWS, wielkości zamówień, a zapowiadane nowe projekty wejdą z opóźnieniem – pisze w komunikacie prasowym Sabina Moryc, dyrektor ds handlowo-administracyjnych firmy Draexlmaier w Jeleniej Górze.

– Obecne zmniejszenie produkcji samochodów Volkswagena spowoduje, że już znacznie wcześniej, niż to było zaplanowane, zabraknie zleceń na montaż wiązek dla DSE najpierw dla Passata a kilka miesięcy później dla Phaetona. Zarząd Spółki musiał więc podjąć najtrudniejszą z możliwych decyzji o rozpoczęciu procedury zwolnień grupowych w DSE . Zbyt wydłużony okres oczekiwania na rekrutację pracowników do nowych projektów w DWS-ie nie pozwala na utrzymanie zatrudnienia w tym czasie w DSE – dodaje dyrektor Moryc.

Jak mówi dyrekcja, pracownicy DSE, którzy otrzymają wypowiedzenia w ramach zwolnień grupowych dostaną pełne wynagrodzenie za okres wypowiedzenia oraz odprawy wynikające z przepisów związanych ze zwolnieniami z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

- Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych dają pracownikom możliwość wyłonienia swoich przedstawicieli uczestniczących w konsultacjach z pracodawcą związanych ze zwolnieniami grupowymi . Pracownicy DSE mogą wyłonić swoich przedstawicieli do dnia 28 maja 2010 r. Konsultacje i tworzenie regulaminu zwolnień rozpoczną się od 31.05.2010 r., wtedy też zostanie ustalone w jakim terminie oraz ilu pracowników będzie objętych zwolnieniami – mówi Sabina Moryc.

Kierownictwo firmy obiecuje, że będzie chciało utrzymywać kontakt z byłymi pracownikami DSE i o ile wyrażą taką wolę, zaproponuje im w pierwszej kolejności możliwość podjęcia pracy w DWS z chwilą, kiedy pojawi się zapotrzebowanie na nowych pracowników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (105)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1076
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group