Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 6916
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyszehrad: sportowo, politycznie i muzycznie

Poniedziałek, 18 maja 2015, 8:40
Aktualizacja: Wtorek, 19 maja 2015, 8:25
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wyszehrad: sportowo, politycznie i muzycznie
Fot. Tomasz Raczyński
Miniona niedziela (17.05) w Jeleniej Górze upłynęła pod znakiem wyścigu kolarskiego państw Grupy Wyszehradzkiej, któremu towarzyszyło spotkanie ministrów spraw zagranicznych i ambasadorów: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Zwieńczeniem dnia pełnego atrakcji był koncert Ewy Farny na jeleniogórskim Rynku.

Niedzielny poranek na Placu Ratuszowym rozpoczął się od wyścigu amatorów, wśród których wystartowała m.in. wicemistrzyni olimpijska – panczenistka Natalia Czerwonka.

- Na rowerze jeżdżę tyle, ile na łyżwach, rower jest ze mną zawsze – był na Igrzyskach w Vancouver i w Soczi. Na rowerze trenuję, przygotowuję się do zimy – mówiła Natalia Czerwonka.
Dystans 62 km wiodący przez Orlinek w Karpaczu i Zachełmie zdecydowało się pokonać 133 kolarzy-amatorów, z czego 12 wycofało się w trakcie zmagań. Po arcytrudnej wspinaczce i zjazdach pasjonującym finiszem z czasem przejazdu 1:49:23 popisali się Mariusz Olesek (LKK Wulkan) i Maciej Stanowicz (Mitsubishi Materials MTB Team). Wśród pań zwyciężyła Aurelia Nerlo (MTB Obiszów) – czas 1:59:11. Ostatnim zawodnikiem, który pokonał górski etap wyścigu wyszehradzkiego dla amatorów z czasem 2:54:53 był Jacek Musiał (Aeroklub Jeleniogórski).

W godzinach porannych szczęśliwcy mieli okazję posmakować kuchni polskiej, węgierskiej, czeskiej i słowackiej, której tradycyjne zupy i ciasta przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze. - Przygotowaliśmy żurek (polski), kapuśniak (słowacki) oraz polewkę (czeską), która jest podobna do polskich flaków – powiedziała nauczycielka ZSP-U i BS, Ewa Tkacz.

W tzw. międzyczasie ministrowie i ambasadorowie państw Grupy Wyszehradzkiej udali się do Filharmonii Dolnośląskiej, gdzie uczestniczyli w konferencji dotyczącej współpracy euroregionów.
- To jest szansa i wyzwanie – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. My, w Euroregionie Nysa – najstarszym euroregionie w Europie Środkowej, jesteśmy postrzegani z perspektywy naszych stolic jako coś odległego, prowincjonalnego – mówił do zgromadzonych jeden z założycieli Euroregionu Nysa powstałego w 1991 r.

Chcemy budować wspólnotę sięgając po doświadczenia 25 lat transformacji, która miała miejsce we wszystkich krajach Wyszehradu. Wszyscy jesteśmy beneficjentami 1989 roku – powiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

- Zależy nam na tym, żeby poprzez pokazanie konkretnych przykładów - a takim jest Jelenia Góra ze względu na Euroregion Nysa – żeby pokazać na szczeblu samorządowym, że jak są otwarci ludzie, to dużo można wspólnie zorganizować. Zależy nam, żeby Jelenią Górę traktować jako perłę Dolnego Śląska, jako miasto, które coraz lepiej wykorzystuje swoją lokalizację – dodał G. Schetyna. MSZ będzie tę dyplomację samorządową wspierać dyplomacją ekonomiczną – podkreślił minister.

Następnie z Placu Ratuszowego wystartowała grupa zawodowych kolarzy, którzy na piekielnie wymagającej trasie górskiej mieli do pokonania 135 km. Spośród 112 zawodników Grand Prix Polski ukończyło zaledwie 44 sportowców. Bezapelacyjnie najlepszy był Bartosz Warchoł (Cycling Academy Team), który wyprzedził dwóch kolejnych zawodników (Leszka Płucińskiego i Tomasa Koudelę) o 86 sekund. Czwarty na mecie zameldował się Adam Stachowiak, który z powodu chwilowej nieuwagi służb zabezpieczających trasę, pomylił się skręcając z ulicy Wolności w Bankową (zamiast wjechać w ul. Długą) spadając przez to o dwie pozycje. Pełne wyniki na: http://domtel-sport.pl/insidethecode/files/5749-pl.pdf

Po zmaganiach kolarzy przyszedł czas na dekoracje, występy supportów oraz gwiazdę wieczoru Ewy Farny, na której koncert na jeleniogórski Rynek ściągnęły tłumy mieszkańców i turystów.

Zawsze się cieszę jak mogę wystąpić na pograniczu Czech i Polski, to świadczy o tym, że na obu rynkach mogę grać – powiedziała Ewa Farna, która dla jeleniogórskiej publiczności zaśpiewała m.in. doskonale znane single: „Ewakuacja”, „Bez łez”, „Znak”, czy „Cicho”. Niektóre utwory zagramy w bardzo ciekawych aranżacjach. Staramy się, żeby było dobrze tak dla ludzi, jak i dla nas. Nie spodziewałam się, że będzie tak zimno, więc muszę dostosować repertuar do tego, żeby się rozgrzać – zapowiedziała przed występem gwiazda wieczoru.

Fani wokalistki znanej w Polsce i Czechach na początku sierpnia będą mieli okazję po raz kolejny usłyszeć swoją artystkę w naszym regionie, bowiem w dn. 1-2.08.2015 r. w Złotoryi odbędzie się IV Zlot Fanów Ewy Farny.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group