Poniedziałek, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 4697
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wystartowali do wielkiej wędrówki

Sobota, 1 lipca 2017, 10:01
Aktualizacja: Niedziela, 2 lipca 2017, 6:30
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Wystartowali do wielkiej wędrówki
Fot. Przemek Kaczałko
Około 100 km mają do pokonania uczestnicy VII Wielkiego Wędrowania organizowanego przez Gildię Przewodników Sudeckich. Wczoraj (30.06) około 160 miłośników pieszych wędrówek wystartowało z Placu Ratuszowego w Jeleniej Górze, a metę mają zaplanowana w Gierczynie, gdzie odbędzie się wielka biesiada.

Jak przyznają organizatorzy, z roku na rok chętnych przybywa. - Frekwencja pozytywnie, aż zastraszająco rośnie - powiedział Gracjan Kielijański, prezes Gildii Przewodników Sudeckich. W pierwszej edycji wystartowało kilkanaście osób, a w tegorocznej ok. 160, a może i więcej, bo nie każdy się zapisywał, tylko jako stały bywalec dołączał do inicjatywy, która - warto podkreślić - jest bezpłatna dla uczestników.

- Nasza impreza to alternatywa dla wszystkich imprez wyczynowych, których jest cała masa i podziwiam ludzi, którzy tam chodzą, bo przejść 150 km w takim czasie to dla mnie WOW! Nasze wędrowanie to impreza dla rodzin i tych, co chcą się sprawdzić. Po drodze mijamy miejsca, o których będziemy opowiadać - powiedział G. Kielijański. Uczestnicy mieli również zapewniony bezpłatny powrót busem, w razie gdyby mieli dość na 25, 50 lub 75 kilometrze. Chętni mogli również wykupić tanie posiłki na trasie. Do dyspozycji była woda Potencjałka, posiłki w restauracji Trump oraz Schronisku Stóg Izerski, a finałowa biesiada zaplanowana jest w ośrodku Leśny Kurort w Gierczynie.

W towarzystwie muzyki granej przez Walończyków grupa wystartowała w kierunku Cieplic, następnie na Zamek Chojnik, do Piechowic i dalej w kierunku Gór Izerskich i Gierczyna, gdzie przybycie wędrowników spodziewane jest w nocy z soboty na niedzielę (1/2.07). Przewodnicy zapewniali, że oprócz garści ciekawostek związanych z regionem, niosą ze sobą nie mniejszą dawkę poczucia humoru, co prezentowały ich koszulki. - W tym roku idziemy w firmowych strojach - z przodu Gildia Przewodników Sudeckich, Wielkie Wędrowanie, a z tyłu najczęstsze pytanie jakie może paść do przewodnika: "czy daleko jeszcze?" Wtedy w pełnej kulturze odwracamy się tyłem do turysty i pozwalamy, aby sobie sam na pytanie odpowiedział "Tak, daleko jeszcze!" - powiedział Gracjan Kielijański.

Wśród uczestników mniejszość stanowiły osoby z Jeleniej Góry, pozostali byli: z Kowar, Wałbrzycha, Katowic, Bytomia, Krakowa, Szczecina, Gdańska i wielu innych miejscowości, więc renoma Wielkiego Wędrowania zawędrowała już niemal do każdego zakątku Polski. Na wyprawę wyruszyła też ponad 40-osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami, która zamierza przejść 50 km. - Jesteśmy z Elbląga, aktualnie przebywamy na kolonii w Szklarskiej Porębie - powiedziała pani Karolina, opiekunka uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 12 w Elblągu. - W naszej szkole są tradycje wędrowania, uczestniczymy we wszystkich rajdach PTTK Oddziału Elbląg. Dzisiaj byliśmy już w Harrachovie, w Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie, a na wieczór wybraliśmy się na wędrówkę - dodała.

Impreza dofinansowana jest z budżetu miasta Jeleniej Góry i odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group