Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 14952
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wystartowała IV edycja „Lata w Teatrze”. Tuwim do sześcianu

Poniedziałek, 4 lipca 2011, 13:53
Aktualizacja: Wtorek, 5 lipca 2011, 7:20
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Wystartowała IV edycja „Lata w Teatrze”. Tuwim do sześcianu
Fot. Organizatorzy
Od dziś do 17 lipca potrwa kolejna, czwarta już, wakacyjna przygoda młodzieży z teatrem. Wszystko dzięki ogólnopolskiemu projektowi Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, który po raz kolejny przyznał – wraz z miastem – środki Teatrowi im. Norwida na realizację spektaklu w ciągu dwóch tygodni warsztatowych zajęć.

Tym razem na warsztat trafią poetyckie klimaty Polski międzywojennej ubrane w pomysł budowy sztuki zatytułowanej roboczo „Szuflady”. – To nazwa rozpoczynająca cały proces zdarzeń teatralnych wywołanych twórczością Juliana Tuwima. Słowo staje się pretekstem do stworzenia przestrzeni kubistycznej w futurystyczno-dadaistycznej kreacji zbiorowej.

– W twórczej zabawie 25 osobowa grupa młodzieży licealnej zmierzać będzie do uzyskania harmonii w przestrzeni zbudowanej na planie sześcianu używając do tego wizualizacji sześciennej łączącej dynamizm akcji, symultaniczność, postęp techniczny – zapowiada Tadeusz Wnuk, główny koordynator przedsięwzięcia i zarazem aktor Teatru im. Norwida.

Ruchome konstrukcje sześcienne produkują obrazy, które stają się naturalną przestrzenią gry aktorskiej i wprowadzeniem do lekcji malarstwa dadaistycznego z elementami „POP ART.” Ciało aktora jako narzędzie teatralne w rękach choreografa i reżysera stanie się masą plastyczną łączącą i wypełniającą instalacje sześcienne nadając im tym samym możliwość przenikania się i kreowania odrębnych światów ludzkiej wyobraźni – dodaje pomysłodawca, któremu sceniczną postać nadał Janusz Kijański.

Dziś młodzież rozpoczęła 13-dniową przygodę. Grupę warsztatowiczów powitał dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Norwida Bogdan Koca. – Scena jest dla was. Stwórzcie tu wasz piękny świat. Sztuczny świat, bo prawdziwy jest za tymi murami – powiedział.

Tadeusz Wnuk przedstawił kadrę tegorocznego LWT. On sam będzie pracował z młodzieżą jako instruktor grupy aktorskiej. Niezwykle ważną grupę choreograficzną poprowadzi Anna Szopa, choreograf i solistka baletu Opery Wrocławskiej. Grupę scenograficzną kierunkował w działaniach będzie Janusz Kijański, znany scenarzysta. Działaniami z zakresu marketingu i dziennikarstwa zajmie się grupa pod „wodzą” Doroty Fruby-Wiśniewskiej, zaś grupę techniczną prowadził będzie Marek Oleksy. Dwa pokazy gotowego spektaklu zapowiedziano na 16 i 17 lipca w Teatrze im. Norwida.

– Wcześniej młodzież czeka intensywna praca – zapowiada Tadeusz Wnuk. Jej przedsmak młodzi adepci sceny poczuli już dziś. Janusz Kijański wtajemniczył przyszłych wykonawców w sedno sztuki, zaś Anna Szopa przeprowadziła pierwsze warsztaty choreograficzne. Łatwo nie będzie, bo wizja projektu przewiduje „żywe obrazy” – malowane intensywnym ruchem i światłem. Na razie młodzież jest pełna zapału, choć takie wakacje z pewnością oznaczają sporo pracy, a niewiele wypoczynku. Wśród uczestników LWT jest sporo nowych twarzy, nawet spoza Jeleniej Góry: z Lubania i Świaradowa-Zdrój.

– Cieszę się, że nasze produkcje znajdują uznanie w oczach komisji oceniającej projekty. Udział w warsztatach umożliwia nam także wkład miasta – podkreśla koordynator LWT. Dodajmy, że „Szuflady” – po „Księdze kolorów”, „Kliszy pamięci”, „Impresji” – będą już czwartą realizacją adeptów teatru na norwidowskich deskach.

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group