Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 6042
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wysokie loty w ławce „Mechanika”

Poniedziałek, 18 stycznia 2010, 8:45
Aktualizacja: 8:46
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wysokie loty w ławce „Mechanika”
Wybrani uczniowie będą mogli podziwiać swoją szkołę z lotu ptaka.
Fot. MT
Od przyszłego roku szkolnego zostanie utworzona pierwsza w Jeleniej Górze klasa lotnicza. Uczniowie technikum przy Zespole Szkół Technicznych ”Mechanik” będą mogli poznać tajniki lotnictwa, sztuki latania oraz podstawy mechaniki lotniczej . Pierwsza około 30–osobowa grupa zacznie naukę latem turnusem przygotowawczym.

Pomysł utworzenia klasy o profilu lotniczym został już pozytywnie zaakceptowany zarówno przez prezydenta miasta, jak i dyrekcję Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”, gdzie będą się odbywały zajęcia. Pierwsza klasa o tym profilu rozpocznie zajęcia szkolne we wrześniu 2010 roku.

- Będzie nie tylko kształcić lotników, ale również mechaników, którzy w przyszłości będą umieli naprawiać szybowce, samoloty i pracować przy sprzęcie lotniczym – mówi Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego. - Jest to eksperyment, który funkcjonuje w innych miastach. W zeszłym roku podpisaliśmy umowę ze szkołą w Koszalinie, gdzie prowadzimy zajęcia z klasą lotniczą. Również w Jeleniej Górze znaleźliśmy szkołę, która poprowadzi profil lotniczy.

- Pani dyrektor jest zarówno zainteresowana, jak i bardzo dobrze przygotowana merytorycznie do jej uruchomienia. Mamy również błogosławieństwo ze strony urzędu miasta, który mamy nadzieję zapewni finansowanie – dodaje J. Musiał.

Zanim jednak uczniowie klasy lotniczej zasiądą w ławkach, w lipcu wezmą udział z tzw. obozie integracyjnym połączonym z pierwszymi lotami szybowcem.
– Uczniowie na obozie zapoznają się z tym, co to jest lotnictwo, każdy z nich odbędzie piętnaście lotów w asyście instruktora, zintegrują się między sobą i zobaczą dlaczego warto w tej klasie być – mówi Jacek Musiał.

Przez pierwszy rok od września do czerwca uczniowie tej klasy oprócz normalnych zajęć, będą mieli lekcje z teorii i wiedzy lotniczej oraz zajęcia praktyczne na lotnisku. Poprowadzą je specjaliści z aeroklubu, instruktorzy i mechanicy. Dla zmotywowania ich do nauki, ci, którzy osiągną odpowiednie wyniki ocen końcowych, po zakończeniu pierwszego roku nauki odbędą kurs szkolenia podstawowego w lotach szybowcem za wyciągarką.

Pozostali również będą brali udział w zajęciach jednak ich głównym zadaniem będą czynności pomocnicze.
Praktyki zawodowe będą się odbywały w zarówno w czasie roku szkolnego, ale również w okresie letnim. Obejmą - poza lotami szybowcem - szeroko pojętą obsługę sprzętu lotniczego, w tym między innymi montaż i demontaż samolotów i szybowców, konserwację sprzętu, przeglądy okresowe płatowców, przyrządów pokładowych, radiostacji.

Klasa będzie liczyła do trzydziestu osób. Chętni, którzy zgłoszą się do klasy o profilu lotniczym, będą musieli spełnić odpowiednie warunki, wytyczone przez szkołę plus dodane przez aeroklub, w tym zdrowotne i sprawnościowe. Absolwenci gimnazjum mogą składać dokumenty do tej klasy zgłaszając się do Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w terminach naboru podanych przez szkołę. Po zakończeniu nauki absolwenci wyjdą z umiejętnościami pozwalającymi obsługiwać sprzęt lotniczy, a ci, którzy spełnią określone warunki będą mieli szansę zdobyć licencję pilota szybowcowego.

- Całe lotnictwo rozwija się bardzo dynamicznie, a co za tym idzie otwierają się nowe rynki pracy. Już dzisiaj istnieje potrzeba zatrudnienia zarówno pilotów, mechaników, ale również pracowników służb naziemnych obsługujących rozwijający się ruch lotniczy. Wszyscy, którzy skończą tą klasę będą mieli na tyle dużą wiedzę, że będą mogli się swobodnie rozwijać w swojej karierze w szeroko pojmowanym lotnictwie – mówi Jacek Musiał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group